Sajnos a járványügyi helyzet miatt az idei versenyt is virtuális (online) módon tudják csak megtartani, bár a szervezők bíztak abban a verseny meghirdetésekor, hogy november 13-án Sepsiszentgyörgyön személyes jelenléttel tudják megtartani a döntőt. A mesemondó versenyen 0–XII. osztályosok vehetnek részt egy szabadon választott népmesével. A két kisebb korosztálynak legfeljebb 3 perces, a középiskolásoknak legfeljebb 5 perces népmesét kellett elmondaniuk kellékek és színészi játék nélkül, árnyaltan, kifejezően, hitelesen, minél közelebb a népi mesemondók stílusához. A balladamondó versenyre IX–XII. osztályosok, a balladaéneklő versenyre pedig V–XII. osztályosok jelentkezhettek. A versenyzőknek egy szabadon választott népballadát kellett előadniuk. A verseny megyei szakaszait minden megyében megrendezték októberben, a járványügyi helyzet miatt online rendszerben, s az is kiderült már, hogy kik képviselik az egyes megyéket a november 13-ai döntőn. Az online verseny díjazott versenyzőinek postán küldik el az oklevelet és a könyvjutalmat. Az alsó tagozatosok megyei fordulójának Nagykároly adott otthont a szokásokhoz híven, míg a gimnazisták és líceumi diákok versenyprodukcióit a megyei bíráló bizottság pontozta, melynek Szejke Ottilia főtanfelügyelő-helyettes, Elek György publicista, Pap Erika magyartanár, Belényi Andrea magyartanár, Ludescher Annamária zenetanár és Gál Gyöngyi szaktanfelügyelő volt a tagja. A versenyprodukciókat a diákok videófelvételen küldték el, melyet a zsűritagok meghallgattak, majd kiértékeltek, és eldöntötték, kik azok, akiket feljogosítanak az országos döntőn való részvételre. Minden diák munkájáról elismerően nyilatkozott a zsűri, a továbbjutóknak pedig sok sikert kíván az országos szakaszon.
Szatmár megyét a két hét múlva megrendezésre kerülő országos döntőn Debrenti Katalin a balladaéneklés próbán (V. osztály, Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítők: Lovász Ezsébet, Higyed Gyöngyi),
Nagy Boglárka a balladamondás próbán (XI. osztály, Aurel Popp Művészeti Líceum, felkészítő: Nagy Erika), Németi Nóra a mesemondás próbán (VII. osztály, Bălcescu–Petőfi Általános Iskola, felkészítő: Fehér Laura), Schvarzkopf Tamás a mesemondás próbán (V. osztály, Aurel Popp Művészeti Líceum, felkészítő: Berei Edina), Kánya Jázmin a mesemondás próbán (V. osztály, Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő: Lovász Erzsébet), Sebők Máté a mesemondás próbán (XI. osztály, Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Téglás József), Kovács Ágota a mesemondás próbán (X. osztály, Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum, felkészítő: Kiss Hajnalka) képviselheti, tájékoztatta szerkesztőségünket Gál Gyöngyi magyar szakos tanfelügyelő. S.B.
A versenyről
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége 2000 áprilisában szervezett először balladamondó versenyt középiskolás diákoknak. A mesemondó versenyt a Napsugár javaslatára, a gyermeklap szerkesztőségével közösen indították el, és 2002-től 2009-ig a magyar nyelv napjai keretében rendezték meg. 2010-ben, a verseny történetében először találkozott a két népköltői történetmondó műfaj, a ballada- és a népmesemondás. 2013-tól pedig külön kategóriában megszervezik a balladaéneklők versenyét is. A rendezvényt Kriza János népköltészeti gyűjtőről nevezték el. A versenyre bejelentkezett diákoknak a magyar népköltészet gazdag kincsestárából kellett válogatniuk, és ezáltal kapcsolatba kerülhettek a magyarság szellemi örökségének értékes részével. A vetélkedő által a balladamondás és -éneklés napjainkban elhanyagolt előadói műfajának is híveket szerezhetnek.