Polgármesterek ellen vizsgálódik az ANI, összeférhetetlennek találják ugyanis, hogy különböző társulásokban közigazgatási egységüket képviselik. Erre tanácsi határozat jogosítja fel őket.
„Minél hamarabb újra kell gondolni az összeférhetetlenségi törvényt a parlament, az igazságügyi minisztérium, illetve az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) együttműködésével” — hangsúlyozta szerdán a Képviselőházban a napirend előtti felszólalásában Kereskényi Gábor. A parlamenti képviselő kifejtette, hogy az ország polgármestereinek nyolcvan százalékát az inkompatibilitás veszélye fenyegeti azért, mert a helyi közösségek érdekeit képviselik különböző fórumokon. Az elmúlt héten Szatmár megye 64 polgármestere közül 44-en kaptak tájékoztatást arról, hogy az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség kivizsgálást folytat ellenük. A helyi közigazgatási törvény szabályozza a polgármesterek hatáskörét és arra is kitér, hogy mi összeférhetetlen az elöljárói mandátummal, a vonatkozó cikkely szerint pedig nem minősül annak, ha a polgármester a saját közigazgatási egységét képviseli egy száz százalékban köztulajdonban lévő vállalatban — magyarázta lapunk megkeresésére Găman Mihai. Pusztadaróc község polgármestere rámutatott, minden közigazgatási egység szintjén tanácsi határozat született arról, hogy a Közösségi Fejlesztési Társulásban — melyet azért hoztak létre, hogy a megye víz- és csatornahálózatának kiépítésére EU-s támogatásra lehessen pályázni — a polgármester vegyen részt, amit a prefektúra jogászai is törvényesnek találtak, most mégis vizsgálódik ellenük az ANI — magyarázta Găman, aki szintén érintett az ügyben.
Kereskényi Gábor tegnapi interpellációjában kihangsúlyozta, nem minősülhet összeférhetetlenségnek, hogy a helyi közösségek által megválasztott személyek lényeges közszolgáltatásokat ellátó, szász százalékban köztulajdonban lévő vállalatokban képviselik a közösségük érdekeit. „Egy nemkívánatos helyzet alakult ki a helyi önkormányzatokban, ugyanis a választottak vonakodnak aláírni azokat a fontos szerződéseket és dokumentumokat, melyek a közösség érdekeit szolgálják, azért, hogy az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség ne indítson eljárást ellenük. Ilyen körülmények között 2016-ban felkészült szakemberek helyett csak opportunisták és ügyeskedők jelöltetik majd magukat a választásokon” — figyelmeztetett Kereskényi, hozzátéve, hogy az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség tevékenysége az ország hírnevét is csorbítja, hiszen általa a polgármestereket korruptaknak tünteti fel a hazai és a nemzetközi sajtó.
A polgármestereket ért presztízsveszteség mellett az ANI által indított kivizsgálásoknak sokkal súlyosabb következményei is lehetnek, magyarázta az ügy egyik érintettjeként Găman Mihály. Elmondta, nem akarja túldramatizálni a helyzetet, de amennyiben a Közösségi Fejlesztési Társulásba delegált elöljárókról kimondja az ANI, hogy összeférhetetlenek, minden korábbi határozatuk semmisnek minősül, és ebből kifolyólag minden folyamatban lévő beruházás leáll. Nehéz lenne felbecsülni azt is, hogy milyen költséget jelent majd az államnak, ha a közigazgatási egységek több mint 80 százalékában előrehozott választásokat kell kiírni, mint ahogy az is talány, hogy a következő pályázati ciklusban hogyan alakul majd az EU-s források lehívása, ha a jelenlegi polgármestereket emiatt például eltiltják attól, hogy a következő választáson induljanak — összegzett Găman, hozzátéve, hogy reménykedik abban, hogy a józan ész győzedelmeskedik és a vonatkozó törvény pontosításával megoldást találnak az ügyre
Elek Anikó