Orosz parádé a csehek ellen

2012.06.08 - 23:55

Az orosz válogatott nyerte meg a labdarúgó Európa-bajnokság első napjának második mérkőzését: Dick Advocaat szövetségi kapitány legénysége simán verte a Csehországot Wroclawban, több mint negyvenezer néző előtt.

Miután Hubník fejese az ötödik percben kevéssel ment a kapu fölé úgy tűnt, a csehek megszorítják majd az oroszokat. Viszont a csehek hamar elfogytak, és orosz vették át az irányítást. Az erőtlen cseh támadásokkal ellentétben valamennyi orosz támadásba ott volt a gólveszély. A „találóan” vörös mezbe öltözött oroszok hamar felpörögtek, de Jurij Zsirkov szokásos bal oldali vágtája után a visszagurítást Alekszandr Kerzsakov mellé vágta. A 15. percben ugyanő fejelte kapufára Konsztantyin Zirjanov jobb oldali beadását, és a kipattanóra Alan Dzagojev érkezett a legjobban, aki hét méterről három védő közül a kapu közepébe lőtt.

A cseheket nem hatotta meg az orosz találat, még azután sem tértek magukhoz, hogy három perccel a kapott gól után Arsavin passzából Dzagojev lőtt 16 méterről a kapu mellé. „Ami késik, nem múlik” - gondolták az oroszok, és a 24. percben mégis növelték előnyüket. Ehhez is kellett Petr Cech „lustasága”, illetve Arsavin: előbbi parádésan játszott meg egy labdát a kaputól 25 méterre, balról keresztbe a védők közé, az ötös jobb sarkán érkező Sirokov pedig a késve érkező Cech felett a hálóba pörgetett.

Érthető módon a cseh szövetségi kapitánynak, Michal Bíleknek valamit tennie kellett, ezért a szünet után Hübschmant küldte pályára Rezek helyett. A csehek ismét lendületesen kezdtek, de ezúttal eredménye is lett a támadásoknak: Plasin ugratta ki Pilart, aki leshatárról indulva futotta le az orosz védelmet, majd a 11-es pont magasságában elhúzta Malafejev mellett a labdát, végül az üres kapuba passzolt. A folytatás viszont elmaradt, mivel az oroszok visszazártak a védelembe, és támadásaik ismét veszélyesek voltak. A nyomásnak meg is lett az eredménye, ugyanis tizenegy perccel a vége előtt a csehek hagyták kapura rúgni Dzagojevet, aki a tizenhatos vonaláról kilőtte Cech kapuját (a 21 éves orosz játékos egyébként Rooney után a legfiatalabb, aki Eb-n duplázott. Az angol 18 évesen tette ugyanezt). Három perccel később pedig a csereként beálló Pavljucsenko „felkérésére” együtt „táncoltak” a csatárral: öt csel után a tizenhatos vonalról védhetetlenül lőtt a kapuba.

Háromgólos előnnyel nyertek az oroszok, ezzel ők a csoportelsők az A csoport első fordulója után.

Eredmény

A csoport, 1. forduló:

Oroszország – Csehország 4-1. Gólszerzők: Dzagojev (15. perc, 79.), Sirokov (24.), Pavljucsenko (82.), illetve Pilar (52.).

Oroszország: Malafejev – Anjukov, A. Berezuckij, Ignasevics, Zsirkov, Sirokov, Gyenyiszov, Zirjanov, Dzagojev (Kokorin, 85.), Kerzsakov (Pavljucsenko, 73.), Arsavin. Szövetségi kapitány: Dick Advocaat.

Csehország: Cech – Gebre Selassie, Hubník, Sivok, Kadlec, Plasil, Jirácek (Petrzela, 76.), Pilar, Rosicky, Rezek (Hübschman, 46.), Baros (Lafata, 86.). Szövetségi kapitány: Michal Bílek.