Otthon hengerelt a Honvéd, továbbjutott az Astra is

2013.07.12 - 15:19

A Budapest Honvéd labdarúgócsapata az idegenben elért 4–1-es győzelem után hazai pályán 9–0-ra mosta le a montenegrói Cselik Niksicset, így 13–1-es összesítéssel lépett tovább az Európa Liga második selejtezőkörébe, amelyben a szerb Vojvodinával találkozik.

Így 1–1-re végződött az EL–selejetzők első körének magyar–montenegrói párharca, miután a Mladoszt Podgorica kiejtette a Videoton FC-t.

A Mladoszt–Videoton mérkőzés kapcsán azt emelik ki a montenegrói források, hogy a podgoricai csapat egyszerűen jobban akarta a győzelmet, mint a fehérvári együttes, és ennek meg is lett az eredménye. A másik párharc, a Honvéd–Cselik csata kapcsán a pobejda.me megjegyzi, az összesítésben 13–1-es vereség új negatív montenegrói rekord (a korábbi „csúcstartó” a Mogren volt 12 góllal). A forrás hozzáteszi, még a kilencgólos különbség is reális volt a tegnapi meccsen, ugyanis a Cselik egyszer sem tudta veszélyeztetni a Honvéd kapuját.

Nyilván, hogy a magyarok is előszedték a „történelemkönyveket” és számolgattak, hogy mikor volt ekkora henger valamely európai kupasorozatban. A Nemzeti Sport szerint 1998. július 29-én a Ferencváros Aixovallban 8–1-re verte meg az andorrai CE Principatot, a hazai 6–0 után összesítésben 14–1 volt a végeredmény. 1998. augusztus 27-én az MTK a feröeri GÍ csapata ellen nyert 7–0-ra KEK–meccsen, az MTK összesítésben 10–1-gyel ment tovább. Ez volt az elmúlt tizenöt év két legnagyobb különbségű magyar sikere.

Nyolcgólos különbségű győzelmet legutóbb 1981-ben a Vasas aratott a ciprusi Paralimni ellen (8–0), egy évvel korábban a Honvéd a máltai Vallettát gázolta el ugyanilyen különbséggel. Kilenc gólt 1968. november 20. óta nem ért el magyar csapat nemzetközi kupában, az Újpesti Dózsa ekkor 9–1-re nyert a görög Arisz ellen. 1965-ben a Honvéd 10–2-re diadalmaskodott a finn Lahden Reipas otthonában, ez volt a legutóbbi európai kupameccs, amelyen magyar csapat tíz gólt ért el.

„Nem szabad foglalkoznunk ezzel az eredménnyel, nem szabad következtetést levonni ebből a meccsből, az ellenfél nem volt a pályán. A jövőben sokkal nagyobb ellenállásra kell számítanunk. Ez nem volt számunkra hasznos mérkőzés” – mondta a meccs után az m1 kamerái előtt a Honvéd olasz szakvezetője, Marco Rossi.

Kapott gól nélkül az Astra

Kapott gól nélkül jutott tovább a kontinentális kupasorozatokba debütáló Astra Giurgiu: a labdarúgó Európa Liga első selejtezőkörének visszavágóján 2–0-ra győzött Bukarestben a román együttes, így 3–0-s összesítéssel ejtette ki a szlovén NK Domzsalét.

Daniel Isăilă edző tanítványai már az első perctől letámadták az ellenfél kapuját, azonban a szlovénok sem adták könnyen magukat. Az első félidőben kiegyenlített volt a játék, fordulás után azonban Dobrovolics szerencsétlen mentési kísérlete nyomán az Astra jutott vezetéshez: a Domzsale hátvédje egy keresztbe adott labdát csúsztatott a saját kapuja felé, a helyéről kimozduló hálóőr, Vidmar viszont már nem tudott visszaérni, ujjheggyel ért a labdához, amelyet is a kapujába küldött. Negyed órával később Vidmar ismét hibázott, ugyanis lepattant róla a labda Bukari fejesénél, a ghánai csatár pedig másodjára már nem hibázott, és eldöntötte a meccset. Ráadásul a Domzsale az utolsó percet emberhátrányba játszotta, miután az ukrán játékvezető, Jaroszlav Kozsik a második sárga után a piros lapot mutatta fel Szkubicsnak.

