Szatmárnémeti

Online oktatás: segítik egymást

2020.03.21 - 08:23

Csak közös erőfeszítéssel, egymás támogatásával lehet zökkenőmentessé tenni az online oktatást. Ezekben a hetekben együtt vizsgázik mindenki: diákok, szülők, pedagógusok és iskolaigazgatók. Megyénkben a diákok 60%-a vesz részt zökkenőmentesen az online oktatásban.

Nem kevés olyan pedagógus akad Szatmár megyében, akitől hatalmas erőfeszítést igényel az online platformok használata, de ugyanígy sok olyan diák és szülő is van, aki életében először kell „elővegye” és használja ezeket az eszközöket. Sajnos nem mindenkinek van erre lehetősége: vidéken sok tanulónak még mindig nincs otthon számítógépe, de van, ahol az internet-hozzáférés jelent gondot.

Kallós Zoltán Szatmár megyei helyettes főtanfelügyelő szerint a diákság nagyjából 60 százaléka vesz részt zökkenőmentesen az online oktatásban ezekben a hetekben, városi környezetben ennél magasabb az arány, vidéken pedig alacsonyabb. A számítógép vagy az internet-hozzáférés hiánya mellett a sokgyermekes családokban is problémás, hogyan osszák be az idejüket a tanulók, hogy éppen ki üljön le elolvasni, elvégezni a feladatokat.

Vannak olyan pedagógusok, akik ismerik és már régóta használják az online módszereket, otthonosan mozognak ebben a közegben, de bőven akadnak olyan tanítók és tanárok, akik még csak most tanulják ezek használatát. „A legnagyobb hangsúlyt a nyolcadikosok és tizenkettedikesek oktatására kell helyezni, hiszen nekik vizsgázniuk kell. A vizsgatantárgyakat kell hangsúlyozottabban tanulni, nem pedig a rajzra és sok más olyan tantárgyra kell fókuszálni, ami fontos, de most nem a legfontosabb” — magyarázta lapunknak Kallós, hozzátéve azt is, hogy természetesen minden évfolyamra oda kell figyelni.

„A vizsgatantárgyak mellett arra kéne hangsúlyt fektetni, hogy felhívjuk a diákok figyelmét arra, hogy léteznek szabályok, óvintézkedések, amelyeket be kell tartani, és nem szabad pánikolni. Ebben az időszakban tudatosítani kell a diákokban, hogy a legjobb megelőzés a megfelelő higiénia és az, ha otthon maradunk. Ha a gyerekek ezt tudják, akkor az üzenet a szülőkhöz, nagyszülőkhöz is eljut” — mondta a helyettes főtanfelügyelő.

Szejke Ottilia elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelőtől megtudtuk, hogy az elemi osztályos tanítók közös csoportokat hoztak létre évfolyamokra lebontva, amelyekben megosztják egymással ötleteiket, segítik egymás munkáját.

„Az előkészítő osztályos, elsős, másodikos, harmadikos és negyedikes magyar kisdiákok tanítói közös csoportokat hoztak létre, amelyekben megosztják egymással az elkészült feladatlapokat, oktató játékokat, prezentációkat töltenek fel. Ezeket a tanítók a saját osztályaik tanulóinak és szüleiknek továbbítják — vannak, akik Messengeren, de olyanok is akadnak, akik a Google Classroom felületen” — magyarázta a szaktanfelügyelő. Szejke Ottilia elmondta, hogy nem várják el a kisdiákoktól, hogy órákat töltsenek el a számítógép előtt, határt szabtak annak, hogy mekkora mennyiségű feladattal látják el a diákokat. „A Szatmár megyei magyar tannyelvű tanítók és diákok ügyesen megoldják ezt a helyzetet, a lehetőségeikhez mérten a lehető legtöbbet hozzák ki belőle” — summázta a szaktanfelügyelő.

Nichita-Sulyok Júlia, az Aurel Popp Művészeti Líceum helyettes igazgatója a 2019/2020-as tanévben előkészítő osztályos diákokat tanít. Az apróságok szüleinek indítottak egy online csoportot, amelyben minden hétköznap megosztja a pedagógus egy Word-dokumentumban az órarend szerinti tanórákhoz kapcsolódó feladatokat. „Igyekeztem úgy összeállítani ezeket, hogy a gyerekeknek minél kevesebb segítséget kelljen nyújtsanak a szülők ezek megoldásához. Online feladatokat is oldanak a gyerekek, játékokat játszanak, rajzolnak. Mindenki a lehetőségeihez mérten igyekszik megoldani ezeket” — magyarázta a tanítónő. A feladatok nem kötelezőek, csupán ajánlások, ellenben a gyerekek nagy része szívesen elvégzi ezeket, és büszkén mutatja meg egy-egy felvétel, fotó segítségével az eredményt a pedagógusnak. A tanítónő mesét is szokott olvasni a gyerkőceinek, az erről készült videót pedig elküldi a csoportnak: a gyerekek pedig nagyon örülnek, hogy legalább így is láthatják a pedagógust. Mint megtudtuk, az apró kis feladatok mellett a gyerekeket sok-sok szabad játékra, családi játékra, pihenésre is buzdítják, a számítógéptől és telefontól messze, aminek szintén külön örülnek a gyerekek.

Bumbuluţ Krisztina