Belföld

Országos gyakorlaton a szatmári tűzoltók

2016.11.02 - 16:48

Az egész országra kiterjedő gyakorlati műveletet tartott kedden a katasztrófavédelem — ennek keretében 126 szatmári tűzoltó 13 speciális felszereltségű gépjárművel érkezett Bukarestbe.

 

Súlyos katasztrófahelyzetet idéző, egész napos helyzetgyakorlatot tartott az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség november 1-jén, kedden — a forgatókönyv szerint nagyon erős, a Richter-skála szerinti 7-es erősségű földrengés volt Vrancea szeizmikus térségében, jelentős károkat okozva mind Bukarestben, mint Iaşi-ban, a mentésbe pedig bevonták Románia valamennyi megyéjének tűzoltó- és mentőegységeit. Dragoş Tudorache belügyminiszter reggel 8 órakor jelentette be a helyzetgyakorlat kezdetét — melyben a mentőegységek reakcióidejét és mozgósítási kapacitását ellenőrizték —, s ezt követően az ország valamennyi megyéjének tűzoltóságánál a legmagasabb szintű, azaz vörös jelzésű riasztás lépett életbe, melynek értelmében a teljes állománynak készenlétben kellett állnia. A földrengés által nem érintett térségekből bevetési egységek indultak mind a fővárosba, mind Iaşi-ba: Szatmár megyéből 126 tűzoltó 13 speciális felszereltségű gépjárművel (rohammentők, különböző oltóautók) érkezett Bukarestbe, ahol a sérültek száma meghaladta a 3200-at, Iaşi-ban pedig az 1400-at, s mindkét városban számtalan épület omlott össze, illetve több toronyház, valamint magas épület rongálódott meg annyira, hogy az összeomlás fenyegette. A gyakorlatban 1500 rendőr, 300 csendőr és több száz orvos, egészségügyi dolgozó is részt vett, hiszen a reakcióidők ellenőrzése mellett azt is vizsgálták, hogy egy ilyen mértékű katasztrófa esetén miként és hol lehet ellátni a bajbajutottakat, illetve biztonságos körülmények között elhelyezni a hajléktalanokká váltakat. A légi felderítéshez több nagy méretű helikoptert, illetve a rohammentő-szolgálat légi járműveit vették igénybe, a mentőegységek által használt, Bukarestbe és Iaşi-ba vezető útvonalakon pedig megerősítették a rendőri jelenlétet. S bár az ország minden megyéjéből átlagosan 120–150 katasztrófavédelmist és 20–25 bevetési járművet irányítottak a helyzetgyakorlatra, minden megyében maradt elég mentő- és tűzoltóegység ahhoz, hogy a gyakorlat ne okozzon fennakadásokat, amennyiben valós vészhelyzet állt volna elő.

Az egyébként, hogy pont földrengéssel kapcsolatos helyzetgyakorlatot tartottak, és helyszínéül Vrancea szeizmikus térségét választották, egyáltalán nem véletlen, hiszen az utóbbi években és időszakban is több kisebb földmozgás is volt az országban, éppen a gyakorlatot megelőző napon, október 31-én kora délután mértek 4,1-es erősségű földrengést a térségben.

 

 

Szabó Kinga Mária