Szatmárnémeti

Ötezer szezonális megbetegedés

2019.12.11 - 08:00

Influenzás eset hetek óta nincs a megyében, de szeptember vége óta 5132 felső légúti megbetegedést, tüdőgyulladást regisztráltak a Szatmár megyei családorvosok, derül ki a DSP közleményéből.

Szatmár megyében a közegészségügyi szakemberek szeptember vége óta 4163 virózisos esetet vettek nyilvántartásba, s a megbetegedések zömében a két év alattiak, az óvodások és iskolások hétköznapjait keserítették meg — derül ki a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság közleményéből.

A több mint négyezer virózisos esetből 550-en egy év alatti kicsik voltak, 915-en 2–4 év közötti gyerekek, 1048-an 5–14 évesek, 1005-en 15–49 évesek, az ennél idősebbek körében pedig 705 esetet jelentettek a hatóságnak. Az említett időszakban 962 tüdőgyulladásos esetet is regisztráltak, szintén nagyon sokan betegedtek meg az óvodások és iskolások körében. Ebben a szezonban ugyanakkor két influenzás esetet is nyilvántartásba vettek a közegészségügyiek, október 14–20. között két 15–49 év közötti szatmári kapta el a vírust.

A járványügyi szakértők szerint a felső légúti megbetegedéses esetek száma nem túl magas, hasonló az elmúlt évek azonos időszakában regisztráltakhoz. Nem szabad azonban elfeledni azt sem, hogy nagyon sokan nem keresik fel az orvosaikat, így ők nem szerepelhetnek a hatóság statisztikájában.

Az Egészségügyi Minisztérium azt tanácsolja a lakosságnak, hogy fordítsanak különös figyelmet az alapvető egészségvédelmi szabályokra, illetve a megbetegedések elkerüléséért fogadják meg orvosaik tanácsait.

Az influenza legbiztosabb megelőzési módja a védőoltás, az egyéb szezonális vírusos megbetegedések elkerüléséért viszont mi magunk is sokat tehetünk. A fertőzés esélye tovább csökkenthető, ha elkerüljük a zsúfolt helyeket, és betartjuk az általános személyi higiéniai szabályokat, különös tekintettel a kézhigiéniára, a köhögéssel-tüsszentéssel kapcsolatos etikettre. Fontos, hogy a gyermekeket is megtanítsuk a helyes higiéniai gyakorlatra. Köhögéskor vagy tüsszentéskor tartson zsebkendőt a szája és az orra elé (ha épp nincs kéznél, akkor is inkább a könyökhajlatba, és ne a tenyerébe köhögjön/tüsszentsen), javasolt az eldobható papír zsebkendő használata. Használat után a zsebkendőt dobja a szemétgyűjtőbe, vagy ha ez nem elérhető, akkor az eldobásig lehetőség szerint tartsa egy zárható tasakban!

Gyakran mosson kezet meleg vízzel és szappannal, különösen köhögés, tüsszentés, orrfújás és a zsebkendő kidobása után: ezzel megakadályozhatja, hogy a kezéről a szabad szemmel nem látható kórokozók tárgyakra, felületekre, onnan mások kezére, nyálkahártyájára kerüljenek. Az alkoholbázisú kézfertőtlenítők is hatékonyak. Ne érintse a szemét, orrát vagy száját a kezével, mielőtt azt megmosná!

Influenzajárvány idején kerülje az egyébként szokásos üdvözlési formákat (kézfogás, puszi), amelyek szintén növelik a megfertőződés kockázatát, és lehetőség szerint kerülje a betegekkel való közvetlen kontaktust!

Rendszeresen tisztítsa meg a gyakran használt tárgyakat, a sok ember által megérintett felületeket, mint például az asztal, a számítógép billentyűzete. Zárt terekben gondoskodjon a gyakori alapos szellőztetésről! Amennyiben az influenza tüneteit észleli magán, maradjon otthon, és tartson távolságot másoktól, ezzel is védve őket a megfertőződéstől!

Amennyiben influenzaszerű tünetei vannak, használhat eldobható szájmaszkot olyankor, amikor feltétlenül szükséges elhagynia a lakását, vagy közeli kontaktusba kerül másokkal, esetleg betegvizsgálatra várakozik, ezzel megelőzheti mások megfertőzését.

Járvány esetén lehetőség szerint kerülje a zsúfolt helyeket, különösen a zsúfolt zárt helyiségeket, a liftek használatát! Ha módja van rá, tartson nagyobb — minimum 1 méter — távolságot más személyektől!

Bumbuluţ Krisztina