Nagykároly

Őskori és ókori kincsek tárlata

2013.07.25 - 08:05

Csütörtökön szállítják el a Szatmár Megyei Múzeumból Bukarestbe azokat az arany- és ezüsttárgyakat, amelyek helyet kapnak az őskori és ókori arany- és ezüstkincseket bemutató kiállításon.

 

A Román Nemzeti Történeti Múzeum már két éve foglalkozik annak a nagyszabású kiállításnak a szervezésével, amelynek keretében a romániai múzeumokban található őskori és ókori arany- és ezüsttárgyakat mutatják be a közönségnek. Amint azt Gindele Róberttől, a Szatmár Megyei Múzeum régészétől megtudtuk, őskori arany- és ezüsttárgyakat, ékszereket, dák aranytárgyakat, gót kincseket és más, nemesfémből készült tárgyakat visznek a fővárosba a megyei múzeumok régészei, megfelelő biztonsági körülmények között. A bukaresti kiállítást követően az összegyűjtött anyagot elszállítják Románia azon múzeumaiba, amelyekben megvannak a szükséges biztonsági feltételek a tárgyak nagyközönség számára való bemutatásához. A tervek szerint az anyag a jövő év májusában érkezik Szatmárnémetibe. A Szatmár Megyei Múzeumból ma olyan tárgyakat szállítanak Bukarestbe, mint a túrterebesi kelta-dák ezüstkincs, egy gepida hercegnő érdengelegi sírjában talált kincsek, az Aranyosmeggyesen feltárt aranytárgyak és a Csanáloson talált hatezer éves aranytárgyak. A Szatmár Megyei Múzeumban — a pénzérméket is beleszámítva — közel hatezer arany- és ezüsttárgy van, most csak az őskori és az ókori tárgyak jönnek számításba.

A múzeumnak van egy nyolcszázötvenhárom ezüstpénzből álló kollekciója, amit Magyargéresen tártak fel, feltételezhetően ez egy kereskedő tulajdona lehetett, de az sem kizárt, hogy egy katona rejtette el.

Jelenleg a Nagykároly melletti Bobáldon, illetve Aranyosmeggyesen és Gombáspusztán végeznek régészeti ásatásokat. Aranyosmeggyesen eddig több mint kétszáz dák kemencét tártak fel, de még nagyon sok leletre számítanak itt. Bebizonyosodhat, hogy itt volt Európa legnagyobb őskori fazekasközpontja. Gindele megjegyezte, hogy Szatmár megyében még nem tártak fel honfoglalás kori leleteket, de előbb-utóbb erre is sor kerülhet, mert Csengersimán, Csengerben és az Érmihályfalva melletti Gálospetriben már találtak honfoglalás kori tárgyakat.

 

Elek György