Szatmárnémeti

Online oktatás — még mindig bajok vannak

2020.10.09 - 07:01

Egy égetően fontos problémára hívta fel a figyelmünket Kallós Zoltán Szatmár megyei helyettes főtanfelügyelő, mégpedig arra, hogy a közegészségügyi igazgatóság a személyi jogok védelme érdekében nem adhatja ki azoknak a diákoknak és pedagógusoknak a neveit, akik bizonyítottan megfertőződtek a SARS-CoV-2 vírussal, és a COVID-19 betegségben szenvednek.
„A napokban az iskolaigazgatók számára szervezett gyűlésen, melyen részt vett a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője is, azt nehezményezték az intézményvezetők, hogy amennyiben egy diák vagy pedagógus megbetegszik, a hatóság nem értesíti őket erről. A DSP illetékese kihangsúlyozta: a hatályos rendelkezések alapján és a személyi jogok védelme miatt nekik nem áll módjukban kiadni azoknak a nevét, akik a COVID-19 betegségben szenvednek. Erről a pedagógusnak kell értesítenie az iskolaigazgatót, ha pedig diák fertőződik meg, akkor a szülőnek kell értesítenie az óvónőt, tanítót vagy osztályfőnököt” — magyarázta Kallós.
Sajnos mint megtudtuk, Szatmár megyében is akadt olyan szülő az elmúlt hetekben, aki ezt nem tette meg, és nem szólt az iskolának arról, hogy gyermeke megfertőződött a koronavírussal. Sőt, olyan szülők is akadtak, akik megfertőződtek a SARS-CoV-2 vírussal, tünetmentesként otthoni vesztegzár alatt voltak, a gyermeket ellenben elküldték az iskolába, miközben a családtagoknak is önkéntes, 14 napos otthoni elkülönítésben kellett volna maradniuk.
Éppen ezért a helyettes főtanfelügyelő arra kéri a szülőket, döntsenek felelősségteljesen, ne sodorják bajba embertársaikat, mások gyermekeit és azok családjait, a pedagógusokat azzal, hogy nem közlik az oktatási intézménnyel, ha megbetegedett a gyermekük vagy ők maguk. „Arra kérünk minden Szatmár megyei szülőt, hogy a maga és gyermeke egészsége, valamint mások gyermekeinek épsége érdekében döntsön jól, döntsön felelősségteljesen” — összegzett Kallós Zoltán.

Nő azoknak a tanintézeteknek a száma, ahol kizárólag online oktatás zajlik, folyamatosan nőnek a koronavírusos esetszámok. Sokak szerint lassan elkerülhetetlen lesz a vörös forgatókönyvre való áttérés, de vajon felkészültek-e már erre az iskolák?

Országszerte 355 tanintézetben zajlik kizárólag online az oktatás, ez tíz iskolával több, mint egy nappal korábban — tájékoztatott szerdán a tanügyminisztérium. A megyei tanfelügyelőségek által szerda délig közölt adatok értelmében az ország 12 459 tanintézményében a zöld forgatókönyv szerint, azaz személyes jelenléttel zajlik a tanítás, 4842-ben a sárga forgatókönyv, azaz a hibrid oktatás érvényesül, 355 tanintézetben pedig a vörös forgatókönyv alapján, kizárólag online folyik a tanítás.

A szaktárca megjegyzi, hogy 173 iskolában a tanulók és tanárok körében jegyzett koronavírusos megbetegedések indokolják a vörös forgatókönyvet, azaz a digitális tanrendet, 182 tanintézetben pedig részben a településen regisztrált magas esetszám, részben pedig javítási munkálatok miatt tértek át az online oktatásra. A minisztérium hangsúlyozza, hogy az iskolák igazgatótanácsa egyrészt a járványhelyzet alakulása, másrészt a tanintézet infrastruktúrája és a rendelkezésre álló erőforrások függvényében tesz javaslatot az alkalmazandó forgatókönyvre, illetve ennek esetleges módosítására. Az oktatási és az egészségügyi miniszter közös rendelete értelmében a forgatókönyv kiválasztásakor a fő járványügyi szempont az adott településen az előző 14 napban jegyzett új megbetegedések számának összege ezer lakosra vetítve.

