Szatmár megye

Összesen 224 tollforgató küldött verset a Megyeközi Versíró Pályázatra

2023.03.11 - 11:55
Lesz ki rímeket faragjon — idén immár hatodik alkalommal hirdethettek versíró pályázatot az ifjú tollforgatók számára a magyar költészet napja alkalmából, Lázári Község Polgármesteri Hivatala, a Hármashatár Egyesület, valamint a LiterArt Egyesület támogatásának köszönhetően.

Ez a verseny évről évre népszerűbb a diákok körében — ebben a tanévben 64 harmadikos és 77 negyedikes gyermek ragadott tollat, hogy próbára tegye rímfaragó tehetségét; az V-VIII. osztályosok kategóriájában 44 diák küldte be verseit a pályázatra, míg a IX-XII. osztályos korcsoportban 39-en mérték össze tehetségüket. A szervezők nagy örömére határon innen és túl is egyre több településsel bővül a versíró vidékek térképe, idén a romániai megyék (Bukarest, Temes, Máramaros, Hargita, Kovászna, Maros, Bihar, Arad, Kolozs, Szilágy, Szatmár) mellett Magyarországról is érkeztek versek. 
Török Enikő és Fórizs-Kiss Imola házi versenyként indította útjára a pályázatot annó a lázári Petőfi Sándor Általános Iskolából, s a 2023-as évre megyeközi versennyé nőtte ki magát, országos és nemzetközi résztvevőkkel. Ez azt igazolja, hogy a versírás egyre több fiatal számára öröm, menedék, útkeresés önmaga felé. 
A szervezők: Török Enikő Andrea, Mihálka Tünde, Fórizs-Kiss Imola és Micu - Fülöp Kinga, a szatmárnémeti Rákóczi Ferenc Általános Iskola, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium, valamint a lázári Petőfi Sándor Általános Iskola pedagógusai. A tanfelügyelőség részéről Leiti Mónika szaktanfelügyelő és a LiterArt Egyesület elnöke, Gál Ilona-Gyöngyi szaktanfelügyelő még a tanév elején összefogtak, hogy a diákok ebben a tanévben is keressék a rímeket.  

A 64 tollforgató verseit a III. osztályosok korcsoportjában tanítónőkből álló zsűri értékelte: Szőke Réka, a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumból, Kovács-Széles Andrea a Géresi Általános Iskolából, Pálfi Levente, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégiumból és Lőrinczi-Härtlein Enikő a szovátai S. Illyés Lajos Általános Iskolából.

 77 diák ragadott tollat a negyedikesek korcsoportjában. Ennek a kategóriának az ítészei: Barabás Ildikó, nagykárolyi Vasile Lucaciu Álalános Iskolából, Kováts Éva Irén a szatmárnémeti Mircea Eliade Általános Iskolából, Tóth Tímea a sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceumból és Dósa Izabella , a parajdi Áprily Lajos Általános Iskolából. 

Az V-XII. osztályosok korcsoportjának zsűritagjai Jánk Károly költő, magyartanár, a Nagypeleskei Általános Iskolából, Bitte Andrea, a csanálosi a Tempfli József Általános Iskolából, Virág Ibolya-Dalma, az Erdődi Technológiai Líceumból, Berei Edina Enikő, az egri Csűry Bálint Általános Iskolából.

Érdekes versek születtek

A III-IV. osztályosok próbálkozásait értékelve a zsűri megállapította, hogy az idei év Versíró Pályázatára számos értékes gyerekvers született. Ezek a gyermekszemmel, gyermeki tiszta szívvel átitatott sorok bemutatják, hogyan látják gyermekeink a bennünket körülvevő világot, ugyanakkor arról is olvashattunk, hogy milyenek vagyunk mi felnőttek gyermekszemmel. A kis tollforgatók verseikben örömet, bánatot és természetesen gyermeki vágyakat egyaránt megszólaltattak. A beküldött pályaművek tematikája változatos volt: évszakok, ünnepek, jeles napok, házi kedvencek, szabadidős tevékenységek, játékok-játékszerek, kapcsolatok és földrajzi helyek is teret kaptak. A témaválasztásban az eredeti, egyedi ötleteket különösképpen értékelte a zsűri, amelyek közül kiemelhetjük azokat az alkotásokat, amelyek egy-egy rossz szokást, jellemvonást, vagy vágyakat, félelmeket verseltek meg. Legtöbb vers játékos, könnyed, humoros hangon szólalt meg, néhány alkotásban azonban kiemelték a gondolatmenet töredezettségét. Akkor igazán érzékletes egy vers, ha szemléletes nyelven szólal meg. A téma és a forma együtt keltik életre a vers világát. A zsűri tagjai azt üzenik a tollforgatóknak, hogy olvassanak minél többet, próbálkozzanak újabb és újabb alkotásokkal, arra biztatva őket, hogy használják ki a magyar nyelv kincsestárát, amely hangutánzó és hangulatfestő szavakban egyaránt bővelkedik. 

