Oroszország ellenzése miatt az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerdán nem tűzte napirendjére azt a brit határozattervezetet, amely azt sürgette volna, hogy a testület ítélje el a szíriai kormányt az általa állítólag végrehajtott vegyifegyver-támadás miatt, és hagyja jóvá az ezzel kapcsolatban meghozandó „szükséges intézkedéseket".
A brit kezdeményezés a BT öt állandó tagállama – az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország és Kína – tanácskozásán az orosz misszió képviselőjének ellenállásán bukott meg, és a továbbiakban nem képezte megbeszélések témáját. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy a brit kormány szerdán megváltoztatta a Szíriával kapcsolatos korábbi álláspontját, és közölte, hogy a BT-nek a katonai fellépés jóváhagyása előtt meg kell ismernie az ENSZ-ellenőröknek a Damaszkusz környékén augusztus 21-én elkövetett állítólagos gáztámadással kapcsolatos megállapításait. London emellett közölte, hogy a brit parlament, amely csütörtökön vitatja meg a szíriai helyzetet, kétszer fog szavazni a katonai akcióról. A hivatalos brit álláspontban beállt fordulatot megelőzően Ed Miliband, a Munkáspárt vezetője egyértelmű bizonyítékokat követelt a szíriai kormány bűnösségével kapcsolatban, és egyértelművé tette, hogy pártja két szavazást kíván a törvényhozásban. A brit nemzetbiztonsági tanács szerdai ülésén egyébként egyhangúlag támogatta, hogy induljon akció Szíria ellen.
Obama még nem döntött
Barack Obama amerikai elnök szerdán kijelentette, hogy még nem hozott döntést a Szíria elleni katonai csapásról, de rámutatott, hogy a fontolgatott „korlátozott akció" célja a Damaszkusz elrettentése lenne attól, hogy a jövőben ismét vegyi fegyvereket vessen be. Obama erről a PBS amerikai közszolgálati televíziónak nyilatkozott, egyúttal ismertetve az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazása nélküli katonai fellépést indokoló amerikai jogi és biztonságpolitikai érveket is. Hangsúlyozta, hogy Washington a bizonyítékok megvizsgálása után arról győződött meg, hogy a szíriai kormány felelős a Damaszkusz elővárosai ellen a múlt héten elkövetett, százak életét követelő vegyifegyver-támadásért. A tervezett katonai fellépés indoklásaként azt emelte ki, hogy érvényt kell szerezni a vegyi fegyverek bevetését tiltó nemzetközi normáknak, és hogy az ilyen eszközök alkalmazása az amerikai nemzetbiztonságot is veszélyezteti.