Nagykároly

Országos szinten 3. hely

2014.02.07 - 10:50

Az Áldás Népesség Társaság és a Napsugár – Szivárvány gyermeklapok óvodások számára meghirdetett pályázatán a nagykárolyi 1-es Számú Napközi Hupikék Törpikék csoportja is díjazott lett.

 

Lelkesen készültek a nagykárolyi 1-es Számú Napközi Otthon Hupikék Törpikék csoportjának tagjai arra a megmérettetésre, amelyet az Áldás Népesség Társaság és a kolozsvári Napsugár – Szivárvány gyermeklapok szerkesztősége írt ki az óvodások számára. Országos szinten 18 csoport nevezett be 7 megye 12 településéről arra a versenyre, melynek fő célja a testvéri szeretet erkölcsi értékeinek hirdetése volt a gyermekek számára, illetve ki nem mondott üzenete a szülők részére, a bőségesebb gyermekáldásra való ösztönzésben. A verseny „A harmadik királyfi vagy királylány” címet viselte, és a jelentkezők feladata az volt, hogy eljátsszanak, bemutassanak egy mesét, s ezt videóra véve, a kész filmet elküldjék elbírálás céljából a szervezőkhöz.

A nagykárolyi csoportot hárman készítették fel: a gyermekek óvónői — Márkus Katalin és Ticle Brigitta —, valamint az intézmény igazgatónője, Héb Ildikó.

A nagykárolyi óvodások a Három kismalac történetével készültek. „Úgy gondoltuk, ezzel a mesével sikerül megfognunk a gyermekek kezét, és ez a történet jó lesz arra, hogy együttműködjön benne a szülő, a pedagógus és nem utolsósorban a gyermek, s ezáltal a pályázat mondanivalóját is sikerül megértetnünk, eljuttatnunk mindenkihez. Hiszen ez lenne a gyermekközpontú oktatás fő célja: a kognitív, az emocionális, a szociális és pszicho-motoros fejlesztés” — foglalta össze Héb Ildikó igazgatónő.

A gyermekek örömmel vettek részt a munkában. Tulajdonképpen nem is tekintették munkának, hanem egy olyan örömteli játéknak, melyben felhasználhatják az eddigi mondóka- és énekkészletüket. A három pedagógus közösen dolgozta át a történetet, hogy abban minden csoportbeli gyermeknek jusson szerep. Tették mindezt úgy, hogy közben mondókákkal és énekekkel tűzdelték a szöveget. „A jelenet bevezető részében igyekeztünk a díszletek révén egy meleg, otthoni környezetet bemutatni. A szerepjátékok sarokban a kismalacok otthonát rendeztük be, ahol minden családtag szerepét egy mondókával hangsúlyozták a gyermekek. Mivel a kismalacok megnőttek, a saját otthonteremtés céljából, a népmesékhez hasonlóan, vándorútra keltek, ismerősökkel találkoztak. A beszélgetések alapját a mondókák, énekek képezték. A történet bemutatása során igyekeztünk kiemelni egymás segítésének fontosságát, a gonosz legyőzésében kulcsszerepet játszó testvéri szeretet volt az a kulcs, ami a sikerhez vezető ajtót nyitotta. A gyerekek nagyon élvezték a játékot, olyannyira, hogy játszás közben gyakorta előadják egy-egy részletét a történetnek. Ez a harmadik hely az ő sikerük és a szülőkkel való együttműködés közös eredménye. Nagyon hálásak vagyunk a szülőknek, akik mindenre nyitottan, azonnal segítettek, bármilyen kéréssel is fordultunk hozzájuk” — mondta Márkus Katalin óvónő.

A III. díjat nyert nagykárolyi csoport 150 eurós pénzjutalmat és értékes játékcsomagot vehetett át a Kolozsváron megtartott díjátadón.

Tőtős Tímea