Szatmárnémeti

Operettel búcsúztatják az évet

2015.12.30 - 10:15

A Harag György Társulat a magyar operettirodalom egyik legnépszerűbb darabját, a Mágnás Miskát tűzte műsorára szilveszteri előadásként. Bessenyei István rendezővel beszélgettünk.

— Harmadik éve rendez operettet szilveszteri előadásként és eddig minden évadban ezek az előadások voltak a legnépszerűbbek. Mi ennek a titka?

— Az elmúlt évben azt mondták, jobb, mint az azelőtti, most azt mondják a színészek, hogy jobb lesz, mint a tavalyi volt. Ez jó dolog. Úgy érzem, a fejlődés kulcsa az, hogy a csapatnak is meg kell szokni ezt a műfajt. A színművészeti főiskolán ezzel a műfajjal nem találkoznak a hallgatók. Az operett nem egy könnyű műfaj, hiszen kell tudni énekelni és táncolni is. Azonkívül meg kell szabadulni attól a tendenciától, hogy problémafelvető, mélyenszántó, filozofikus, drámai gondolatokat kezelünk. Ez egy könnyed világ, ahol a legalapvetőbb dolog, hogy nagyon derűsen kell a témához hozzáállni. Ezt kéri a műfaj. Erről sokat lehet beszélgetni, mert érdekes módon a legsikeresebb operettek nagyon nehéz időkben születtek: világháborúk idején, válságok közepette. Ez egy vigasztaló műfaj. Egyik barátomnak van egy első világháborús képeslapgyűjteménye. Amikor találkoztam azzal a gyűjteménnyel, egyszerűen lenyűgözött a dolog. Nem tudom miért, de az operetthez társítottam. Az operett világát tárta fel nekem. Ugyanis ezeken a képeslapokon ül a katona rózsalugasok alatt, védőangyalkákkal körülvéve, galambok turbékolnak. A hátlapján pedig írja, hogy: „Várjál, mert jövök!”, „Tied vagyok!”, „Enyém leszel!”, stb. Nagyon jól tudjuk, hogy ennek fele se jött be. Legtöbben odavesztek, akik hazajöttek, már nem ugyanazok voltak, mint akik elmentek, sokan testileg-lelkileg megcsonkítva értek haza és voltak, akiket már nem várt a kedvesük. Tulajdonképpen akkor értettem meg igazán az operettet. Azért van, hogy eltakarja azt, ami mögötte van. Én nagyon megszerettem az operettet és büszke vagyok a zenés darabjainkra úgy általában, mert ebben a műfajban különbözünk a többi színházi kultúráktól, mert mi ebben nagyon gazdagok vagyunk. Mohács óta nem nyertünk csatát, egyetlen nyert csatánk az operett, amivel meghódítottuk a világot. Egy társulatnak el kell jutnia oda, hogy ne nézze le a műfajt. Egyébként nincs miért lenézni, mert ehhez is kell egy speciális tudás, mert ezzel is csak gazdagszik egy színész, ha tudja.

— Hogyan esett a választás a Mágnás Miskára?

— A művészeti igazgató ragaszkodott a darab előadásához, én csak rábólintottam. Kicsit féltem, hogy a társulat megbírja-e, ugyanis ez az egyik legigényesebb operett. Sokáig a dobogó legmagasabb csúcsán volt, míg nem követte el a trónfosztást a Csárdáskirálynő. A Mágnás Miska zenéje annyira jól van megírva, hogy komoly emberanyagot igényel. Örülök annak, hogy ez összejött és nem akármilyen szinten. Ez azt bizonyítja, hogy a mi társulatunk egyre erősebb és ütőképes társulat.

— A Mágnás Miskát sokan látták filmen, televízióban, színházban, mi újat nyújt ez az előadás a nézőknek?

— Minden előadás más, ha nem egyébtől, a rendezői hozzáállástól, bár azt szokták mondani, hogy ezeket nem kell megrendezni, mert adja magát. Nem igaz, éppen ezeket kell megrendezni. Amikor én főiskolás voltam, akkor még a realizmus dominált, és mondogatták — ez így is van —, hogy a legnehezebb realista színházat játszani. A realista színházban nincsenek extrém hatások: vér, technikai trükkök. Ott azt játsszák, ami történik. A legnehezebb megvalósítani, hogy valami úgy tűnjön, mintha éppen akkor történne. Magyarán, itt nem lehet cselekhez folyamodni. Az operettben nincsenek áthidaló megoldások. Egy operett-előadás attól függ, hogy kik játszanak benne, milyenek az énekhangok, hogyan szól a kórus. A zenei részben minden évben nagy segítséget nyújt Manfrédi Annamária, aki az egyik legjobb szakember az erdélyi színházkultúrában. Véleményem szerint egy olyan előadást hoztunk létre, mely el fogja nyerni a közönség tetszését.

Jegyvásárlás

A Mágnás Miska december 31-én este 6-tól kezdődő előadására belépők elővételben kaphatók a színház Horea úti jegypénztárában, illetve a biletmaster.ro internetes jegyértékesítő oldal segítségével is beszerezhetők, 50 lejes egységáron.

Elek György