Belföld

Országos szűrés — küzdelem a tbc ellen

2019.03.24 - 08:00

Március 24-ét az Egyesült Nemzetek Szervezete nyilvánította a tbc elleni harc világnapjává, annak emlékére, hogy Robert Koch 1882-ben ezen a napon jelentette be a tbc kórokozójának felfedezését. Országos tuberkulózisszűrési program indult.

Az Egészségügyi Világszervezet átfogó jelentése szerint 2000–2017 között nem kevesebb mint 54 millió életet sikerült megmenteni világszerte a tuberkulózis (tbc) diagnosztizálásával és kezelésével. A WHO kidolgozott egy 2019–2023 között megvalósítandó tervet is a tuberkulózis visszaszorításáért. Azt szeretné elérni, hogy 40 millió tébécés beteg részesüljön megfelelő kezelésben, közöttük 3,5 millió gyerek, valamint 1,5 millió olyan személy, aki gyógyszerrezisztens tuberkulózisban szenved.

Románia egyike a legérintettebb országoknak: 2017-ben például naponta átlagosan 38 új tébécés beteget vettek nyilvántartásba. Az említett esztendőben 14 ezer új esetet regisztráltak, ugyanakkor 970 tébécé miatti halálesetet és 720 multidrogrezisztens megbetegedést. Idehaza hatszor nagyobb a lehetősége annak, hogy valaki tuberkulózisban betegedjen meg, mint az Európai Unióban. A tuberkulózis azonban gyógyítható. „Itt az ideje, hogy védekezzünk a tuberkulózis ellen” — hívja fel a figyelmet a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság az idei, tuberkulózis elleni világnap (március 24.) mottójával.

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság által összeállított anyagból kiderül, hogy a tébécé egy olyan fertőző betegség, amely kilencven százalékban a tüdőt támadja meg, s ugyanilyen arányban gyógyítható is. Azonban a kezelés elmulasztása vagy annak megszakítása tragikus következményekkel járhat, a betegség akár halálhoz is vezethet.

A fertőzés szempontjából a legveszélyeztetettebbek azok a gyermekek, akik tébécébetegekkel élnek együtt. Ugyancsak a veszélyeztetett kategóriába tartoznak a HIV-fertőzöttek, az ezen betegségekben szenvedőket kezelő egészségügyi személyzet, a kábítószer-fogyasztók, illetve a börtönök lakói.

A tüdőtuberkulózis fertőzéses eredetű megbetegedés, amelyet a Mycobacterium hominis és Mycobacterium bovis nevű baktériumok okoznak. Utóbbi típus veszélytelenebb, amely inkább a gyermekkori béleredetű tbc-fertőzésekért felelős. A betegség ugyanis nem csak a tüdőt érintheti, hanem megbetegítheti a gyomor-bélrendszert, a húgy- és ivarszerveket, a csontokat, a bőrt vagy akár a központi idegrendszert, agyhártyagyulladást okozva.

A betegség általános tünetei: fogyás, hőemelkedés, izzadás (főleg éjszaka), étvágytalanság, fáradékonyság, gyakran jelentkező meghűlések. A légzőszervi tünetek közül a leggyakoribb a köhögés — jellemzően a 3 hétnél tovább tartó, visszatérő köhögési rohamok jelzik a betegséget —, a hátfájás és a gyakran véres köpetürítés, ám ez utóbbi nem mindig jelentkezik.

A tuberkulózis megelőzésének elsődleges eszköze a védőoltás. Romániában az újszülöttek és a gyermekek rendszeres BCG-oltása kötelező. A tüdők időszakos röntgenvizsgálatával, azaz tüdőszűréssel a kezdődő folyamatok jól kimutathatók, és idejében, hatékonyan gyógyíthatók. Az egészségbiztosító támogatja a kezelést, így a tébécés betegek ingyenesen gyógyulhatnak.

Indul a karaván

A tuberkulózis elleni világnap kapcsán elstartolt a novemberben már bemutatott és idén tavaszra ígért országos tuberkulózisszűrési E-DETECT-TB program is — jelentette be az Egészségügyi Minisztérium. A kampány keretében egy, a szükséges orvosi eszközökkel, képalkotó diagnosztikával felszerelt kisbusszal jutnak el magas rizikófaktorú lakossághoz — börtönök fogvatartottjaihoz, hajléktalanokhoz, droghasználókhoz, mélyszegénységben élő közösségekhez, amelyeknek korlátolt az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésük, roma közösségekhez, esetükben ugyanis 7,5-szer nagyobb a tuberkulózis előfordulása, mint a romániai országos átlag.

A vizsgálat gyors, csak pár lépésből áll: először elbeszélgetnek a lakosokkal a szakemberek, megvizsgálják őket, majd tüdőröntgent készítenek, amelynek adatai abban a pillanatban a telemedicina rendszernek köszönhetően nemcsak a projekt egyik lebonyolítójához, a Marius Nasta Pneumoftiziológiai Intézetbe futnak be, hanem a kampányban partner hollandiai KNCV Tuberkulózis Alapítványhoz is, így rögtön két tüdőgyógyász szakember elemzi majd az eredményeket. Azon személyek esetében, akiknél felmerül a tuberkulózis gyanúja, mintát vesznek bakteriológiai vizsgálathoz is. A mobil egység ugyanis rendelkezik egy modern, automatizált diagnosztikai eszközzel, amelyik kimutatja, ha a tbc kórokozója, a Mycobacterium tuberculosis jelen van, és azt is megmutatja, ha valamilyen, a tébécé gyógyítására használt antibiotikumra rezisztens fajta.

Az E-DETECT-TB program európai szintű, Románia mellett Bulgáriában, Olaszországban, Nagy-Britanniában, Hollandiában és Svédországban is lebonyolítják. Olaszországban főleg a migránsok miatt szükséges a szűrés és a korai felismerés, Nagy-Britanniában, Hollandiában és Svédországban pedig a látens tuberkulózisos eseteket szeretnék felfedezni. A látens tbc-fertőzés állapotában az immunrendszer ugyanis folyamatos elnyomás alatt tartja a tbc baktériumát, de nem pusztítja el — ennek következtében az egyén tünetmentes és nem fertőz.

Bumbuluţ Krisztina