Az Astra így a jövőhéten is pályára lép az EL második körében. Július 18-án Bukarestbe fogadja az Omonia Nicosiát, egy hétre rá pedig Ciprusban rendezik a visszavágót.

Európa Liga, selejtező, 1. forduló, visszavágó

Budapest Honvéd – Cselik Niksics 9–0 (Holender 14. perc, Diaby 23., Diarra 32., Délczeg 49. – 11-esből, Testardi 66., 75., 87. – az elsőt 11-esből, Alcibiade 67., Kozma R. 81.).

Továbbjutott: a Honvéd, 13–1-es összesítéssel.

Astra Giurgiu –Domzsale 2–0 (Vidmar 50. – öngól, Bukari 62.; kiállítva: Szkubics 90+2. perc – Domzsale).

Továbbjutott: az Astra, 3–0-s összesítéssel.

A 2. selejtezőkör programja

Strömsgodset (norvég) – Debreceni VSC

Vojvodina (szerbiai) – Budapest Honvéd

Astra Giurgiu –Omonia Nicosia (ciprusi)

Pandurii Târgu Jiu – Levadia Tallinn (észt)

Petrolul Ploieşti – Víkingur (feröeri)

Senica (szlovák) – Mladoszt Podgorica (montenegrói)

Häcken (svéd) – Sparta Praha (cseh)

FK Sarajevo (boszniai) – Kukësi (albán)

Thun (svájci) – Csihura Szacshere (grúz)

Skoda Xanthi (görög) – Linfield (északír)

Hödd (norvég) – FC Aktobe (kazah)

Dila Gori (grúz) – Aalborg (dán)

Maccabi Haifa (izraeli) – Khazar Lankaran (azeri)

Hajduk Split (horvát) – FK Turnovo (macedón)

Ventspils (lett) – Jeunesse Esch (luxemburgi)

Skonto (lett) – Slovan Liberec (cseh)

Slask Wroclaw (lengyel) – Rudar Pljevlja (montenegrói)

Malmö FF (svéd) – Hibernian (skót)

Jagodina (szerb) – Rubin Kazany (orosz)

Rijeka (horvát) – Prestatyn Town (walesi)

Zalgiris (litván) – Pjunyik (örmény)

Beroe Sztara Zagora (bolgár) – Hapoel Tel–Aviv (izraeli)

Honka (finn) – Lech (lengyel)

Crvena zvezda (szerb) – ÍBV (izlandi)

Sahtyor Szoligorszk (fehérorosz) – Milsami Orhei (moldovai)

Olimpija Ljubljana (szlovén) – MSK Zilina (szlovák)

Inter Baki (azeri) – Tromsö (norvég)

Csernomorec Odessza (ukrán) – Dacia Chişinău (moldovai)

IFK Göteborg (svéd) – Trencín (szlovák)

Dinamo Minszk (fehérorosz) – Lokomotiva Zagreb (horvát)

KR (izlandi) – Standard Liege (belga)

Zrinjski Mostar (boszniai) – Botev Plovdiv (bolgár)

Qarabag (azeri) – Piast Gliwice (lengyel)

Rosenborg (norvég) – St. Johnstone (skót)

Trabzonspor (török) – Derry City (ír)

Valletta FC (máltai) – FK Minszk (fehérorosz)

Anorthoszisz (ciprusi) – Gefle (svéd)

Sturm Graz (osztrák) – Breidablik (izlandi)

Irtis Pavlodar (kazah) – Siroki Brijeg (boszniai)

Differdange (luxemburgi) – Utrecht (holland).

Az első mérkőzéseket a kiírás szerint július 18-án, a visszavágókat július 25-én játsszák.