Külföld

Otthonra talált az O’sváth-gyűjtemény

2015.04.18 - 12:00

A csengeri O'sváth Ház és a benne elhelyezett O'sváth Gyűjtemény alapítójáról, O'sváth György nagykövetről kapta a nevét.

A tegnapi ünnepi eseményen Forján Zsolt, Csenger város polgármestere a város ékszerdobozának nevezte az O’sváth Házat. Elmondta, hogy Csenger a 13–14. században elindult a fejlődés útján. Itt épült a térség első Szamos-hídja, fellendült a kereskedelem és a kulturális élet. A trianoni diktátumot követően Szatmár vármegyét kettészakították, ettől kezdődően mind a magyarországi, mind a romániai részen úgy emlegették a térségeket, hogy halmozottan hátrányos helyzetű vidék. A polgármester úgy érzi, ismét eljött az ideje annak, hogy a határok eltűnjenek, elinduljon a gazdasági és a kulturális élet fejlődése a határ mindkét oldalán.

Tőkés László európai parlamenti képviselő O’sváth György érdemeit méltatta, akinek a magyar nemzet iránti elkötelezettsége közéleti munkájában és magánéletében egyaránt megnyilvánult. Az O’sváth Alapítvány egyik fő célja a határok légiesítése, a trianoni sebek gyógyítása. A magyarság nemzeti stratégiája teljes mértékben beilleszthető az Európai Unió stratégiájába. Tőkés fontosnak tartja a határ két oldalán élők egymásra találását.

Az O’sváth-örökség

O’sváth György hasonló nevű fia az alapítvány nevében köszöntötte a résztvevőket, akik a kettészakított történelmi Szatmár megye mindkét oldaláról érkeztek. Ismertette az alapítvány négy támpillérét. Az első a kézikönyvtár, amely harmincezer kötetből áll. A második pillér az antik könyvtár, melyben a 16–19. század között megjelent, régi magyar vonatkozású könyveket tartalmazza az Aponyi Könyvtár mintájára felépítve. Ez a rész háromezer kötetet tartalmaz, negyven év alatt gyűlt össze. A harmadik pillér az O’sváth Emlékszoba, amelyben a családi emlékek vannak összegyűjtve. A gyűjteményben vannak a családi bibliák is. A falon vannak elhelyezve a nemesi oklevelek és tizenhat ősről készült festmények. A negyedik pillér egy szervezési pillér, egy konferenciaterem, amelyben találkozókat fognak szervezni, hogy Csenger szellemi központja legyen a térségnek, ideértve Szatmárnémetit is.

János Szabolcs, a Partiumi Keresztény Egyetem rektora és Jánosi Zoltán, a Nyíregyházi Főiskola, valamint a Kölcsey Társaság elnöke ismertette a két intézményt és azok közös tevékenységeit. A továbbiakban neves előadók tartottak előadásokat.

Elek György