Egészség

Országok, ahonnan eltűnhet a cigaretta

2017.03.21 - 18:00

Statisztikák szerint a cigarettázók átlagosan tíz évvel élnek kevesebbet, mint nem füstölő honfitársaik, a dohányzás pedig évente mintegy hatmillió ember életéért felelős. A dohányosok száma drasztikusan csökken.

Az egészségtudatos életmód népszerűsítésének, illetve a dohányzásellenes kampányoknak köszönhetően a világ számos országában csökken a dohányosok száma. Ha a jelenlegi tendencia folytatódik, bizonyos országok már 2030-ra teljesen füstmentessé válhatnak - írja az Inforádió. A dohányzás káros hatásairól folyamatosan jelennek meg újabb és újabb hírek, mégis rengetegen vannak, akik nehezen mondanak le erről a káros szokásról, sokszor talán azért, mert félnek a kellemetlen "mellékhatásoktól". Cikkünkben néhány tipp az első napok könnyebbé tételéhez.

Ausztrália lehet az első füstmentes ország

Erre a legnagyobb esély jelenleg Ausztráliában van, ahol hatvan évvel ezelőtt a lakosság hatvan százaléka dohányzott, ma már azonban csak a nyolcada gyújt rá rendszeresen, és minden negyedik ausztrál elmondhatja magáról, hogy sokévi cigizés után felhagyott a füstöléssel. A nyugat-ausztráliai Curtin Egyetem prognózisa szerint a nők körében 2029-ben, a férfiakéban pedig egy évvel később "hal ki" a dohányzás Ausztráliában. A cigarettázókat ott már gyakorlatilag mindenhonnan kiszorították, a termékeket tilos reklámozni, a csomagolást pedig egyenszínűre cserélték, és a terméket csupán elzárt szekrényekben lehet tartani az üzletekben. A többi fejlett államban későbbre, a 2040-es évek második felére teszik a hagyományos dohányzás megszűnését. Az amerikai Citigroup elemzése szerint Nagy-Britanniából és az USA-ból 2050-re tűnhetnek el szinte teljesen a dohányosok. Ázsiában néhány évtizeddel későbbre várható az összlakossági leszokás.