Ha Szatmár megye nem is, de Mezőfény a maga 40,01%-ával felkerült az országos, lakosságarányos beoltottsági tízes toplistára, annak hetedik helyét foglalva el. A koronavírus elleni oltási kampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) nemrég tette közzé a településenkénti beoltottsági adatokat július 5-ig bezárólag, s az összesítés értelmében Szatmár megyében vitathatatlanul a sváb települések minősülnek zászlóvivőknek — Csomaközön a lakosság 31,75%-a, Csanáloson 31,34%, Nagykárolyban 31,1%, Kálmándon 30,62%, Kaplonyban pedig 27,73% kapta meg valamelyik, koronavírus elleni vakcina dózisait (vagy dózisát a Johnson&Johnson-oltás esetében); de igen szép arányt tudhat magáénak Kökényesd (27,41%), Pusztadaróc (23,39%), Tasnádszántó (22,56%), Bogdánd (22,49%) és Lázári (22,06%) is.
A városok esetében a megyeközpont Szatmárnémeti (30,63%) hajszálnyival ugyan, de lemarad Nagykároly mögött, a kisvárosok toplistáját pedig Tasnád vezeti a maga 25,93%-ával, s Avasfelsőfalu (16,45%), Sárközújlak (14,71%), illetve Erdőd (11,87%) követi.
S míg a megyebeli községek beoltottsági szintje átlagosan 13–20% között mozog, sokkal rosszabb a helyzet az Avasban — tegyük hozzá: mint minden olyan esetben, amikor lakosságszám-alapú felmérés készül, hiszen az avasi falvak hivatalosan nyilvántartott lakóinak alig töredéke él itthon, s az idősek számára nem (volt) épp olyan egyszerű bejutni valamelyik oltási központba (ezt igazolja egyébként a nagytarnai oltási maraton is, amelyen több mint százan — javarészt idősek — éltek a házhoz menő oltás lehetőségével, s amely nem mellesleg talán az egyetlen olyan maraton volt, ami kimondottan az avasi, zömében családorvos nélküli falvakat célozta meg…). Mindezen tényezők tükrében már nem is annyira meglepő, hogy például Tartolcon a lakosok alig 4,94%-a, Kisgércén 1,94%-a, Komorzánban pedig 0,72%-a (az egész megyében a legalacsonyabb százalékban) kapta meg a koronavírus elleni vakcinát.
Egy új esetet regisztráltak
Szatmár megyében július 12-én a közegészségügyi igazgatóság adatai értelmében 13 016 igazoltan koronavírus-fertőzöttet tartottak nyilván hivatalosan, ami azt jelenti, hogy az előző adatközlés óta 1 új esetet regisztráltak, míg az újratesztelt páciensek közül továbbra sem lett senkinek ismét pozitív a teszteredménye.
A gyógyultak száma is eggyel emelkedett, 12 615-re, míg az elhunytak száma több mint kéthétnyi stagnálást követően 375-re — egy 82 éves, krónikus betegségekben is szenvedő férfi páciens vesztette életét a koronavírus-fertőzés szövődményeinek következtében. A Szatmár Megyei Kórházban ennek okán 7-re csökkent az egészségügyi ellátást igénylő fertőzöttek száma, s közülük senki nem szorul intenzív terápiás ellátásra.
Házi vagy intézményes karanténban az előző naphoz viszonyítva tízzel többen, 291-en vannak (sárga és vörös zónás országokból hazaérkezettek), míg házi elszigeteltségben 9-en (kórházi kezelésre nem szoruló, teljesen tünetmentes vagy enyhe tüneteket produkáló, de igazoltan koronavírus-fertőzött személyek és családtagjaik). Az elvégzett tesztek száma 112 138, vagyis az előző adatközlés óta nagyon kevés, mindössze 67 mintát elemeztek, s ezek 1,5%-a lett pozitív.
A közegészségügyi igazgatóság közleménye szerint az elmúlt 24 órában 102-en kapták meg a koronavírus elleni vakcinát, s ezzel az ő számításaik szerint az oltáskampány keretében már 84 453 személyt immunizáltak (ha azonban összeadjuk az előző adatközlésben szereplő számot az azóta beoltottakéval, a végeredmény 87 938).
Változatlanul igen jelentős volt a forgalom Szatmár megye határátkelőinél: az elmúlt 24 órában 5608 utazó lépett az ország és a megye területére, s közülük 101 személynek kellett karanténba vonulnia.