Nagykároly

Összességében mindent rendben találtak

2016.01.28 - 11:18

Tegnap délben Nagykárolyban tartotta gyűlését a Szatmár Megyei Területi Közrendészeti Hatóság (ATOP), melynek legfontosabb pontját a kóbor kutyák chipezésének kérdése képezte.

A Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal üléstermében gyűltek össze tegnap a Szatmár Megyei Területi Közrendészeti Hatóság (ATOP) képviselői, valamint az egyeztetésre meghívott 12 község polgármesterei, illetve rendvédelmi szerveinek illetékesei.

Érendréd, Börvely, Kálmánd, Kaplony, Csanálos, Csomaköz, Szaniszló, Mezőpetri, Mezőterem, Majtény, Mezőfény, Piskolt polgármesterei vagy alpolgármesterei vettek részt a Pintér József ATOP-elnök által irányított ülésen, melyen sorra vették azokat a kérdéseket, melyek napirendjüket alkották.

Pintér József az ülés kezdetén felkérte a jelenlévő képviselőket, hogy beszéljenek arról, hogyan boldogulnak az általuk irányított község, város területén élő kóbor ebek nyilvántartásba vételével.

A községek képviselői sorra szóltak hozzá a témához. Mint kiderült: nagyobb gondok ezen a téren nincsenek, az ebek azonosítóval történő ellátása is folyamatban van. A problémát leginkább az egyes községek területén élő roma közösségek képviselőinek hozzáállása jelenti. Gyakori jelenség ugyanis, hogy egy-egy roma családnak több kutyája is van, a családok viszont nem hajlandóak arra költeni, hogy a kutyát chippel lássák el, vagy állatorvossal ivartalaníttassák. Így a gond továbbra is orvoslat nélkül marad. Tovább bonyolítja a helyzetet az emberek értetlensége: nehezen lehet megértetni a lakossággal, hogy miért is fontos a kutya azonosítóval való ellátása. Kevésnek bizonyul az az érv, hogy törvény kötelezi erre az ebtartót.

Kovács Jenő nagykárolyi polgármester hozzászólásában rámutatott: ezt a helyzetet csak egységesen, a körzetben élők teljes körű együttműködésével lehet kezelni. Szerinte a megyei tanácsnak anyagi hozzájárulással kell segítenie azokat a községeket, melyek nem rendelkeznek elég pénzzel ahhoz, hogy ezt a munkát elvégezzék. Keizer Lajos alpolgármester javasolta, hogy a polgármesterek és a nagykárolyi Pufi Állatvédő Egyesület vezetője, Mia Ardelean üljenek össze egyeztetés céljából, hátha sikerül együttműködniük a hatékonyság érdekében.

A gyűlés során szót ejtettek a községek területén működő térfigyelő-kamera rendszerek hatékonyságáról, a mozgássérültek közhivatalokba való bejutásának megkönnyítéséről is.

Az ülésen jelen volt Dinu Urâte, a nagykárolyi rendőrség vezetője is. Az augusztusban kinevezett rendőrfőnök eredményei egyelőre ígéretesek: az eltelt időszakban 17 tolvaj került rács mögé, megnövekedett a rendőri jelenlét, illetve a lakosság biztonságérzetének javulása is az ő számlájára írható.

Az ülés további részében, Mosdóczi Vilmos kaplonyi polgármester javaslatára részletesen megvitatták a Kaplonyi úti vasúti átkelő biztonságosabbá tételének lehetőségeit, illetve arról is beszéltek a jelenlévők, hogy a közutakon haladó szekerek azonosítóval és fényvisszaverővel történő felszerelését folytatni kell.

 

 

Tőtős Tímea