Lassan egy hónapja van érvényben a Romániába belépők számára a digitális beutazási nyomtatvány kitöltésének kötelezettsége — és bő egy hete egyre csak dagad a kitöltés „elmulasztásáért” kapott tetemes bírságok miatti országos botrány.
Szatmárban is több száz azon beutazóknak/átingázóknak a száma, akik annak rendje s módja szerint kitöltötték a nyomtatványt, és most mégis bírságfelszólítást találnak a postalábában (van, hogy nem is csak egyet…).
A büntetés összege egyszeri alkalomra 2000 vagy 3000 lej — a törvény betűje szerint ugyan 2000–3000 lej közötti pénzbírság róható ki, de köztes összeget még senki nem kapott —, és a bírságlevél nemes egyszerűségű indoklása szerint az illető „elmulasztotta” kitölteni a beutazási nyomtatványt. Ugyanezt a standard szöveget kapja mindenki — az a hölgy is, aki kitöltötte a nyomtatványt, belépéskor a határrendésznél rá is kérdezett, s az visszaigazolta, hogy „látszik” a rendszerben, sőt, a digitális nyomtatványon is megjelenik a határátlépéskor ellenőrizve felirat; és az is, aki bízott a rendszerben, kitöltötte, de nem mentette le vagy nyomtatta ki a belépésit. Utóbbiak még inkább rosszul jártak, hiszen nincs a kezükben semmilyen bizonyíték, amivel igazukat alátámaszthatnák — a számítógépes rendszer ugyanis 15 nap múlva törli a kitöltött nyomtatványt. „Apró” érdekesség az is, hogy a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) csak múlt héten kezdte el a bírságleveleket küldeni, szóval aki karácsony előtt lépett be az országba, és nem mentette el a dokumentumot magának, már nincs mivel igazolja, hogy ő betartotta a törvényt. Természetesen szerettük volna mi is felvenni a kapcsolatot a közegészségügyi igazgatósággal mint a bírságosztásban legilletékesebbel, ám többnapos, folyamatos megkeresésünk nem járt sikerrel.
Sok elcsúszást generált maga a program is — például mikor valaki hibázik kitöltés közben, nem tud javítani, új lapot kell kitöltenie, ám úgy tűnik, ezt a rendszer nem mindig veszi figyelembe, nem ismeri fel a kitöltöttséget, és egyszerűen nincs semmiféle lehetőség leellenőrizni, hogy kitöltött nyomtatványunk regisztrálódott-e. De félrevezetők voltak maguk az illetékesek is, mert úgy közölték: együtt utazó család esetében elég, ha egyetlen nagykorú családtag tölti ki mindannyiuknak — sajnos nem elég (ezért is sokan kaptak büntetést), minden családtagnak külön entitásként kell kitöltenie.
„Rengetegen keresnek meg engem is az indokolatlanul kapott bírság(ok) miatt — jelen pillanatban annyit tudnak tenni, hogy a kézhezvételtől számított 15 napon belül a Szatmárnémeti Bíróságon fellebbeznek ellene. Országos szinten hatalmas cirkuszok vannak, lett kérve, hogy a programot kitaláló Különleges Távközlési Szolgálat (STS) változtasson, javítson rajta, de azt nem tudom, mikor lesz belőle valami” — mondta megkeresésünkre Altfatter Tamás kormánymegbízott.
Fellebbezés esetén fontos: azon a bíróságon kell megtenni, amelynek hatáskörében elkövették a „kihágást”, és a per átlagosan fél-egy évig húzódik. Azt is jó tudni, hogy elvileg (akárcsak bármilyen más bírság esetében) 15 napon belül lehetőség van a kiszabható büntetés minimuma felének kifizetésére (1000 lej) — viszont a kifizetéssel kapcsolatban már megoszlik az ügyvédek véleménye: van, aki szerint ne fizessünk, mert úgyis pert nyerünk, míg mások szerint jobb kifizetni (ha van miből), mert a per időtartama alatt a bírságösszeg kamata nő, és ha mégsem nyernénk pert, tetemesebb összeget kell kifizetnünk.
S bár országos a botrány, a program hiányosságaival, a közegészségügyisek esetleges túlkapásaival kapcsolatban mindeddig nem nyilatkozott még senki illetékes — viszont az egészségügyi minisztérium honlapján (http://www.ms.ro/formular-semnalare-probleme-plf/) megjelent egy nyomtatvány, ahol a belépési nyilatkozat kitöltésével, ellenőrzésével kapcsolatos problémákat lehet jelezni.
Szabó Kinga Mária