Az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság (DNA) a volt vezetőedzőt befolyással való üzérkedéssel gyanúsítja: a román védelmi minisztérium (MApN) a volt futballista fiának, Alexandru Victor Piţurcănak a cégével kötött 100 000 FFP3-as védőmaszk beszerzéséről szóló szerződést a koronvírus-járvány idején.
Piţurcă állítólag a hadsereg sportklubjánál, a Steauanál ápolt kapcsolatain keresztül vette rá a védelmi tárca illetékeseit, hogy fia cégét bízzák meg a két millió euró értékű beszerzéssel — később azonban kiderült, hogy a gyenge minőségű, Kínából beszerzett FFP3-as védőmaszkokat egy nem akkreditált laboratóriumban tesztelték és nem feleltek meg a hatályos szabványoknak.
Nem ez az első alkalom, hogy Victor Pițurcănak összeakadt a bajsza a korrupcióellenes ügyészekkel: tíz évvel ezelőtt, 2013-ban egy év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték bűnpártolásért az Utazótáska (Valiza) néven elhíresült korrupciós perben, amelyben George Becalira, a Steaua Bucureşti tulajdonosára három év letöltendő szabadságvesztést szabott ki a bíróság, amiért egy utazótáskányi készpénzzel, egészen pontosan 1,7 millió euróval próbálta megvesztegetni az Universitatea Cluj csapatát, hogy a kolozsvári CFR-től "pontot rabolva" segítse főtáblára jutni a Steauát a Bajnokok Ligájában.
A Romarm vezérigazgatója is őrizetbe került
A Romarm védelmi ipari állami vállalatcsoport vezérigazgatóját. Gabriel Ţuţut is őrizetbe vette a DNA, őt hivatali visszaéléssel, befolyással való üzérkedéssel és közokirat-hamisítással gyanúsítják a koronavírus-járvány alatt végrehajtott egészségügyi beszerzések ügyében.
A vádhatóság szerint 2020 márciusa és 2021 szeptembere között Gabriel Ţuţu a Romarm vezetőjeként a törvényes előírásokat megszegve két közbeszerzési szerződést írt alá egy több cégből álló társulással védőmaszkok gyártására szolgáló hét gép megvásárlására, amelyek azonban nem feleltek meg a szabványoknak. A konzorciumot alkotó egyik cég Victor Piţurcă ellenőrzése alatt állt.
A két szerződéssel 8 647 584 lejes kárt okoztak a Romarmnak, ennyibe kerültek ugyanis a gépek, a megvásárolt alapanyagok, illetve az utólag beszerzett alkatrészek és a kapcsolódó szolgáltatások. A DNA szerint ugyanakkor 2020. március 19-e és április 10-e között Gabriel Ţuţu egyebek mellett azt kérte a társuláshoz tartozó cégektől, hogy vonják be egyik barátját a védelmi minisztériumnak szánt nem megfelelő védőmaszkok beszállításába. Bár az illető nem végzett a beszállítói szerződéshez kapcsolódó tevékenységet, a társulásnak egy tanácsadói szerződés alapján át kellett utalnia neki a szerződésekből származó profit 40 százalékát. Ezekért a "szolgáltatásokért" cserében Gabriel Ţuţu megígérte a társuláshoz tartozó cégeknek: befolyását latba vetve kijárja a védelmi minisztérium illetékeseinél, hogy versenytárgyalás nélkül ítéljék oda nekik a szerződéseket; hogy problémamentes legyen a termékek átvétele és időben történjen meg a kifizetés. Mindezekért Gabriel Ţuţu 50 ezer lejt kapott - állítják a korrupcióellenes ügyészek.
Hírszerkesztő