Szatmárnémeti

Online recept és távkonzultáció korlátozottan

Áprilistól ismét kötelezően használni kell az orvosnál az egészségbiztosítási kártyát (Fotó: MTI)
2022.04.08 - 15:00
Áprilistól minden alkalommal szükséges az egészségügyi kártyát használni, ahányszor családorvoshoz fordulunk. Online vények kiállítására és távkonzultációra korlátozott a lehetőség.

A háziorvosoknak ettől a hónaptól már nem áll módjukban online recepteket kiállítani, és távkonzultációra sincs lehetőségük, kivéve, ha a listájukon szereplő krónikus betegről van szó. Az online receptek és a távkonzultációs lehetőség, bármennyire is szkeptikusan fogadták a koronavírus-járvány kezdetén a betegek, rendkívül hasznos volt, sok felesleges úttól kímélte meg a betegeket. Ezek a lehetőségek a vészhelyzet feloldását követően, április elsejétől megszűntek, annak ellenére, hogy a családorvosok több mint egy hónapja kérik a hatóságoktól, hogy dolgozzanak ki megoldásokat. „Köszönjük a betegek és hozzátartozóik megértését! Elnézést kérünk a kialakult helyzetért, amelybe a hatóságok hoztak minket” — közölte ennek kapcsán a Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége (FNPMF), néhány fontos tudnivalót is megosztva a lakossággal.

Mint írja, távkonzultációra — online konzultációra vagy telemedicina-szolgáltatásra — ettől a naptól nincs lehetőség, csak a krónikus betegek és az elkülönítésben lévő páciensek esetében. A krónikus betegek számára havi egy távkonzultáció engedélyezett, a fertőző betegséggel otthoni elkülönítésben lévő páciensek esetében pedig legfeljebb kettő. A fertőző betegségek alatt olyan súlyos kórokat kell érteni, mint a vérhas, a lépfene, a brucellózis, a sárgaláz, a kolera, az akut vírusos hepatitisz, a leptospirózis, a malária, a HIV-fertőzés, az agyhártyagyulladás, a mumpsz, a pestis, a tetanusz, a tuberkulózis, a szamárköhögés vagy a Covid-19. A háziorvosok azt is megjegyzik, hogy az endémiás-epidémiás jellegű betegségek diagnózisát egyébként nem lehet távkonzultáció során felállítani, ehhez alaposabb klinikai és paraklinikai vizsgálatokra van szükség.

Az Egészségügyi Minisztérium és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) közös, 2010/53/44-es számú rendelete alapján a sürgősségi eseteket leszámítva a családorvosok szolgáltatásait csak előzetes telefonos időpontegyeztetést követően lehet igénybe venni, kötelező időpontot kérni legkevesebb 24 órával a konzultáció előtt.
Az időpontfoglalás egyébként azért is nagyon fontos, hogy ne alakuljanak ki hosszú sorok, zsúfoltság a családorvosi várótermekben, ezzel a szakemberek is zökkenőmentesen be tudják ütemezni az akut és krónikus betegek ellátását, az oltási feladatokat, tesztelést, a különböző igazolások és betegszabadságról szóló iratok kiadását. „Senki sem akarja, hogy sorokban álljanak a betegek a háziorvosi rendelőkben, és a páciensek megbetegedjenek, miközben órákig várakoznak a rendelők ajtajai előtt” — emeli ki a FNPMF.

A CNAS és az Egészségügyi Minisztérium által bejelentett új szolgáltatásokat — például intramuszkuláris, intravénás kezelések, intravénás infúziók stb. — csak akkor végezhetik el a családorvosok, ha megvizsgálták a beteget, és úgy értékelik, hogy szüksége van arra, ráadásul csak az egészségbiztosítással rendelkező, saját listán szereplő betegeik számára adott ez a lehetőség. Azokat az infúziókat és injekciókat, melyeket a mentőszolgálat vagy a sürgősségi osztály javasolt beadatni a családorvosokkal, nem áll módjukban beadni, csak abban az esetben, ha a saját orvosi véleményük és döntésük is alátámasztja ezt — teszik még hozzá.

Bumbuluţ Krisztina