Miközben Bukarestben egyre durvábban zajlik a költségvetés-kiegészítési labdaadogatás, a vidéki önkormányzatok nyakán egyre inkább szorul a hurok — a gyermekvédelemről már nem is beszélve.
Miközben Bukarestben zajlik a magas szintű és egyre durvább méreteket öltő labdaadogatás a költségvetés-kiegészítés kapcsán, az önkormányzatok, s főleg nem egy vidéki önkormányzat nagyon nehezen tudta megoldani az alkalmazottak júliusra járó bérének előteremtését. „Sok önkormányzat került önhibáján kívül csődhelyzetbe, a megyei tanács tavasszal is csak egy jelképes összeget tudott adni, s most úgy néz ki: 0 lej lesz. Az sem volt egészséges megoldás, hogy egy központi képlet alapján ugyanazt az egyensablont húzták rá minden önkormányzatra, és kivették a megyei tanácsok közéből a gyakorlati valóság, és nem képlet alapján történő összegelosztást, hiszen nem minden önkormányzat van ugyanabban az anyagi helyzetben, nem minden község egyformán nagy vagy kicsi, sűrűn vagy gyéren lakott. Szatmár megyében az anomália csúcsa (sajnos) a kányaházi önkormányzat, amely már jó pár éve csődben van — a külön, csődbiztos által felügyelt számlán, adósságai kifizetésére gyűjtögetett pénzt pedig a kormány többletnek, felhalmozott javaknak vette, és 'anyagilag nagyon jól álló' községként levágta tőle év elején és a mostani költségvetés-kiegészítésnél is az összeget. Kányaháza extrém eset a csődje miatt, de nagyon sok önkormányzat esetében minősítették többletnek a különféle pályázatok önrészének idei kifizetésére elkülönített pénzeket. S hogy jövőre mi lesz, azt tényleg elképzelni sem tudom, mert nagy öröm ugyan, hogy sorra nyerjük a pályázatokat (ami fejlődést, fejlesztést jelent), de hogy a szükséges önrészeket honnan fogjuk, honnan fogják előteremteni az önkormányzatok, azt nem tudom” — magyarázza Pataki Csaba tanácselnök. Mint mondja, a megyei önkormányzat lábát is a „nincs pénz cipő” szorítja, s példaként az útkarbantartást említi, amelyre az év eleji leosztáskor 4,5 millió lej volt elkülönítve, amit kiegészítettek még 2 millió lejjel — s az egészből megmaradt 100 000 lej, ami jóformán semmire nem elég, hiszen közeledik az ősz s vele az állagmegóvási munkálatok, az új aszfaltrétegeken a közúti jelzéseket kell felfesteni, s az előre soha nem látható, de azonnali javítást igénylő kátyúk betömésére is kellene maradjon valami.
„A legnagyobb gond a gyermekvédelemnél van, nem csak Szatmár megyében, de az egész országban, s a leginkább dühítő, hogy már az év elején tudni lehetett, hogy bajok lesznek, mert az a pénz, amit előirányoztak, nem lesz elég — az összeg 90%-át az állam, 10%-át a helyi (jelen esetben megyei) önkormányzat biztosítja. Mi kiegészítettük 18 millió lejjel, amit az állam adott, hogy a béralap júliusig, a működési költségek pedig decemberig legyenek biztosítva, egyszerűbben mondva: a rendszer kedvezményezettjei ne maradjanak étel nélkül. Most, szeptember 5-én a bérekre hiányzik 15 millió lej, és a decemberi működési költségekre sincs fedezet, pedig Szatmárnémeti városa is törlesztette részben az elmaradt önrészt — de sajnos nincs tartalékalapunk, nem engedte meg az idei költségvetési törvény, nincs mihez hozzányúlnunk. Remélem, napokon belül megtörténik a gyakorlatban is a költségvetés-kiigazítás, különben elképzelni sem tudom, mit tehetünk” — mondta Pataki.
Szabó Kinga Mária