Belföld

Oltás nélkül nincs iskola?

2015.10.01 - 12:11

Egy törvénytervezet szerint kilenc védőoltást tennének kötelezővé a kicsik számára, akik immunizálás hiányában nem mehetnének gyerekközösségbe.

Egyre nagyobb arányokat ölt itthon az a jelenség, hogy a szülők nem oltatják be az újszülötteket. Tízből két gyermek nem kapja meg a szükséges, előírt védőoltásokat Romániában, mert a szülei visszautasítják az immunizálást. A kötelező védőoltások fontosságáról már többször is olvashattak lapunk hasábjain, a gyermekorvosok és a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság szakemberei pedig többször is felhívták a lakosság figyelmét arra, hogy ezek hiányában olyan, súlyosan fertőző betegségek üthetik fel a fejüket ismét térségünkben, amelyekkel a mai fiatal szülők már nem is találkozhattak, hiszen több mint 20–30 évvel ezelőtt „eltűntek”.

Egy új törvénytervezet alapján kilenc védőoltást tenne kötelezővé az egészségügyi szaktárca az óvodások és iskolások számára. A szabályozás szerint a hepatitisz B, a rózsahimlő, a kanyaró, a torokgyík, a tuberkulózis, a gyermekbénulás, a mumpsz, a merevgörcs és a szamárköhögés ellen kellene kötelező módon beoltani a gyerekeket. Az új, védőoltásokra vonatkozó törvény alapján azok a gyerekek, akiknek nem adták be a kötelező oltásokat, nem járhatnak óvodába vagy iskolába.

Kivételt csak akkor tennének, ha egészségügyi probléma miatt ellenjavallott egy-egy vakcina beadása.

A jogszabály-tervezet szerint, ha az immunizálás egy év múlva sem lesz teljes, akkor tanintézmény nem fogadhatja be a gyereket, és az esetet jelenteniük kell a megyei oltási bizottságnak. Amennyiben nem teszik, 1000 és 2500 lej közötti büntetést kaphatnak, illetve 5000 és 10 ezer lej közötti bírság is kiróható a tanintézetekre, ha kiderül, hogy oltási igazolás nélkül íratják be a gyerekeket — a szülőket viszont nem büntetnék, ellenben más jellegű szankciókra számíthatnak. E szerint, ha egy szülő három éven keresztül megtagadja a vakcina beadását, arra fogják kötelezni, hogy pszichológiai tanácsadáson vegyen részt, ha pedig ezt követően sem változtat álláspontján, a gyermekkel szembeni rossz bánásmóddal vádolható meg, ami akár háromtól öt évig terjedő börtönbüntetéssel is sújtható, végső esetben pedig a szülői jogot is megvonhatja a bíróság.

Nem újdonság azonban Romániában, hogy a hatóságok nem rendelkeznek elegendő védőoltással. Éppen ezért, a törvénytervezet nyomán az egészségügyi szaktárca vállalja, hogy biztosítja a szükséges mennyiségű védőoltást. A jogszabályt nemsokára közvitára bocsátják.

 

 

Bumbuluţ Krisztina