Kaplony és a kaplonyiak voltak házigazdái pénteken a Magyarok kenyere - 15 millió búzaszem program idei nyitórendezvényének, a Kárpát-medencei búzaszentelésnek — s hogy miért épp ennek a bő évezredes településnek a határában már javában zöldellő búzatábla jelképezte a Kárpát-medence valamennyi búzamezőjét? „Mert Kaplony mind a mai napig egy erősen mezőgazdasághoz kötődő település. A falu területe hozzávetőleg 3500 hektár, ebből jelenleg több mint 2800 hektárt aktívan megművelnek — a fennmaradó terület a lakóházak és a Kraszna partja. Itt több mint 140 család él meg konkrétan a mezőgazdaságból, s java részük a fiatal, 30 – 40 éves korosztályhoz tartozik. Nagyon megtisztelő számunkra, hogy itt tartották meg a búzaszentelési ünnepséget.” – részletezte szerkesztőségünknek Megyeri Tamás Róbert polgármester.
A búza azon a nyelven tud, amilyen a gazda beszéde
Varga Sándor színművész Dsida Jenő Psalmus Hungaricus egyik részletének szavalását követően dr. Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese, és a rendezvény fővédnöke lépett mikrofon elé. Mint hangsúlyozta, a Magyarok kenyere ünnep, a búza- és kenyérszentelés ünnepe a magyar nemzet egységéről szól időben és térben, hiszen mindannyian tagjai vagyunk az örök magyarságnak. „A búza is, bárhol termett is a Kárpát-medencében, ha összegyűjtjük, a 15 millió szem egyetlen kenyeret fog kiadni. És bárhol teremjen is a 15 millió búzaszem, ha kenyér lesz belőle, már nem lehet szétválasztani, hogy melyik szem honnan került bele.” – mondta, hozzátéve: a különböző magyarlakta területeken termett búzaszemekből készült kenyér jól szimbolizálja a magyar nemzet egységét. „Ez a búzaszentelés is megerősít abba, hogy az egy magyar nemzetnek a tagja vagyunk, megerősít bennünket a nemzethűségünkben, s abban: hűséges tagjai vagyunk az örök magyarságnak“
Mindegy, milyen földben nő ki a búza, az íze ugyanolyan, és kenyér lesz
Luzsi József, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) alelnöke a négyszázezer tagot tömörítő szervezet nevében mondott köszönetet a gazdáknak, akik akkor is támogatták felajánlásaikkal a programot, amikor nehéz helyzetben voltak, amikor aszály tizedelte a termést. A sarjadó vetés a folytonos megújulást, az aranyló kalász a bőséget jelképezi, a búzából készült kenyér pedig életben tart bennünket – mondta. „Egy búzamező mindenkinek mást jelent, mást szimbolizál, csak a gazdának jelenti ugyanazt: a reményt egy bőséges termésre. A búzaszentelés pedig nem csak a hitről, az összetartozásról is szól. A NAK csakis nemzetben képes gondolkodni, nem országban — ezért mindegy milyen földben nő ki a búza, az íze ugyanolyan, és kenyér lesz belőle.” – fogalmazott.
Őrizd meg a vetést!
„Őrizd meg a vetést, tarts távol mindent, ami kárunkra, adj meg mindent, ami javunkra szolgál. Oltalmazd meg vetésünket, a jég el ne verje, a szél ki ne döntse, hőség el ne égesse.” – hangzott mn. és ft. Schönberger Jenő megyéspüspök áldása a búzatábla megszentelése előtt, amelyet nt. Tolnai István, református esperes, nt. Vadas Krisztián, görög katolikus parókus, nt. Bartha Zsuzsa, unitárius lelkész, valamint nt. Illyés Sándor, evangélikus lelkipásztor igei köszöntője, áldó gondolata követett.
Szabó Kinga Mária