Belföld

Ösztöndíjemelést és meleg ebédet kérnek

2019.11.28 - 12:29

Az ösztöndíjak összegének emelését és meleg ebédet a hátrányos helyzetű tanulóknak — ezt kéri a kormánytól az Országos Diáktanács.

Az idei esztendő elején 380 ezer 3–17 éves romániai gyermek nem vett részt az oktatás semmilyen formájában. A gyermekek 38,1 százalékát fenyegeti a szegénység vagy a társadalmi kirekesztés veszélye, és a 6 évesnél fiatalabb gyermekek csaknem egyötöde súlyos anyagi nélkülözésben él, legalábbis az Eurostat adatai szerint. A hatóságok oktatásba történő beruházásai minimálisak: 2012 és 2014 között Románia fordította a legkevesebbet az oktatásra az Európai Unióban.

Az Országos Diáktanács felhívja a kormány figyelmét arra, hogy a hallgatók pénzügyi igényei nem állandók, hanem közvetlenül az ország gazdasági helyzetétől függnek. Az Országos Statisztikai Intézet által 2018-ban elvégzett elemzések szerint egy háztartásban havonta átlagosan 1125 lejt költenek élelmezésre és közművekre. Figyelembe véve, hogy egy háztartás átlagosan 2,6 személyből áll, arra a következtetésre jutottak, hogy körülbelül 432 lejre van szükség a minimális megélhetési igények kielégítéséhez. 100 lejes értékével a szociális ösztöndíj nem sok igényt képes kielégíteni — emeli ki a diáktanács. Ugyanez a statisztikai elemzés arra is rávilágít, hogy a háztartások összes fogyasztási kiadásából átlagosan csak 9 lejt (a háztartás összes fogyasztási kiadásának 0,4%-a) fordítanak oktatásra. Ilyen körülmények között az ösztöndíj, illetve az érdemi vagy teljesítménnyel járó ösztöndíj valódi ösztönző erőt jelent a hallgatók számára, akik képesek és hajlandók a szakmai fejlődésre, még akkor is, ha a pénzügyi helyzetük ezt nem teszi lehetővé. Ezért javasolják a négy ösztöndíj összegének a nettó minimálbér bizonyos százalékát alapul vevő kiszámítását. „Figyelembe véve az egyes ösztöndíjak célcsoportját, a következő összegeket javasoljuk: a szociális ösztöndíj havonta a nettó minimálbér 30%-a legyen, a tanulmányi ösztöndíj havonta a nettó minimálbér 32,5%-a legyen, az érdemösztöndíj havonta a nettó minimálbér 35%-a legyen, a teljesítménnyel járó ösztöndíj havonta a nettó minimálbér 37,5%-a legyen” — írják a diákok.

Az ösztöndíjemelés mellett arra is kérik a kormányt, hogy dolgozza ki azt a rendszert, amelyben végre meleg ebédet kaphatnának a diákok, főként azok, akik hátrányos helyzetű közösségekben élnek.

A tanulók szerint ideje volna olyan fenntartható programokba befektetni, melyek új iskolai étkezdék, kollégiumok létesítését biztosítják, az oktatási intézmények digitalizálását, a szakképzési oktatási egységek, laboratóriumok korszerűsítését, felszerelését célozzák.

Bumbuluţ Krisztina