Külföld

Oroszország-Ukrajna-konfliktus: a Wagner erői kivonultak Rosztovból

Prigozsin szombat este visszarendelte embereit, akik 200 kilométerre közelítették meg Moszkvát. (Fotó: MTI)
2023.06.25 - 12:34
Elhagyta Rosztov-na-Donu várost a Wagner katonai magánvállalkozás (vagy ha jobban tetszik: zsoldosok hálózata) harcosainak és hadfelszerelésének konvoja vasárnapra virradóra – közölte Vaszilij Golubev, Rosztov megye kormányzója a Telegram-csatornáján. A Wagner-lázadás 23 éve a legnagyobb belső kihívást jelentette Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, és globálisan is aggodalmakat okozott.

Az Avtodor orosz állami infrastruktúra- és autópálya-szolgáltató vállalat vasárnap reggel közölte, hogy noha a Wagner-csoportot alapító Jevgenyij Prigozsin lázadása miatt bevezetett forgalmi korlátozásokat az M-4-es Don autópályán már feloldották, a korlátozások a Tula és Moszkva megyei szakaszon még megmaradtak. Lipeck megyében több utat szándékosan munkagépekkel rongáltak meg a zsoldosok haladásának akadályozására.

Wagner ellenes csapás?

Prigozsin szombat este visszarendelte embereit, akik, mint mondta, 200 kilométerre közelítették meg Moszkvát. A Wagner szombatra virradóra ellenőrzése alá vonta a kiemelkedő fontossággal bíró ( az itteni katonai főhadiszállásról koordinálják az ukrajnai katonai hadműveleteket) Rosztov-na-Donut azt követően, hogy a csoport alapítója a magánhadsereg táborai elleni csapással vádolta az orosz védelmi minisztériumot. Közölte: 25 ezer embere indult el, hogy "tisztázza" az ügyet.
A Wagner-alapító állítását a tárca valótlannak nevezte, Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig hátbatámadásnak minősítette a lázadást, és kilátásba helyezte elfojtását — ugyanakkor puccsveszély miatt terrorellenes intézkedéseket hoztak Moszkvában, az orosz nagyvárosokban pedig páncélosokat vezényeltek az utcákra, illetve az orosz erők bombázni is kezdték a zsoldoscsapatokat és heves harc alakult ki közöttük. Összesen 12 halálos áldozata volt az orosz légierőben a Wagner-csoport fegyveres lázadásának – közölte egy, az orosz védelmi minisztériumhoz közel álló Telegram-csatorna.
Prigozsinnal végül Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök egyezett ki, a Kreml szerint előzetesen orosz hivatali partnerével, Vlagyimir Putyinnal egyeztetve. Nem hivatalos orosz források szerint pedig az orosz védelmi minisztérium vezetését leváltják.

Nem éri bántódás

Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő szombat éjjel közölte, hogy Prigozsin Fehéroroszországba távozhat, a hazaárulás vádját ejtik ellene, és nem éri bántódás a fegyvereseit sem. Mint mondta, a Wagnernek a táborokba visszatérő egységei és azok, amelyek nem vettek rész a zendülésben, szerződést köthetnek az orosz védelmi minisztériummal.
Szergej Sojgu védelmi miniszter június közepén adta parancsba, hogy az ukrajnai háborúban az orosz oldalon harcoló "önkéntes alakulatok" – Moszkvában több mint 40 ilyenről tudnak –, július 1-jéig kössenek szerződést az általa vezetett tárcával. Prigozsin korábban nyilvánosan megtagadta, hogy az általa sokszor élesen bírált Sojguval megállapodást írjon alá.

hirek/2023/junius/w2.jpg

Megingathatja Putyin hatalmát a Wagner-lázadás

Az orosz Wagner-zsoldoscsoport vezetőjének rendkívüli lázadása a legsúlyosabb belpolitikai válságot váltotta ki, mióta Vlagyimir Putyin teljes körű inváziót indított Ukrajnában — a lázadás rendkívül nyugtalanító lehet az orosz elnök számára, emellett pedig szélesebb körű instabilitáshoz is vezethet.

A Sky News elemzése szerint egy olyan elnök számára, aki a stabilitásra és az iránta való engedelmességre építi hatalmát, ez a lázadás rendkívül nyugtalanító lehet, emellett pedig szélesebb körű instabilitáshoz is vezethet. Hozzáteszik, hogy az orosz biztonsági szolgálatok vélhetően mindent megtesznek, hogy ezt megakadályozzák.
Ezt erősítik meg Steve Rosenberg, a BBC Oroszország-szakértőjének szavai, aki szerint a lázadás, és annak végeredménye is azt jelzi, hogy Vlagyimir Putyin nem tűnik különösebben „erősnek”. Mint arra rávilágít Rosenberg, a Wagner-hadsereg viszonylag könnyen át tudta venni az irányítást Rosztov-na-Donuban, a lázadás vezetője pedig – eddig legalábbis úgy tűnik – megúszta súlyosabb büntetés nélkül az esetet, ejtették ellene a vádakat.

Vlagyimir Putyin egyik régi szövetségese a lázadás vezetőjének, Jevgenyij Prigozsinnak az „arroganciáját” bírálta, mondván, hogy az „katasztrofális következményekhez” vezethet. Ramzan Kadirov csecsen vezető a Wagner-vezér visszavonulása után a Telegramon közzétett bejegyzésében azt is állította, hogy Prigozsin „dühből” cselekedett egy sor sikertelen üzleti ügylet miatt.Kadirov egyúttal  felszólított minden Wagner-zsoldost, hogy „józanul” hozzák meg döntéseiket – ellenkező esetben „katasztrofális következményei” lehetnek.

Amint arra a Sky News is emlékeztet, az elmúlt közel másfél évben gyakran került konfliktusba Jevgenyij Prigozsin az orosz katonai vezetőkkel, pontosabban Szergej Sojgu védelmi miniszterrel és Valerij Geraszimov tábornokkal szemben, akiket inkompetenciával vádolt az ukrajnai háborúban elszenvedett orosz veszteségek miatt.
A Wagner tulajdonosa és Oroszország legfelsőbb katonai vezetése között kiéleződő konfliktus az első jelentős „repedés” az ország hatalmi berendezkedésében azóta, hogy több mint egy évvel ezelőtt megkezdődött az ukrajnai invázió. Prigozsin régről jövő jó viszonya Putyinnal egy ideig elegendő volt arra, hogy megvédjék a Putyin séfjeként is emlegetett zsoldosvezért, valamint lehetővé tették számára, hogy olyan megjegyzéseket tegyen, amiért mást már börtönbe vittek volna.

Hírszerkesztő

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!