Szatmárnémeti

Onkológiai sugárkezelő központ Szatmáron?

2017.01.06 - 11:05

Bár csak nagy körvonalakban vázolta a jövőbeli terveket Pataki Csaba megyei tanácselnök — hiszen még nincs költségvetése az országnak —, pár konkrétumot azért említett, köztük a kórház saját konyhájának és egy onkológiai sugárkezelő központ létrehozását.

 

Arról már többször is beszámoltunk, hogy a daganatos megbetegedések tekintetében Szatmár megyében igencsak súlyos a helyzet, hiszen mindennap három új daganatos beteg kerül a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház onkológiai osztályának nyilvántartásába, s míg a betegek gyógyszeres kezelésének egy része megoldható itthon, bizonyos kezelési fázisokra, sugárkezelésre más városba kell utazniuk — s az utazás nemcsak anyagi, de fizikai terhet is ró az amúgy is legyengült, betegséggel küzdő szervezetre. Mindezek ismeretében érthető, hogy a megyei tanács egészségüggyel kapcsolatos tervei között szerepel egy onkológiai sugárkezelő központ létrehozása. „Ennek megvalósítására RO–HU-s pályázattal nagyon nagy esély van, és miért ne próbálnánk meg kihasználni a lehetőségeket, ha így több ezer szatmári beteg ember gyógyulási esélyeit javíthatnánk?” — fogalmazza meg Pataki tanácselnök az egyik jövőbeni tervet. 2017-es és a következő évekre szóló tervekből és elképzelésekből egyébként nincs hiány, de mint pontosít, ezeket most csak nagy körvonalakban vázolja, hiszen amíg az országnak nincs költségvetése, amire alapozni lehet, konkrétumokat nem tud mondani. „Nem maradt adóssága sem a megyei tanácsnak, sem az alárendelt intézményeknek — ez egy nagyon jó dolog. Amit idén mindenképp szeretnénk megvalósítani vagy legalább az első lépéseket megtenni, az a közigazgatási palota energetikai felújítása, ugyanis vagyonok kerülnek kifizetésre áram- és fűtésszámlák formájában: 250 000 euró/év csak a megyei tanács költségrésze. Új, hasznos és értelmes rendeltetést akarunk találni a pártkantin visszakapott épületének — véleményem szerint, amennyiben megfelelő statikai állapotban van, oda költözhetne a megyei könyvtár régi és ritka könyveinek gyűjteménye, valamint a múzeum régi könyvekkel foglalkozó osztálya, természetesen a kötetekkel együtt — egyfajta könyv-tárlat formájában, de természetesen ez nem csak az én egyszemélyes döntésem. S amit még mindenképp 2017-ben (lehetőleg annak is az első felében) szeretnénk megvalósítani, az a megyei kórház saját konyhájának beindítása — ez az egyetlen megoldás annak érdekében, hogy a beutalt betegek jobb minőségű ételt kapjanak” — magyarázza.

Drasztikus fizetéscsökkentések

Sajnos nemcsak jó dologgal (adósságmentességgel), de egy nagyon rossz dologgal, drasztikus fizetéscsökkentéssel is zárták az évet. „A Számvevőszék végleges, bíróság által is megítélt határozata értelmében el lett törölve a 25%-os pótlék és az úgynevezett hűségpótlék. Ez sajnos azt jelenti, hogy egyes közalkalmazottaink esetében 50%-kal csökkent a fizetés, és komolyan mondom: nagyon nagy gondban leszünk, ha a csökkentés miatt egyesek más munkahely után néznek. És sajnos azok fognak elmenni, akiknek nagyon fontos a munkája… És ilyen közalkalmazotti bérezésszabályokkal lehetetlenség lesz értelmes, arravaló fiatalokat alkalmazni. Ezt az áldatlan állapotot két törvénnyel oldhatná meg a kormány: egyrészt az eddig megkapott fizetések pótlékai ne legyenek visszakövetelhetőek, hiszen elvégzett munkáért járó, jogos bérezés volt; másrészt egy 20–30%-os közalkalmazotti béremeléssel. A közalkalmazotti béreknek ugyanis az égadta világon semmi közük a minimálbérhez! Az önkormányzatokban az elmúlt négy évben egyetlen egyszer volt béremelés, a fizetés összege pedig kevesebbel nőtt, mint a nyugdíjé. Ezért áldatlan állapotok uralkodnak nem csak nálunk, a megyei tanácsnál, hanem nagyon sok helyi önkormányzat sántikál hasonló cipőben évek óta” — fejti ki a tanácselnök.

 

Szabó Kinga Mária