Egészség

Öngyilkosság - Hogyan ismerjük fel az előjeleket?

2019.01.16 - 19:00

Hazánkban sajnálatos módon kiugróan magas az öngyilkosságok száma. Ismerjük fel az árulkodó jeleket és szükség esetén segítsünk bajba jutott ismerőseinken! Az öngyilkosság egy olyan cselekedet, amelynek során a személy saját maga életét oltja ki. Sajnos hazánkban az öngyilkosságok száma kiugróan magas, az EU-n belül minden évben benne vagyunk az első ötben, míg világviszonylatban az első háromban. Az öngyilkossági kísérletek száma a befejezett öngyilkosságok hatszorosára tehető. A hitelesség kedvéért azonban kiemeljük, hogy a karácsonyi ünnepek alatt szerencsére nem jelentős mértékben emelkedik meg az öngyilkosságok és öngyilkossági kísérletek száma, csupán elenyésző százalékban.

Szomorú tények

A statisztikák alapján a következő személyek körében gyakoribb az öngyilkosság vagy annak kísérlete:

-55 éves kor felett,

-férfiaknál,

-depresszióval,

-krízissel küzdők,

-egyedül élők,

-hajléktalanok,

-szegények,

-tartozással bírók,

-alkohol vagy egyéb függőbetegségben szenvedők,

-fogyatékossággal élők,

-korábban öngyilkossági kísérletet elkövetők,

-családban, ismeretségi körben elkövetett sikeres öngyilkosság.

Szerencsére a felnőttek körében elkövetett öngyilkosságok száma csökkenőben, azonban a serdülőkoriak száma stagnál, a serdülők öngyilkossági kísérlete pedig kissé emelkedő tendenciát mutat.

Figyelemfelhívó jelek

Az öngyilkossági kísérletnek számos figyelemfelhívó jele lehet. Ezek észlelésével akár mi magunk is segíthetünk a bajbajutotton. A legáltalánosabb árulkodó jelek a következők:

-érzelmi beszűkültség,

-társas kapcsolatok hanyagolása,

-sikertelennek,

-feleslegesnek, haszontalannak érzi magát,

-megkeseredett, depressziós, szorongó, stresszes,

-öngyilkosságról, halálvágyról beszél,

-nő az alkohol vagy drogfogyasztása,

-napról napra hangulatváltozásokon megy keresztül (sírás, veszekedés, öröm),

-étvágycsökkenés, fogyás, elutasító.

Az öngyilkosok nem ritkán tettük előtt felhívnak egy közeli ismerőst. Nem az öngyilkosságról beszélnek, hanem érdeklődnek felőlük, váratlanul érzelmeket fejeznek ki, elköszönnek. Mit tehetünk? Ajánljunk alternatívákat a problémákra, hívjuk meg magunkhoz, beszélgessünk vele. Javasoljuk, hogy vegye fel szakemberrel a kapcsolatot, hívjon fel krízisvonalat, akár mi magunk is segíthetünk ebben. A gyógyszermérgezett ellátása Az öngyilkossági módszerek közt a gyógyszerhasználat a legnagyobb mértékű. Szerencsére ezek többségében figyelemfelhívó próbálkozások csak, a bajba jutott nem ritkán a gyógyszer elfogyasztását követően orvost/mentőt hív. Próbáljuk mielőbb kideríteni milyen gyógyszert és abból mennyit vett be. Abban az esetben, ha a beteg eszméletlen biztosítsunk szabad légutat neki (stabil oldalfektetés), majd hívjunk mentőt. Légzését percenként ellenőrizzük! Ha magánál van, próbáljuk megnyugtatni, és ne késlekedjünk a mentőhívással. Sok helyen olvasható a hánytatás. Ne hánytassuk! A legújabb irányelvek szerint a gyógyszer bevételét követő 30 perc elteltével a méreganyag (gyógyszer) 2-40 százaléka távozik csupán. A hánytatáshoz alkalmazott módszer (pl. sós vízzel itatás) csak segíti a hatóanyag felszívódását és eredményessége szintén 50 százalék alatti. A hánytatás laikusok általi kivitelezésének korlátozásai mellett a mentőellátásban alkalmazott gyomormosás szükségessége is jelentősen csökkent.

Forrás: https://www.webbeteg.hu