A tbc visszaszorítása érdekében országos program indul, remélhetőleg Szatmár megye is érintett lesz a projektben, hisz megyénkben az országos átlag feletti a tuberkulózisos betegek száma.
Az Egészségügyi Minisztérium 2016 végéig 5,3 millió eurót fordít tbc-ellenes gyógyszerek, magas színvonalú laboratóriumi eszközök és felszerelések vásárlására, illetve 600 orvos, egészségügyi asszisztens képzésére, 10 ezer páciens tesztelésére egy norvég alapból finanszírozott projekt keretében, melynek célja a tuberkulózis ellenőrzés alatt tartása Romániában. A szaktárca által kidolgozott projekt a minisztérium közleménye szerint az egész országra kiterjed, azt a Norvég Alapból finanszírozzák. „A projekt legfőbb haszonélvezői a tuberkulózisos betegek. Közülük több mint tízezer fő esetében végzik el az ún. multidrog rezisztens tuberkulózis (MDR TB) gyorstesztet, ezt követően 1000 páciens, akinél MDR TB-t állapítanak meg, részt vehet egy átfogó kezelésen” —fogalmazott Nicolae Bănicioiu egészségügyi miniszter, aki azt is elmondta, hogy a pénzügyminisztérium jóváhagyását követően elkezdődik a projekt gyakorlatba ültetése. A program keretében tízezer tbc-s betegen elvégzik a gyorstesztet a multidrog rezisztens tuberkulózisra. A pozitív tesztet produkált személyek közül ezren teljes gyógyszeres kezelésen esnek majd át. Ezenkívül ezer, hátrányos helyzetben élő tbc-s páciens ambuláns kezelését is támogatják majd. 70 egészségügyi mediátor és 50 szegény községben tevékenykedő egészségügyi asszisztens speciális továbbképzésen vehet majd részt. Az országos tbc hálózat 600 tagja is részt vehet majd egy képzésen. Ezenkívül a szakorvosok számára is szerveznek majd képzéseket a projekt keretében, ugyanakkor az országos tbc hálózatot is aktualizálják majd.
Szatmár megye élen jár
A programba remélhetőleg Szatmár megyei páciensek, szakemberek is bekapcsolódnak majd, annál is inkább, mivel megyénkben az országos átlag feletti a tuberkulózisos betegek száma, számolt be korábban sajtótájékoztató keretében dr. Ioan Sergiu, a Szatmárnémeti Pneumoftiziológiai Kórház (tbc-kórház) menedzsere. Szatmár megyében tavaly több éve először csökkent 300 alá a tuberkulózissal diagnosztizált betegek száma. 2008-ban 408, 2009-ben 400, 2010-ben 325, 2011-ben 322, 2012-ben 376, tavaly pedig 279 új és visszaeső beteget kezeltek megyénkben. Tavaly a tbc-kórház orvosai 2048 kórházi zárójelentést készítettek, továbbá a járóbeteg-ellátás során 5875, a szatmárnémeti tüdőgondozóban 3943, az avasfelsőfaluiban 1105, a tasnádiban 867 vizsgálat történt. A 279 tbc-s közül 251 volt újonnan diagnosztizált, míg 28 visszaeső, 25 esetben pedig kiskorúaknál fordult elő a betegség. Megtudtuk, Szatmár megyében a legtöbb tbc-s beteg az avasfelsőfalui rendelőhöz tartozik, ugyanakkor elszomorító statisztikai adat, hogy a gyerekek körében szintén megfigyelhető a tuberkulózisos megbetegedés. Az elmúlt tíz év statisztikai adataiból kiderül az is, hogy a legtöbb tbc-s beteg a 20–60 év közötti korosztályból kerül ki, azaz az aktív lakosság köréből, s a vidékiek között elterjedtebb a tbc-s megbetegedés, mint a városi lakosok között. Ioan Sergiu kihangsúlyozta, nagyon fontos, hogy a betegség korai stádiumában diagnosztizálják a pácienst, aztán a megfelelő gyógyszeres kezelés is elengedhetetlen. Szatmár megyében az újonnan diagnosztizált betegek 82 százalékát sikerült meggyógyítani a megfelelő kezelésnek köszönhetően, a visszaeső betegek tekintetében a gyógyulás 64,5 százalékos, míg azok körében, akik abbahagyják a kezelést, mindössze 19,4 százalékos gyógyulásról beszélhetünk.