Belföld

Olcsóbb magánrendelés, de mikortól?

2019.04.26 - 14:39

Kevesebbe fog kerülni a magánrendelés, a kormány elfogadta az erre vonatkozó sürgősségi rendeletet, de életbe lépéséhez további jogszabályok és keretszerződések szükségesek.

A romániai páciensek, ha úgy döntenek, akár magánrendelőkben és -kórházakban is kezeltethetik majd magukat, a költségeik egy részét pedig az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CAS) téríti meg. Ez azt jelenti, hogy tulajdonképpen a lakosok rendelkezhetnek majd az egészségbiztosításra tőlük levont összeg egy részével, amelyet most a pénztár a vele szerződésben álló intézmények szolgáltatásaiért fizet, így a pácienseknek csak az állami és a magánszolgáltatás tarifája közötti különbséget kell majd kifizetniük.

Cristian Hotoboc, a magántulajdonban lévő egészségügyi szolgáltatók érdekvédelmi szervezetének (PALMED) elnöke ezt a következő példával magyarázta: a biztosítóház most 1200–1500 lej közötti összeget számol el az állami kórházakban egy vakbélműtétért, amihez hozzáadódik még a kórházi ellátás tarifája, ami nagyjából 100–200 lej naponta a kezelés bonyolultságától függően. Egy magánkórházban megközelítőleg 9000–10 000 lejbe kerül ugyanez — a vakbélműtét hozzávetőlegesen 6000 lejbe, valamint a kórházban eltöltött idő 2–3 ezer lejbe —, viszont az elfogadott rendelet szerint a páciensek magánkórházi számlája 1500–2000 lejjel csökken, tehát az állami kórházi kezelés árával, mert azt az egészségbiztosító számolja el azoknak az állami intézményeknek, amelyek szerződésben állnak a pénztárral. A magánkórházi számlák így 10–15, de akár 20%-kal is csökkennek a páciensek számára — tette hozzá Hotoboc.

Eddig ugyanis csak azokat a magánszolgáltatásokat lehetett állami egészségbiztosítással igénybe venni, amelyek ára megegyezik az állami intézmények azonos egészségügyi szolgáltatásaiéval. A két ár csak a legolcsóbb vizsgálatoknál — például bizonyos laboratóriumi vérvizsgálatok, röntgen — egyezik meg.

Nem újdonság egyébként ez terv, a hazai páciensek érdekvédelmét ellátó szervezetek szerint három évvel ezelőtt már megpróbálták gyakorlatba ültetni, de nem sokkal később fel is függesztették, mert egyes magánszolgáltatók visszaéltek ezzel, és úgy megemelték az áraikat, hogy a betegeknek és az egészségbiztosítónak is mélyebben a zsebébe kellett nyúlnia. Azt, hogy a jövőben nem állnak-e elő hasonló „cselekkel” a szolgáltatók, még nem lehet tudni, a rendelet ugyanis nem határoz meg semmit a szabályozásukról, arról, hogyan kellene ezt elkerülni — így tehát semmi biztosíték nincs arra, hogy ha életbe lép a rendelet, nem fogják a magánklinikák, laboratóriumok egyik napról a másikra emelni a tarifájukat.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár illetékesei szerint egyébként elég messze áll még az életbe lépéstől ez a rendelet, csak megteremti a magánszolgáltatások részben állami fedezésének a lehetőségét, ahhoz viszont, hogy ténylegesen élni tudjunk a lehetőséggel, további jogszabályok és keretszerződések, illetve azok módosítása szükséges.

 

Bumbuluţ Krisztina