Az idei évadban először, hagyományteremtő szándékkal, osztálytermi színházi előadást hozott létre az Északi Színház Harag György Társulata. A Csongor és Tünde darabot három színész adta elő.
Az érdekességnek számító produkció bemutatójára szerdán tíz órától került sor a szatmárnémeti Református Gimnáziumban. Vörösmarty Mihály Csongor és Tünde című filozofikus mesedrámáját újszerű értelmezésben rendezte meg Kányádi Szilárd. Az ötfelvonásos darabot ötven percben adta elő Frumen Gergő, Orbán Zsolt és Rózsa László. Patkó Éva dramaturg úgy alkalmazta színpadra a verses darabot, hogy az lekösse az iskola irodalom iránt érdeklődő tizenegy–tizenkettedikes diákjainak a figyelmét. Ebben segített Győrfi Csaba koreográfiája is. Nem zavarta a nézőt, hogy Tündét férfi szereplő alakította és a sokszereplős darabot csupán három színész adta elő. Sok volt a játék, a színészek egyik szerepből a másikba bújtak, és a sok mozgással hangulatossá tették az előadást. Ezzel a rendezői móddal nem valami teljesen újat teremtett a szatmárnémeti színház, ennek több száz éves hagyományai vannak, ugyanis Shakespeare is rendezett olyan darabokat, amelyekben a női szerepeket férfiak játszották.
Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti vezetője elmondta, hogy a közeljövőben több iskolában is játssza majd a Harag György Társulat fiatal alkotócsapata ezt az előadást, amelynek létrehozása szorosan igazodik a társulat művészeti vezetésének azon koncepciójához, hogy a színházi alkotómunkát minél behatóbban megismertesse a fiatal generációval. A tavalyi évadban éppen ezért mutatta be a társulat Ratkó József Segítsd a királyt! című történelmi drámáját beavató színházi előadás formájában. Akkor a diákok a színház falain belül, a kulisszák mögé betekintve ismerkedhettek meg a színházi alkotómunka folyamatának különböző fázisaival, most pedig osztálytermükben láthattak vendégül egy előadást.
Elek György