A koronavírus mellett talán az egyik leggyakoribb kifejezés, amit manapság olvasunk vagy hallunk, az a home office. A vesztegzár alatt nemcsak a mindennapi rutinunk borul fel, hanem azok a munkavégzési szokásaink is, amelyek az évek során kialakultak. Az otthoni munkavégzés új kihívások elé állíthat bennünket. Ahhoz, hogy szembe tudjunk nézni ezekkel a kihívásokkal, számos jó tanács és tipp született. Íme néhány javaslat arra, hogy otthonról is hatékonyan tudjunk dolgozni.
Az első fontos lépés a kommunikációs felületek kijelölése és azok egyeztetése. Kommunikáció nélkül nincs hatékony munkavégzés. Fontos, hogy bár az ember otthonról dolgozik, nincs egyedül. Éppen ezért elengedhetetlen a kommunikáció a kollégákkal egy előre megbeszélt felületen. Ezáltal folyamatosan kapcsolatban lehetnek egymással, így a munka is zavartalanul fog menni. Ha ügyfelekkel dolgozunk, őket is mindenképpen értesíteni kell az általunk használt kommunikációs felületekről. Ilyenkor azonban tanácsos más felületet használni, mint amit a kollégákkal. Könnyen előfordulhat, hogy az információk egy felületen összemosódnak, összekeverednek, ezáltal könnyedén alakulhatnak ki kellemetlenségek. Tehát amennyiben lehetséges, legyen egy felület, ahol csak a kollégákkal tartjuk a kapcsolatot, illetve egy másik, ahol ügyfeleinkkel.
Az otthoni munkavégzéshez elengedhetetlen a jól működő internet. Az interneten lehet a legkönnyebben tartani a kapcsolatot a kollégákkal, ügyfelekkel. Előfordulhat azonban, hogy mivel a család többi tagja is otthon van, az internethálózat eléggé terhelt lesz. Ebben az esetben alakítsunk ki a családdal együtt egy rendszert, hogy ki mikor használja a legtöbbet az internetet. Fontos, hogy azok a családtagok, akik nem munkára használják az internetet, megértsék: a munka most elsődleges, és stabil internet nélkül nem lehet hatékonyan dolgozni.
Tartsuk magunkat a mindennapi rutinunkhoz! A munkamorál megőrzését nagymértékben elősegítheti, ha otthon is igyekszünk úgy dolgozni, mintha a munkahelyünkön lennénk. Ennek érdekében keljünk fel időben, mint ahogyan ezt eddig is tettük, zuhanyozzunk le és öltözzünk fel! Nyilván nem kell a legdrágább öltönyünket felvenni a négy fal között, viszont sokat javíthat a közérzetünkön és teljesítményünkön, ha adunk magunkra a home office-ban is.
Jelöljük ki az irodánkat! Fontos, hogy a helyiség, amit irodának választunk, elsősorban a produktivitásunkat segítse. A fő szempont a választásban ne a kényelem legyen, és ne egy olyan helyiség legyen az otthoni irodánk, ahová pihenni járunk! Éppen ezért a hálószoba nem a legjobb választás. Keressük meg azt a helyet a lakásban, ahol munkaüzemmódba tudunk kapcsolni, és zavartalanul lehet dolgozni. A továbbiakban ezt az ideális helyet csak munkára használjuk!
Tervezzük meg a munkaprogramunkat! Tévhit az, hogy ha már otthonról dolgozunk, akkor elérhetők vagyunk a nap 24 órájában. Általában mindenkinek megvan a munkaprogramja. A legjobb megoldás, ha ehhez is tartjuk magunkat. Kezdjük és fejezzük be a munkát ugyanabban az időben, mint amikor bejártunk dolgozni! Állítsuk fontossági sorrendbe teendőinket, rendszerezzük őket! Csak akkor hatékony a munkánk, ha tartjuk a menetrendet és betartjuk a fontossági sorrendet. A munkaprogram után kapcsolódjunk ki, filmezzünk, olvassunk, hallgassunk zenét, töltsük az időt a családdal!
Törekedjünk arra, hogy a munka minősége ugyanolyan legyen a home office-ban is, mint a munkahelyünkön! Bár sem a főnökünk, sem a kollégáink nincsenek mellettünk, velünk vannak virtuálisan. A megszabott munkaidőben hozzuk ki magunkból a legjobbat, dolgozzunk a legjobb tudásunk szerint. Fontos, hogy vegyük komolyan a munkát, és vegyük ki a részünket annak minden folyamatából.
Nem csak az internethasználattal kapcsolatban érdemes kompromisszumot kötni a családdal. Fontos, hogy a család többi tagja tudja, mikor nem vagyunk elérhetők, és hogy megértsék: bár otthon vagyunk, dolgoznunk kell. Éppen ezekben a helyzetekben jön jól az előzőleg megemlített dolgozóhelyiség.
Home office-ban is jár a minimális pihenő. Fontos, hogy a szüneteket ne a dolgozóhelyiségben tartsuk. Járjunk egyet a lakásban, ebédeljünk meg, igyunk egy kávét, majd felszusszanva ismét munkához láthatunk.