Felkészülni a teljes „leállásra”

„Rendkívül fontos”, hogy az iskolák elkezdjék a felkészülést az online tanításra való teljes átállásra, tekintve, hogy ez a forgatókönyv egyre elkerülhetetlenebbé válik a koronavírusos esetek számának fokozott növekedése miatt, véli a Tanulók Országos Tanácsa. „Ez az a pillanat, amelytől mindannyian annyira tartottunk: az esetek számának gyors, ellenőrizhetetlen növekedése és egyre több megbetegedés az oktatási intézményekben. Felszólítjuk a hatóságokat, főként az oktatási minisztériumot, polgármestereket és iskolaigazgatókat, hogy hozzanak meg minden szükséges intézkedést annak biztosítására, hogy az online tanításra való átállást bármelyik pillanatban meg lehessen valósítani. A tanulók és a pedagógusok egészsége prioritást élvez” — idézi a Tanulók Országos Tanácsa szerdán kiadott közleményében Rareş Voicu elnököt.
A szervezet szerint sok diák számára lehetetlenné vált az iskolában való fizikai jelenlét, mivel „nem engedhetik meg maguknak” a védőmaszkok és fertőtlenítőszerek megvásárlását, a hatóságok pedig nem biztosítják számukra ezeket. A számítógépek és táblagépek hiánya pedig az online oktatáson való részvételt teszi lehetetlenné sok tanulók számára, állítja még a Tanulók Országos Tanácsa.

Igyekszenek az iskolaigazgatók

A Szatmár megyei intézményvezetők folyamatosan „bombázzák” igényléseikkel a helyi önkormányzatokat, és a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség is több ízben felszólította őket, hogy kötelességük biztosítani a település minden gyermeke számára az oktatáshoz való jogot; igyekezzenek megoldani, hogy a vörös forgatókönyv életbelépése esetén minden iskolás számára megoldott legyen az oktatási folyamatba való online bekapcsolódás — magyarázta megkeresésünkre Kallós Zoltán helyettes főtanfelügyelő. Szatmár megye városaiban és sok vidéki településen nem is lesz ezzel gond, ellenben az olyan vidéki közösségekben, ahol nagyobb arányban élnek hátrányos helyzetű családok, gond lehet a kizárólagos online oktatás. Bár szinte minden családban akad már egy-egy internet-hozzáféréssel rendelkező okostelefon, ezen keresztül szinte lehetetlenség becsületesen bekapcsolódni az online oktatásba.
A szeptember végén megrendezett önkormányzati választásokon újraválasztott polgármesterek valamivel jobban haladnak a szükséges eszközök beszerzésével, valamivel problémásabb viszont a procedúra ott, ahol még nem iktatták be tisztségükbe az új vezetőket, a helyi tanácsok tagjait — mondta, hozzátéve, hogy mindenütt igyekeznek azonban minden tőlük telhetőt megtenni azért, hogy amennyiben a járványhelyzet megköveteli, és át kell állni a digitális oktatásra, ez megoldott legyen.
Szatmárnémetiben, Nagykárolyban és Avasfelsőfaluban például már megvásárolták a táblagépeket és laptopokat, hogy szükség esetén átadhassák ezeket a tanulóknak és a pedagógusoknak, másutt pedig licit alatt van az eszközök beszerzése. Szintén gondot jelent az, hogy jelenleg nem csak Szatmár megyében, hanem másutt is a táblagépek és laptopok beszerzésén dolgoznak az önkormányzatok, a piac pedig kiürült: vásárolnának eszközöket az iskolásoknak, de nem igazán van honnan. Ráadásul a tablet- és laptophajszának az lett az eredménye, hogy ezek ára is jelentősen megemelkedett.

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Jöhet az iskolabútorzat!

Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester aláírta az iskolák új bútorzattal való felszereléséről szóló szerződést.
Külföld

Joe Biden koronavírusos lett

Koronavírussal fertőződött meg Joe Biden; az elnök lemondta szerdai kampányprogramját - közölte a Fehér Ház.