Egy kisvárosnyival, mintegy 13 ezer orvossal kevesebb dolgozik Romániában a szükségesnél az egészségügyi szakemberek kivándorlása miatt. Szakképzett asszisztensekre is nagy szükség van.
Évek óta orvoshiánnyal küszködik a szatmári egészségügy. A frissen végzettek legtöbbje külföld felé kacsintgat, de nem csupán a rezidens orvos és a szakorvos kevés, hanem a tapasztalt asszisztensek közül is egyre többen hagyják el az országot a jobb boldogulás és a minőségi munkakörülmények reményében. Amíg pedig a szakemberek külföldön vállalnak munkát, maguk mögött hagyva a romániai egészségügyet, addig a kórházak egyre nagyobb munkaerőhiánnyal küzdenek.
A Mediafax hírügynökség összeállítása szerint az ország összes megyéjében orvoshiány van. Akad olyan állás az egészségügyben, amelyet háromszor is meghirdetnek, mégsincs rá jelentkező. A kórházak így kénytelenek a jelenlegi orvosaik túlóráztatásával pótolni a szakemberhiányt, a kormány pedig csak tehetetlen szemlélője a jelenségnek. Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter megállíthatatlannak látja az orvosexodust, az elszomorító helyzetet pedig mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy olyan városok is akadnak, ahol egy-egy szakterület például teljesen hiányzik. A Nagyszebeni Klinikai Kórházban például be is kellett zárni az onkológiai osztályt, mert az utolsó onkológus szakorvos is felmondott, a pótlására pedig nem volt jelentkező.
A szaktárca adatai szerint keresve sem találni olyan kórházat az országban, ahol minden állás be van töltve. Bukarestben például 6700 üres állás várna egészségügyiekre, Ialomiţa megyében mindössze 56 százalékos az állások lefedettsége, míg Călăraşi megyében 58 százalékos, Tulcea megyében pedig 60 százalékos.
A szakemberhiány Szatmár megyére is jellemző: az idei év folyamán nem volt olyan hónap, hogy ne hirdetett volna meg újabb állásokat a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház. Az egészségügyi intézmény a nyár elején két intenzív terápiás szakorvos számára hirdetett meg állást, de kerestek radiológus főorvost, gyermekorvost a sürgősségi osztályra, diabetológus szakorvost és főorvost, hematológust, szemorvost, két szülész-nőgyógyászt, két urológust, patológust, kardiológust, bőrgyógyászt, neurológust, gyermekneurológust, onkológust, valamint rezidenseket a sürgősségire, valamint a tasnádi belgyógyászatra és a gyermekosztályra.
Ebben a hónapban „asszisztensvadászatba” is kezdett a megyei kórház, számukra 32 munkahelyet hirdettek olyan osztályokon, mint szülészet-nőgyógyászat, fertőző betegségek osztálya, urológia, gasztroenterológia, fül-orr-gégészet, de keresnek műtősnővéreket, valamint kezdő asszisztenseket a szülészetre és nőgyógyászatra, az onkológiára, az ortopédiára vagy a sebészetre.
Bumbuluţ Krisztina