Belföld

Összeomolhat az oktatási rendszer

2020.09.19 - 09:02

Sürgős intézkedések meghozatalára van szükség ahhoz, hogy a tanintézmények megfelelő infrastruktúrával rendelkezzenek az online oktatás biztosításához, ellenkező esetben a tanügyi rendszer teljesen összeomolhat — hívja fel a figyelmet Victor Oprea, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének szatmári elnöke.

A tanügyi érdekvédelem arra számít, hogy rövid időn belül egyre több tanintézetben bukkannak majd fel új típusú koronavírusos esetek, ha pedig valóban megugrik a SARS-CoV-2 vírussal fertőzöttek száma úgy a diákok, mint az iskolai alkalmazottak körében, akkor át kell térni a vörös forgatókönyvre, tehát az oktatás teljesen átköltözik a virtuális térbe. Erre azonban még mindig nem készültek fel a tanintézetek, így fennáll a kockázata annak, hogy teljesen összeomlik az oktatási rendszer — hangsúlyozza lapunkhoz eljuttatott közleményében a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI).

Az érdekvédelem Szatmár megyei elnöke, Victor Oprea és pedagógustársai szerint hiába kezdődött el már egy hete a 2020/2021-es tanév, az iskolákat a hatóságok még mindig nem látták el a legrosszabb forgatókönyv szerinti oktatás kivitelezéséhez szükséges eszközökkel: sok településen nem rendelkeznek táblagépekkel az iskolák és diákjaik, tanáraik, de olyan is akad az oktatási intézmények között, amelyiknek internet-hozzáférése sincs. Ilyen feltételek mellett lehetetlen megoldani azt, hogy az oktatási folyamat a világhálón keresztül zajlódjon, így sérül a tanulók oktatáshoz való alapvető joga.

A FSLI úgy véli, hogy a hallgatók és a pedagógusok felszerelését biztosító kormányzati program hiányában országszerte diákok százezrei maradhatnak ki az online oktatásból. Halvány a remény arra, hogy a helyi hatóságok mindenütt biztosítják a digitális oktatáshoz szükséges eszközöket, mivel kevés rendelkezik elegendő forrással, az pedig egyenesen utópisztikus, hogy az iskolák készítsenek pályázatokat, amelyek révén felszereléseket vásárolhatnak — áll a levélben.

Felhívják a figyelmet arra is, hogy más országokban, például Németországban a tanórák jó körülmények között zajlottak, hiszen az iskolák szintjén tesztelték a COVID-19 betegségre a résztvevőket. Így rögtön fel tudták fedezni a vírushordozókat és a betegeket, akiket azonnal el tudtak különíteni a többi iskolástól és a lakosságtól — emelik ki.

Azt is hozzáteszik, hogy Románia kormányának, valamint az Oktatási és Kutatási Minisztériumnak és az Egészségügyi Minisztériumnak be kell kapcsolódnia a különféle, krónikus betegségekben szenvedő gyermekek és alkalmazottak védelmében fellépő jogszabályi hiányosságok orvoslásába, hiszen ők könnyen az új típusú koronavírus áldozataivá válhatnak. Azt is kihangsúlyozzák: jelenleg a romániai pedagógusok az első vonalban állnak, ami a COVID-19 megbetegedésnek való kitettséget illeti.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Külföld

Joe Biden koronavírusos lett

Koronavírussal fertőződött meg Joe Biden; az elnök lemondta szerdai kampányprogramját - közölte a Fehér Ház.
Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.