Vidék

Őszi munkálatok a szőlőben, gyümölcsösben

Fotó: enkertem.hu
2021.11.09 - 17:09
A betakarítás lassan a végéhez ér, de a szőlőkben, gyümölcsösökben nem ér véget a munka, hívja fel a figyelmet Bencze Zoltán kertészmérnök. A téli időszakra való felkészítés olyan munkafolyamatokat takar, amik nagyban meghatározzák a következő évi termést.

Az őszi szüret és a gyümölcsök betakarítása után úgy gondoljuk, hátradőlhetnek a szőlő- és gyümölcstermesztők, ez viszont egyáltalán nem így van — tájékoztatott Bencze Zoltán kertészmérnök. Mind a szőlőkben, mind a gyümölcsösökben nem sokkal a betakarítás után elkezdődik a téli szezonra való felkészülés.
A gyümölcsöst ugyanúgy készítik fel télre, mint a szőlőt. Ebben az időszakban még nem hulltak le a levelek, a levélhullást meggyorsítja a mosás. Az ősi permetezéshez a legjobb a rézoldat. Ez akkor a leghatékonyabb, ha a levelek nagy része már lehullott, és a szárak nem nedvesek. Miután ez a permetezés megteszi a hatását, lehet végezni egy újabb permetezést rovarölő szerrel. Vannak, akik bordói lével permeteznek, ami réz és kén összetételű. A kereskedelemben nagyon sok jó minőségű, permetezéshez szükséges vegyszert lehet vásárolni, sajnos egyre magasabb árakon. Most van itt az ideje a komplex műtrágyával történő trágyázásnak is, aminek az ára a négy-ötszörösére emelkedett.
Bencze Zoltán kifejtette, hogy a szőlőt a dombos helyeken ősszel nem mindig kapálják meg, mert esős ősz esetén a földet lemossa a víz. Laposabb területeken ajánlatos minden második sort fellazítani, a felkapált sorok mellett lévő közökön lehet közlekedni gépekkel, és lehet szállítani a műtrágyát, a szerves trágyát és a vegyszereket.
Eddig már be kellett volna szerezni az istállótrágyát és azt a megfelelő módon adagolni a gyümölcsösökben és a szőlőkben. Az istállótrágyából egyre kevesebb van, szóval ha a szőlő- és gyümölcsöstermesztőknek lehetőségük van rá, szerezzenek be istállótrágyát, mert nagyon sokat segít a termés mennyiségének a növelésében. Nagyon sokan elkövetik azt a hibát, hogy a műtrágyát és a szerves trágyát rászórják a földre, aminek nem lesz hatása. A műtrágyázáshoz ma már vannak olyan gépek, amelyek harminc centiméterre befúrnak a földbe, és megfelelő mennyiségben adagolják a vegyszert. Egy hektár gyümölcsösre öt-hat mázsát is lehet adagolni. Szintén sokan elkövetik azt a hibát, hogy az istállótrágyát a fák törzse mellé helyezik, ez viszont nem ajánlott, ugyanis az egér beleköltözik a trágyába, és megrágja a fák törzseit. A trágyát a törzstől egy bizonyos távolságra kell elhelyezni úgy, hogy vájni kell egy-két ásónyomnyi gödröt a szívógyökerek közelébe, s abba elhelyezni a műtrágyát, és azt befedni földdel. Nagyon jó a szőlőnek és a gyümölcsfáknak a tyúktrágya, de ennek is meg kell tanulni a használatát. Az istállóból kihozott tyúktrágya nagyon koncentrált, ezért éget. Egy edényben kell elhelyezni, fel kell önteni vízzel, és egy hónap érlelés után kell használni úgy, hogy egy liter oldatot fel kell oldani tíz liter vízzel — árulta el Bencze Zoltán.
A permetezés és a műtrágyázás befejezése után el lehet kezdeni a metszést, ami eltart akár tavaszig is. Ma már egyre többen telepítenek szőlőt és gyümölcsöst, de többen nem végeznek vagy végeztetnek szakszerű metszést, aminek az a következménye, hogy nem csupán a termés lesz gyenge, hanem az ültetvény is tönkremegy.

Elek György

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Határtalanul: Biomódszerekkel a gyümölcsösökben

Kiskertben, vagy gyümölcsösben fát nevelőknek szervezett előadást Szatmárhegyen a Partiumi Falugazdász Hálózat. Kérdések és válaszok: meg lehet-e élni biogyümölcs termesztéséből.
Szatmárnémeti

Jó lesz az idei szőlőtermés

Az összes mezőgazdasági ágazat közül talán a szőlőtermesztési járt a legjobban az aszállyal. Ahol vízmegtartó talaj van, hozama és zamata is lesz az idei szőlőnek és bornak.
Szatmárnémeti

Csonthéjas gyümölcsűek, a szilva metszése

A gyümölcsfáknál meghatározó tavaszi beavatkozás az év eleji metszés. Metszés során ráhatással lehetünk az évi terméshozamra, és befolyásolni tudjuk a napfény behatolását a gyümölcsfánk koronájába, emlékeztet Fehér Gyula agrármérnök, falugazdász.