Óriási dráma: először döntős a Spurs

2019.05.09 - 03:45

Minden idők talán legelképesztőbb elődöntőin vagyunk túl a labdarúgó Bajnokok Ligájában: a Liverpool továbbjutását szenzációként emlegethettük, viszont amit a Tottenham Hotspur művelt szerdán Amszterdámban, az még ezen is túltesz.

A Tottenham Hotspur elképesztő fordulatok után bejutott a labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjébe, miután kétgólos (összesítésben háromgólos) hátrányból felállt és fordított az Ajax otthonában. Lucas Moura mesterhármast lőtt, az utolsó találatát a 96. percben szerezve, ezzel pedig a Spurs összesítésben 3–3-mal, idegenben elért több góllal kiejtette holland riválisát.

Nagy iramban indult a találkozó, a Tottenham azonnal letámadta az Ajaxot, azonban az első nagy helyzet a hazaiak előtt adódott: Dusan Tadics 15 méterről eleresztett lövésénél Hugo Llorisnak bravúrral kellett védenie. A sarokrúgás után viszont már tehetetlen volt a világbajnok kapus, Matthijs de Ligt emelkedett a legmagasabbra, és Dele Alli mellől a hálóba bólintotta az Ajax vezető találatát (1–0). Ez volt az Ajax történetének 150. gólja a sorozatban.

Helyzetekből, kapusbravúrokból bővelkedett a mérkőzés a folytatásban is, a félidő derekán viszont ismét tehetetlen volt Lloris: az Ajax marokkói játékosa, Hakim Zijesnek 13 méterről a kapu bal oldalába tekert, megduplázva a holland fórt (2–0).

A múlt heti, londoni találatot is beszámítva, a második félidőt gyakorlatilag három gólos előnnyel várhatta az Ajax. Viszont a Spurs elképesztő játékvággyal állt fel, nyoma sem látszott a játékukon a kétségbe esésnek. Onana bravúrjai rövid ideig tartották a 2–0-s eredményt, viszont az 55. percben Lucas Moura egy átadás után megtolta a labdát a hazaiak szorításában, és mielőtt a védők bármelyike szerelhette volna, 11 méterről a bal alsó sarokba gurított (2–1). Az Ajax alig tért magához, a Spurs máris egyenlített: Llorente közeli lövésénél bravúrral védett Onana, viszont a kipattanó után az Ajax játékosai nem tudtak felszabadítani, majd Lucas némi szerencsével tisztára játszotta magát a tizenhatoson belül, és 10 méterről a jobb alsó sarokba helyezte a labdát fordulásból (2–2).

Az Ajax nem zuhant össze. A hajrá kezdetén Zijes eldönthette volna a párharcot, de tizenhat méterről csak a kapufát találta el. A végjátékban aztán Jan Vertonghen is eltalálta még egyszer a lécet.

A német játékvezető, Felix Brych öt perc ráadást diktált a 90 perc rendes játékidő lejárta után. Az idő telt, és amszterdám már készült az ünneplésre. Az óra mutatója éppen a 95. percre váltott, amikor Lucas a hazai 16-oson belül átvett egy előreívelt labdát, majd igazítva egyet a kapura fordult és rúgott, majd megfagyasztotta a levegőt: 2–3.

Az Ajax játékosai a földre rogytak, és Brich hiába hagyott még másfél percnyi játékot, az eredményen változtatni nem lehetett, a londoni klub pedig története során először bejutott a Bajnokcsapatok Európa-kupája/Bajnokok Ligája döntőjébe.

A Tottenham a harmadik londoni klub, amely bejutott a BEK/BL döntőjébe, ezzel az angol főváros lett a vonatkozó rangsor éllovasa. A sorozat 1955 óta íródó történetében 2006-ig kellett várni, hogy londoni futballcsapat érdekelt legyen a fináléban. Azóta viszont az Arsenal, a Chelsea, és most a Spurs immár négyszer jutott be a döntőbe. A vonatkozó rangsorban Milánó (Internazionale, AC Milan), Madrid (Real Madrid, Atlético Madrid) és Belgrád (Crvena zvezda, Partizan) követi Londont. Viszont csak egyszer sikerült nyerni az angol fővárosi csapatnak: 2012-ben a Chelsea 11-es párbajban a Bayern Münchent múlta felül.

A Tottenham Hotspur a 40. klub, amelyik BEK- vagy BL-döntőt vívhat. És az is biztos, hogy ez lesz a 13. angol siker az első számú európai kupában, így Anglia megelőzi Olaszországot a rangsorban.

Már csak egy kérdés maradt: a Liverpool vagy a Tottenham szerzi meg a dicsőséget?

Bajnokok Ligája, elődöntő, visszavágó

Ajax Amsterdam –Tottenham Hotspur 2–3 (De Ligt 5. perc, Zijes 35., illetve Lucas Moura 55., 59., 90+6.).

Továbbjutott: a Tottenham, 3–3-as összesítéssel, idegenben szerzett több góllal.