Magas a cukor- és a sótartalmuk, van bennük citromsav és tejsav, de még az utak jégmentesítésére használt szerekből is találtak a romániai boltok polcain fellelhető savanyúságokban.
Nem kevesebb mint 52 különböző, többek között a szatmári boltok polcain is fellelhető savanyúságot vizsgáltak meg a Fogyasztókért Egyesület — amely tagja az Európai Fogyasztók Szövetségének — szakemberei nemrég. Az eredmények nem lettek túl biztatóak: a kereskedelmi forgalomban lévő savanyúságoknak magas a cukor- és sótartalma, van bennük szacharin, citromsav, tejsav, de olyan is akad köztük, amelyikbe még az utak jégmentesítésére használt szerekből is belecsempésztek. „Olyan adalékanyagokat tartalmaznak a savanyúságok, amelyek hosszú távon egészségkárosító hatásúak. Ezek a szerek elfedik a hozzávalók rossz minőségét, fals frissességet, színt, ízt és aromát kölcsönöznek a savanyúságoknak” — nyilatkozta dr. Costel Stanciu egyetemi oktató, az egyesület elnöke.
A szakemberek húsz ecetes, illetve sós vízben eltett savanyúuborka-fajtát, tizenegy különböző sült- és ecetespaprika-márkát, 5 fajta paradicsompaprikát és tizenhat egyéb savanyúságot — ecetes zöldparadicsom, ecetes karfiol, vegyes savanyúság, ecetes cékla, savanyú káposzta, savanyított gomba — vettek górcső alá. Találtak olyan Indiából származó uborkát, amelyet Romániában savanyítottak, és amelyik jégmentesítésre használt anyagot és kálium-metabiszulfitot (borkén) tartalmazott, ami allergiás reakciókat, főként bőrirritációt okozhat. Ráadásul nem csak egyet, hiszen négyből egy üveg uborkában volt jégmentesítésre használt szer. Egy másik uborkamárka rengeteg szacharint és szintén édesítésre használt kálium-aceszulfámot tartalmazott, de olyan is akadt, amelyiknek üvegje nem kevesebb mint kilenc kanál cukrot tartalmazott. Tízből nyolc ecetes paradicsompaprika tartalmazott citromsavat, és szintén négyből egyben volt jégmentesítésre használt szer. Ugyanebből az adalékanyagból az ecetes paprikához és a céklához is adtak. Az ecetes cékla szintén tartalmazott szacharint és különböző ízfokozókat, a savanyú káposzta citromsavat és aszkorbinsavat, a savanyított dinnye pedig tejsavat.
Sok a cukor és a só
A Fogyasztókért Egyesület vizsgálata alapján 100 gramm bolti savanyúság energiaértéke átlagosan 11 és 31 kcal közötti volt, a hozzáadott cukor 1,82 és 15 gramm között változott, míg a sótartalom 1,13–2,7 gramm közötti volt.
A cukorral és a sóval viszont nem árt vigyázni. A közhiedelemmel ellentétben ugyanis nem csupán a cukorbetegeknek lehet kórosan magas a vércukorszintjük, hanem bárkinek, aki túl sok cukrot fogyaszt. Ez számos módon károsítja a szervezet egészségét, éppen ezért érdemes odafigyelni a testünk jelzéseire. A magas vércukorszint megakadályozza, hogy a glükóz eljusson a sejtekhez, így a test nem kap elég energiát, ami miatt újra és újra ételt „követel”, ez az ördögi kör pedig egyenes út az elhízáshoz.
Kutatások igazolják azt is, hogy már néhány sóban gazdag étkezés elég ahhoz, hogy rosszabbul érezzük magunkat. A sokak által tapasztalt ujjdagadás oka például a szervezet vízvisszatartása lehet, ami leggyakrabban olyankor történik, hat túl sok sót eszünk. Ilyenkor az agyunk automatikusan üzenetet küld a szervezetnek, hogy raktározzon minél több folyadékot, hogy minden szervünk megfelelően működhessen.
Bumbuluţ Krisztina