Programajánló

Ötvenéves az RTV Magyar Adása

2019.11.17 - 13:35

Fennállásának ötvenedik évfordulóját kétnapos rendezvénnyel ünnepli a Magyar Adás szerkesztősége. A jubileumi rendezvények helyszíne Szatmárnémeti, időpontja november 22-23.

November 22-én, pénteken, 18 órától a szatmárnémeti Iparosotthonban vetítéssel egybekötött közönségtalálkozóra várják Szatmárnémeti lakosságát. Ennek keretében Magyaradás 50 — Számvetés címmel a közszolgálati Magyar Adás ötven évéről, a különböző időszakok kihívásairól szerveznek szakmai beszélgetést. A fórum résztvevői az adás volt és jelenlegi munkatársai. Műsorvezető: Rácz Éva. Az est második felében Magyaradás 50 — Színház a tévében címmel vetítéses beszélgetésre kerül sor a Magyar Adás és az Északi Színház több évtizedes kapcsolatáról. Meghívottak: Bartis Ildikó, Méhes Kati, Tóth-Páll Miklós. Házigazda: Jakabffy Tamás.

Az első adás napra pontos évfordulóján, november 23-án, szombaton 18 órától a Szatmárnémeti Északi Színház nagytermében születésnapi gálaműsorra várják az érdeklődőket. Fellépők: FOURever kvartett, Transylvanian Bú Boys és Kozma Attila. A gálaműsorra a belépés díjtalan. Ingyenes belépőért forduljanak az Északi Színház jegypénztárához.

A Magyar Adás története

A Román Televízió 1969. november 23-án sugárzott először magyar nyelven, ekkor született meg a Magyar Adás. Fennállásának fél évszázada alatt a műsornak számos próbát kellett és kell mind a mai napig kiállnia. A kezdetekkor, az egyre erősödő diktatúra éveiben az adás szerkesztőinek a cenzúrával kellett megküzdeniük. Nem volt egyszerű dolguk, hiszen ebben az időszakban a Magyar Adás feltérképezte és összegyűjtötte az értékeket: véleményformálókat, együtteseket, énekeseket, költőket szólaltatott meg, színház, táncház, régizene volt az adásban, a műsornak így társadalomszervező szerepe is volt. Tette ezt, amíg tehette: 1985-ben egyetlen telefonhívással szüntették meg a Magyar Adást.

Öt év kényszerszünet után, 1989 karácsonyán, forradalmi hangulatban indult újra, és bátor, szókimondó műsorai által rövid időn belül óriási ismertséget és elismertséget vívott ki magának a Magyar Adás. A ’90-es évek rendkívül feszült időszakában, a bányászjárások, az Egyetem-téri tüntetések, a Fekete Március idején, a Román Televízión belül, amely továbbra is propaganda-gépezetként működött, a Magyar Adás volt az egyetlen hiteles forrás. A magyar nyelvű adás tette nyilvánvalóvá például azt, hogy 1990-ben a marosvásárhelyi etnikai összecsapás nem spontán módon tört ki. Az 1990-es évek második felétől merőben változott a helyzet azáltal, hogy megszűnt a Magyar Adás monopóliuma. A kábeltársaságok egyre több magyarországi csatornát kínáltak, megjelentek a román közszolgálati televízió területi stúdiói és a magán tévétársaságok is. A Magyar Adásnak egy rendkívül összetett, sokszínű, és média-szempontból elkényeztetett közösséget kellett már kiszolgálnia. Ráadásul, nagyon kedvezőtlen műsoridőben, déli vagy kora délutáni órákban, és nem napi rendszerességgel. Eleget téve közszolgálati kötelességének a szerkesztőség továbbra is megpróbálta lefedni a televíziós műfajok mindegyikét, műsorait a tájékoztatás, művelés és szórakoztatás elveinek jegyében készítette. Ám, 2010-től apadni kezdett az adás gyártására szánt költségvetés, 2012-től pedig a csődközeli állapotba került Román Televízió drasztikusan lecsökkentette, majd gyakorlatilag megvonta a kisebbségi műsorok gyártási költségét. Ennek ellenére, míg a Román Televízió leállította a műsorgyártást, a Magyar Adás csapata tovább dolgozott: a szerkesztőség emberfeletti erőkkel, saját zsebből, otthonról hozott technikával készített új műsorokat. S teszi ezt ma is, kevés pénzből, és kötelességtudóan. A válság kellős közepén a Magyar Adásnak sikerült újra kitalálnia magát. Műsoraiban egyediségre törekszik, amely egyrészt a Magyar Adás közszolgálati státusából adódik: a ma már szinte ismeretlenül hangzó „ki nem szolgáltatottság” ugyanis műfaji és tematikai szabadságot is jelent. Másrészt, a Magyar Adás az egyetlen fél évszázados múlttal, és ezt a múltat dokumentáló archívummal rendelkező televíziós műsor. A szerkesztőség pedig felvállalta, hogy régi értékeit feltárja, és újra a nézők elé viszi.