A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság (DSP) sajtóosztályának tájékoztatásából kiderül, december 2. és 13. között zajlik az előkészítő osztályos (6 évesek) és a másodikos tanulók (8 évesek) gyermekbénulás elleni oltási kampánya.
Az oltóanyagot injekció formájában adják be. Az oltás nem okozhat megbetegedést, mivel csakis elhalt vírusokat tartalmaz. A gyerekek első életévükben négyszer kaptak gyermekbénulás elleni oltást, de ahhoz, hogy az olyás hatása fennmaradjon, szükség van iskoláskorban az újraoltásra.
A poliomielitisz (gyermekbénulás) vírus által okozott fertőző és nagyon ragályos betegség. Leginkább a beteg széklete által terjed, de indirekt módon is elkapható, hiszen a vírus a levegőben szálló porral, a vízzel és a legyeknek kitett élelmiszerekkel is terjed. Egy heti lappangás után influenzához hasonló tünetek jelentkeznek, majd egy rövid javulás után következik a súlyos betegség. Ebben a fázisban rossz közérzet, magas láz, fejfájás, hányás, tarkómerevség, remegés (főleg féloldali remegés) tapasztalható, végül pedig izomfájdalom és bénulás áll be, a gerincvelői mozgató idegsejtek súlyos károsodása következtében. A bénulás a legtöbb esetben végleges. Mivel nem létezik olyan gyógyszer, amely képes lenne meggyógyítani a beteget, gyakorlatilag az egyetlen hatékony védekezési mód a poliomielitisz elleni védőoltás.