Az Óvári Általános Iskola diákjai is beneveztek az idei Örökségünk Őrei – Fogadj örökbe egy műemléket programba. Az iskola 13 tanulója a vetési Vlád-kápolnát fogadta örökbe.
Az Óvári Általános Iskola 13 diákja és oktatóik — Vas Edith magyartanár és Keresztesi Csaba történelemtanár, valamint a csapatot segítő Török József vetési helytörténész — a vetési Vlád-kápolnát fogadták örökbe, amit Vlád Károly készített Endre fia emlékére. Az első világháború emberveszteséget jelentett Szatmár megye számára. Az elesettek között volt a vetési Vlád Endre is, aki 22 éves korában vesztette életét a keleti fronton 1914 őszén. A vetési görögkatolikus parókia anyakönyve szerint 1892. november 30-án született, Vlád Károly és Tóth Erzsébet fiaként. 1914 augusztusában hívták be, Galíciába vezényelték, ott vesztette életét. A Vlád családban rendkívül erős volt az apa-fiú kapcsolat. A helyiek szerint Vlád Károly azt álmodta fia halálának idején, hogy házának udvarán rózsa nőtt. Elhatározta, hogy azon a helyen kis lakot épít, amelyben aztán méltó emléket állít az elhunytnak, így aztán saját képzelete és tudása szerint, a birtokában lévő anyagokat is felhasználva az építmény közepette díszes feszületet emelt, azt az Úr Jézus szenvedését idéző jelképekkel díszítve, s harmonikusan hozzáillesztett olyan elemeket is, amelyek az egykori frontharcos életét idézték. Az emlékmű több kőtalapzatra támaszkodik, és fel vannak róva rá az ifjú főbb adatai: „Vlád Endre, élt 22 évet és hősi halált halt az orosz fronton 1914-ben. Nyugodjék békében!” E talapzatra lett rögzítve az a nagy méretű kereszt, amelynek alapján ott található egy üvegborítóval fedett vasdoboz, a fiatal katona arcképe.
A vetési Vlád-kápolna őrei, az óvári iskolások az elmúlt időszakban több ízben is bemutatták már a kápolnát diáktársaiknak és érdeklődőknek, népszerűsítették már többek között a szatmárnémeti 10-es Számú Általános Iskolában, de a gyulaházi Dr. Kozma Pál Általános Iskola diákjainak és pedagógusainak is megmutatták, amivel újabb lépést tettek afelé, hogy a határon túl is minél többen tudjanak róla. A diákok képekkel és rövid bejegyzésekkel a Facebookon is dokumentálták tevékenységüket, amelyet a www.facebook.com/vladkapolna/ oldalon lehet követni, kedvelni.