Belföld

Online szavazati tanácsadó alkalmazás

2012.11.11 - 13:43

A www.szavazatom.com honlap lehetővé teszi a választók számára, hogy összehasonlítsák saját politikai álláspontjaikat a fontosabb pártok véleményével.

A Babeș-Bolyai Tudományegyetem Demokráciakutató Központja (Centrul pentru Studiul Democrației), a Zürichi Egyetem eDemokrácia Központja (eDemocracy Centre, ZDA), valamint a Közéleti Részvételért Forrásközpont (Centrul de Resurse pentru Participare Publică - CeRe) elindít egy online szavazati tanácsadó alkalmazást a 2012. december 9-én sorra kerülő romániai parlamenti választásokkal kapcsolatosan. A projekt neve VOTUL MEU, és a román mellett magyar nyelven is elérhető (SZAVAZATOM címmel). A román verzió a www.votulmeu.com, a magyar pedig a www.szavazatom.com honlapon érhető el.

A választási kampány teljes időtartama alatt a két honlap valamelyikére ellátogatva a felhasználók 30 politikai kérdésben nyilváníthatnak véleményt, aminek alapján az alkalmazás össze tudja hasonlítani álláspontjukat a fontosabb romániai pártok vagy pártszövetségek pozíciójával ezekben a témákban. Ez az összehasonlítás lehetséges az egyes konkrét kérdések és a tágabban értelmezett politikai témakörök szintjén is. A felhasználók további kiegészítő kérdésekre is válaszolhatnak a honlapon, amelyek segítségével az alkalmazás tovább tudja pontosítani az eredményeket. Az eredményeket a rendszer grafikusan is megjeleníti, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy a politikai mezőben a pártokhoz képest elfoglalt pozíciójukat többféle szempontból is vizualizálják. A SZAVAZATOM projekt célja nem az, hogy megmondja a felhasználóknak, hogy kire kellene szavazniuk, csupán azt teszi lehetővé, hogy összevessék saját politikai álláspontjaikat a pártokéval.

„Igen lényeges, hogy az emberek informált módon szavazzanak, annak ismeretében, hogy mely pártok választási kínálata áll közelebb saját személyes értékeikhez. Az ehhez hasonló eszközök hasznosnak bizonyultak az állampolgárok számára más országokban a választási időszakban, hozzásegítve őket saját opcióik kialakításához vagy letisztázásához.” (Florina Presadă, Közéleti Részvételért Forrásközpont).

A projekt politikailag független kezdeményezés, anyagi szempontból pedig non-profit. A felhasználók válaszait az alkalmazás fejlesztői anonim módon, bizalmasan kezelik, semmilyen személyes adatot, amely alapján a felhasználók utólag beazonosíthatók volnának (telefonszám, cím, e-mail cím) nem gyűjtenek. Az alkalmazásból nyert adatokat kizárólag akadémiai célokra, politikatudományi elemzésekben használják fel.