Örökrangadó a nagybányaiak ellen

2016.03.25 - 16:46

Szombaton 11 órától az Olimpia Stadionban a Nagybányai FCM ellen játszik a Szatmárnémeti FC Olimpia legénysége. A két város együttese tizenhárom év után játszik ismét Szatmáron bajnoki mérkőzést.

A keddi gyenge teljesítményt nehezen felejthető, viszont a szombati bajnoki mérkőzésen nem ez számít, hiszen a Szatmárnémeti FC Olimpia az ősriválissal, a Nagybányai FCM-mel áll majd szemben a másodosztályos labdarúgó-bajnokság 25. fordulójában.

Majdnem négy év telt el azóta, hogy a két alakulat tétmeccset játszott egymás ellen az Olimpia Stadionban. 2012 augusztusában a sárga-kékek 1–0-ra verték a Román Kupa negyedik fordulójában a máramarosi alakulatot. Akkor a szatmáriak a harmadik, a nagybányaiak a második vonalban szerepeltek. Azután viszont nem volt alkalmuk tétmérkőzéseken összecsapni, több mint tíz év szünet ebben a szezonban ismét azonos szinten szerepel a két csapat. Kétszer is játszott a két együttes egymással ebben az idényben: a Nagybányán rendezett kupameccsen az FCM hosszabbításban 1–0-ra nyert, a bajnoki odavágón pedig 1–1 volt az ottani mérkőzés végeredménye, miután az Olimpia Munteanu góljával már az első percben vezetést szerzett.

Rövid bajnoki visszatekintést nézve, észrevehető az Olimpia az utóbbi három hazai meccséből kettőt megnyert a Nagybányaiak ellen: 2003. május 7-én 2–1-re, 2001. október 21-én pedig 2–0-ra nyertek a sárga-kékek, de 2002. június 8-án a máramarosiak 3–0-s győzelmet jegyeztek Szatmáron.

A szoros, érzelmekkel telített meccsek másik tartozéka az ultrák párbaja. Az idei első felvonást egyértelműen az Olimpia szurkolói nyerték meg, akik novemberben a nagybányai találkozón elképesztő hangulatot csináltak, és jól előkészített koreográfiával „előadást” tartottak a Viorel Mateianu Stadion lelátóján. A Peluza Sud azt ígéri, hogy nem lesz ez másként a szombati meccsen sem, de remélhetően csatlakoznak majd az ultrákhoz a szatmári nézők is, hogy nagy meccshez méltó hangulatot keltsenek a lelátón.

A szurkolók egyébként közleményben arra kérték a csapatot, hogy legalább hasonló lelkesedéssel játsszanak majd, mint ahogy ők buzdítják őket. A lelkesedésre szükség is lesz, mivel a keddi, brassói bajnokin nagyon gyenge teljesítményt nyújtott a csapat. Ha nem változtatnak a fiúk a hozzáállásukon, akkor vélhetően a közönség is reagálni fog. Az együttes ugyanis nem tud kikerülni a kiesési veszélyzónából és újabb pontveszteséggel a „szakadék szélére” sodródik az Olimpia. Túloldalt viszont az első hat hely megszerzése a cél, így Dorin Toma edző legénységének a vállán is nagy a nyomás. A helyi sajtónak nyilatkozva a Nagybányai FCM szakvezetője és néhány játékosa azt mondta, hogy három pontért jönnek Szatmárra, nem is gondolnak arra, hogy pontokat hagyjanak itt az Olimpiának.

Szombaton viszont a legkevésbé kell foglalkoztassa a szatmáriakat az, hogy mit gondolnak a nagybányaiak. Kötelező a győzelem, és ezt Mircea Bolba vezetőedző is tudja. „Össze kell szedjük magunkat. Ez egy derbi, és remélem, hogy sok néző jön el erre a meccsre. Bízom a fiúkban, akik szombaton bebizonyíthatják, hogy többre képesek annál, mint amit Brassóban nyújtottak. Össze kell fognunk szombaton mind: edzők, játékosok, szurkolók, és győzni kell a nagybányaiak elleni derbin” — mondta Bolba, aki nem számíthat továbbra sem két sérültje, Heil és Chivari szolgálataira, viszont Villandnak lejárt az egyfordulós eltiltása, Tony Kanaloș nem ment el a 18 évesek válogatottjának Piatra Neamț-i összetartására, míg a kapus Băican brassói sérülése nem volt oly súlyos, hogy kihagyni kényszerüljön a szombati meccset.

Az Olimpiának egyébként ez lesz az alapszakaszban az utolsó meccse. A versenykiírás szerint jövő hétvégén rendezik az utolsó fordulót, de a szatmári alakulatnak a bajnokságból visszalépett Karánsebesi FC lenne az ellenfele. A Bolba-csapat játék nélkül nyer majd 3–0-ra és gyűjti be a három pontot.