Kezelni viszont csak azokat a problémákat lehet, melyeknek ismerjük az okait. A legtöbb ilyen ok nem adódik önmagából, azokat meg kell keresni, meg kell találni, ami sokszor nem egyszerű. Sokkal egyszerűbbnek tűnik a feszültség fenntartása, ami újabb feszültségeket okoz, és egy idő után ezeknek a feszültségeknek a feloldása szinte lehetetlenné válik. Az egymással ellentétben álló emberek csoportokat képeznek, ezek a csoportok növekedhetnek, megerősödve hatalomként léphetnek fel, és megpróbálhatják legyőzni ellenfeleiket. Mindig voltak egymással ellentétben álló csoportok: a szegények és a gazdagok, az okosak és a buták, a szépek és a csúnyák, a jók és a rosszak, és hosszan lehetne sorolni, hogy milyen tulajdonságokkal rendelkező szemben állók között éleződik ki a feszültség.
Egy ideje két, eddig még nem létező, most kialakulóban lévő csoport fordul szembe egymással: az oltottak és az oltatlanok. Mindkét réteghez tartozók igyekeznek érvekkel megmagyarázni, hogy nekik van igazuk. Az érvek megfogalmazásához mindkét oldal tud szakemberekre, orvosokra, tudósokra, tudományos megfogalmazásokra hivatkozni, elég sok esetben olyan személyekre, akiknek a társadalom ad a szavára. Az oltottak és az oltatlanok táborai között egyre inkább kiéleződik a feszültség, már-már átveszik a politikai pártok szerepét. A pártok népszerűségét nem a programjuk, a megvalósítható vagy megvalósíthatatlan, de jól csomagolt és tálalt ígéreteik adják, hanem az, hogy milyen véleményeket fogalmaznak meg az oltásról, a járványt okozó vírusról, a korlátozásokról vagy a korlátok feloldásáról stb., és nem utolsósorban az oltottakról és az oltatlanokról. A járványkezelésről kijelentett nyilatkozataik határozzák meg az orvosok, közéleti személyiségek, politikusok stb. népszerűségét, ezért gondolják meg sokan, hogy miről mit nyilatkoznak, mert nem mindig jó az, ha valaki igazat mond, éppen az általa vélt igazság kimondása miatt válik ellenszenvessé az igazmondó.
Ma már nem ideológiák, eszmék, elvek mentén haladva döntenek az emberek, hanem elég sok esetben a butaságuk alapján. Egyesek szerint azok a buták, akik beoltatják magukat, mások szerint azok, akik azt nem teszik meg. A két oldal tagjai között így erősödik az egymásra mutogatás. Pedig a cél közös. Mind a két oldal azt szeretné, ha véget érne a járvány, és mindenki élhetné a maga nyugodt életét.
Elek György