Vidék

Öt nap a vidámság jegyében

2015.06.24 - 19:30

A játékot ötvözik a tanulással és a hagyományőrzéssel a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület által szervezett népzene táborban. Székely Sárát, az egyesület vezetőjét kérdeztük.

Tavaly 40 gyermek és kisdiák vett részt a Rekettye Kulturális Egyesület által szervezett II. Népzene– és néptánc táborban. Idén 60 gyermek tölt majd együtt öt napot. Közöttük nem csak nagykárolyi, hanem szatmárnémeti, tasnádi, mezőfényi, csanálosi gyermekek is vannak. Nagy a zsibongás, a zaj, de ez is bizonyítja: otthonosan és főleg jól érzik magukat a résztvevők. A rekettyések öt generációja képviselteti magát a táborban az „ősrekettyésektől” egészen a legkisebbekig. Nagyszerű látni ezt a folyamatot, az eltelt évek távlatából szemlélve — mondta el a Friss Újságnak Székely Sára, az egyesület vezetője.

„A tábor vége felé közeledve kissé fogyóban van már a lendületem, de a tény, hogy a gyermekek jól érzik magukat, nekem is újabb erőt ad a folytatáshoz. Hiszen ezért csináljuk, ezért szervezzük. Erről van egy jó történetem is: hétfőn teljesen ismeretlenül érkezett hozzánk egy nyolcéves kisfiú, aki sírva maradt a táborban. Kilenckor volt a kapunyitás, a gyermek tíz órakor már boldogan játszott a többiekkel és örömmel tanulta a furulyázás fortélyait. Azóta minden nap az elsők között érkezik és látszik rajta, sőt mondja is, hogy mennyire örül, hogy itt lehet”— magyarázta Sára.

A gyermekek számára rengeteg programmal készültek: amellett, hogy furulyázni, citerázni, valamint ütőhangszeren játszani igazi mesterektől tanulnak ( Agárdi Éva citeraoktató Mátészalkáról, Bíró István furulyaoktató Nyíregyházáról, Cserey Csaba ütőhangszeres Szatmárnémetiből), olyan, mára feledésbe merült játékokkal is megismerkedhetnek, mint a métázás, gólyalábon járás, kötélhúzás, ugrókötelezés, gumizás. Fontos a hagyományőrzés: a nemezelés, az üvegfestés, a bútorfestés, az agyagozás, a hímzés, a szövés, a hangszerkészítés csínját-bínját is elsajátíthatják péntekig a résztvevők.

„Folyamatos a hangszeres oktatás, a furulya és citera mellett az ütőgardonnyal és a kobozzal is megismerkedhetnek a tábor résztvevői. Ezekkel a hangszerekkel kiegészítve a furulyát, már igazi zenekari hangzás alakítható ki. Tulajdonképpen ez ennek az egész tábornak az egyik célja: legyen egyszer egy önálló zenekarunk, amellyel a Rekettye tánccsoportja felléphet. Ez kb. tíz év munkájának eredménye lehet, de az első éven már túl vagyunk és bízom benne, hogy megtérül a munkánk és elérjük a célunkat. Folyamatosan új hangszereket vásárolunk, egyrészt mert mi biztosítjuk a gyermekeknek a felszerelést, másrészt pedig szükségünk van a hangszerekre. A tábor utolsó napján kiértékeljük a szülőkkel az eredményeket és megbeszéljük, kik azok a gyermekek, akik folytatnák az itt elkezdett közös munkát” — fejtette ki.

A nyári terveikről is beszélt Székely Sára. „Négy táborunk van az idén, a sajátunkat jövő héten a válaszúti tábor követi. Ez egy nagyon motiváló tábor, ahol mindenki beleszeret a népzenébe, néptáncba. Úgy is nevezzük, hogy a néptáncosok Mekkája, hisz aki szereti ezt a műfajt, annak kötelező elmennie egyszer oda. Ezt követi egy nagyecsedi néptánctábor, ahova meghívást kaptunk. Hazatértünket követően pedig Pomázon veszünk részt egy nomád sátortáborban. Ebben az évben a Szilágyság a témája ennek a tábornak, így szilágysági táncokkal készülünk” — mesélte Sára.

A szervezők nagyon köszönik a Communitas Alapítvány támogatását, hiszen nélkülük nem jöhetett volna létre ez az egyhetes tábor. Köszönetet mondanak továbbá a Szent László Közösségi Ház fenntartóinak a helyszín biztosításáért.

 Tőtős Tímea