Az V-VIII. osztályok verseiben is felcsillant az eredeti témaválasztás, számos humorral ötvözött frappáns szófordulat, különleges szókép, illetve a nyelvi játékra való rájátszások. 

A IX-XII. osztályosok versei már komolyabb témákat szólatattak meg, amelyekben a forma is gyakran hangsúlyos szerepet kapott. A zsűri azonban kiemelte, hogy nemcsak arra kell törekednie az alkotónak, hogy a forma különleges legyen, mindennek összhangban kell lennie a választott témával is.

Gratulálunk mindenkinek! Olvassatok és írjatok sokat! Útravalóul fogadjátok szeretettel Babits Mihály sorait:
Mindenik embernek a lelkében dal van
és a saját lelkét hallja minden dalban.
És akinek szép a lelkében az ének,
az hallja a mások énekét is szépnek
.”

Szatmár megyéből a következő tollforgatók bizonyultak a legjobbaknak az idei mezőnyből

III. osztályosok

I. helyezett: Stocker Dominik (Tasnádi Általános Iskola, felkészítő Póka Mária). 
III. helyezett: Viski Roxana Mónika (szatmárnémeti Vasile Lucaciu Általános Iskola, felkészítők Póti Hajnalka és Szénás Andrea). 
Dicséret:  Lucaci Hanna és Benke Éva (mindketten a Kökényesdi Általános Iskola diákjai, felkészítőjük Lucaci Éva).
Szamos különdíjban részesült Nagy András (szatmárnémti Rákóczi Ferenc Általános Iskola, felkészítő Reich Annamária). 

IV. osztályosok

I. helyezettek: Papp Kristóf (Rákóczi Ferenc Általános Iskola, felkészítő Török Enikő) és Lakatos Máté (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő Urbán Klára).
III. helyezett: Varga Kristóf Dominik (Rákóczi Ferenc Általános Iskola, felkészítő Török Enikő). 
Dicséret: Fagea-Sopronyi Jázmin -Mária (Rákóczi Ferenc Általános Iskola, felkészítő Török Enikő).
Napsugár különdíjban részesültek: Porombovics Natalie (Túrterebesi Általános Iskola, felkészítő Révai Noémi), Ripszki Áron Máté és Smutku Nikolett Lili (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítőjük Urbán Klára).
Szamos különdíjat kapott: Kosárka Alexandra (Tasnádszántói Általános Iskola, felkészítő Butyán Ildikó).

V - VI. osztályosok

I. helyezett: Schvarczkopf Tamás (Aurel Popp Művészeti Líceum, felkészítő Berei Edina).
II. helyezett: Szatmari Bettina Eszter  (Ion Creangă Általános Iskola, felkészítő Jáger-Péter Mónika).
III. helyezett: Alt Antónia (nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum, felkészítő Botos Sárika).
Dicséret: Kokán Gergő (Börvelyi Általános Iskola, felkészítő Azurac-Láng Ivett).

VII - VIII. osztályosok

I. helyezett: Kátai Dániel Tibor (Börvelyi Általános Iskola, felkészítő Azurac-Láng Ivett)
III. helyezettek: Starovschi Mariann (lázári Petőfi Sándor Általános Iskola, felkészítő Zaharia Gabriella) és Oroszi Olivia-Mária (Kökényesdi Általános Iskola, felkészítő Kallós Orsolya-Enikő).
Dicséretek: Benka Roxana (szamoskrassói Bem  József  Általános Iskola, felkészítő Süveg Imola) és Csibi Fruzsina (Gencsi Általános Iskola, felkészítő Pinkovszki Melinda).

IX - X. osztályosok

Dicséret: Urbán Zsófia (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő  Fórizs-Kiss Imola).

XI - XII. osztályosok

II. helyezett: Oros Dóra (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő Fazekas Katalin).
Dicséret: Szabó Gergő Nándor (nagykárolyi Simion Bărnuţiu Szakképző Líceum, felkészítő Mogyorósi Magdolna).

A szervezők nevében:
Török Enikő és Fórizs-Kiss Imola