Szatmárnémeti

Október, a facsemeték ültetésének ideje

2016.10.05 - 15:00

Facsemetét lehet ültetni tavasszal is, de legideálisabbnak mégis az őszt tartják a szakemberek. Október havának beköszöntével megjelentek a szatmárnémeti nagypiacon a facsemeteárusok is. Választék van bőven, és az árak pedig kifejezetten kedvezőek.

Aki teheti, nemcsak falun, de városon is tart egy-két gyümölcsfát a ház előtt vagy a kertben. Ki többet, ki kevesebbet, de mindenki szívesen fogyasztja el azt a zamatos gyümölcsöt, amely a saját gyümölcsfáján termett meg. De miért is ne tenne így, hiszen a gondoskodást, metszést és oltást a gyümölcsfák is meghálálják, általában gazdag, ízletes terméssel.

Azoknak, akik tovább gyarapítanák gyümölcsöseiket, vagy csak most szereznék be első facsemetéiket, nem kell messze menniük, ugyanis a szatmárnémeti nagypiacon is bőséges választék várja őket. De nem csak a gyümölcsfákból, hanem különböző cserjékből és bokrokból is van kínálat.

A szatmárhegyi Burján Sándor és felesége, Erzsébet már közel másfél évtizede foglalkoznak gyümölcsfacsemetékkel, amelyeket általában a piacon értékesítenek. Az idén tegnap jöttek ki először portékájukkal, de egyelőre nagy pangásról beszélnek.

„Az embereknek nem nagyon van pénzük, így mi se tudunk olyan árat kérni a gyümölcsfákért, mint pár éve, amikor akár a 15 lejt is kifizették egy-egy barack- vagy almafa csemetéért. Idén 10–13 lej között vagyunk kénytelenek árulni a gyümölcsfákat, és még így se nagyon viszik. De reméljük, hogy az elkövetkező napokban csak megnő a kereslet, hiszen ez az év legkedvezőbb időszaka a gyümölcsfák ültetésére, ezt pedig mindenkinek ki kellene használnia” — mondta el lapunknak Burján Erzsébet.

A szatmárhegyi család jelenlegi gyümölcsfacsemete kínálatában szerepelnek: cseresznye, meggy, kajszibarack, őszibarack, mandula, gesztenye, szilva, körte, alma, és diófa csemeték, 10–13 lejes egységáron. Ugyanakkor gyümölcstermő- és díszcserjék is kaphatóak: piros, fekete és fehér ribizli bokronként 5 lejért, köszméte 5–10 lej között, málna 3 lejért, áfonya, homoktövis 5–5 lejért, de van bukszus, sövény, orgona és kapható a goji-bokor is, melynek gyümölcse a goji-bogyó, más néven lícium, amely vitaminok, ásványi anyagok, poliszacharidok, aminosavak és telítetlen zsírsavak hatalmas mennyiségét tartalmazza. A hagyományosan Kínában és Mongóliában termesztett, a somhoz hasonló apró, piros bogyó kilójáért 100 lejt is elkérnek, tehát nem rossz befektetés a termesztése.

 

Használjuk ki az októbert

 

A gyümölcsfatermesztők mindig az őszi ültetést tartják alkalmasabbnak, még akkor is, ha tavasszal is megfoganhat a facsemete. Viszont ősszel mégis hatékonyabban ültethetünk, ugyanis a gyümölcsfák gyökere regenerálódásnak indul, sőt, növekedni is kezd, így könnyebben megfogan a talajban. Ezért az ősszel ültetett facsemete a tavaszi felmelegedéskor már lépéselőnyben van tavasszal ültetett társaihoz képest. Ezenkívül előny még, hogy a tél folyamán a fa tövéhez rakott föld kellőképpen a gyökerekhez tapad. Amint a hőmérséklet 0 C-fok alá süllyed, nem szabad ültetni, –3 C-fokon a gyökerek már sérülnek a hidegtől.

Ami a facsemete helyét illeti, érdemes jól megfontolni, hogy hová is ültetjük, mert nem lenne jó, ha néhány év mulva éppen arra a helyre szerenénk építeni, vagy valamiért útban lenne a gyümölcsfa. Ültetés előtt akkora gödröt kell ásni, melyben a gyökér kényelmesen elfér, viszont a megvásárolt gyümölcsfa nem minden esetben alkalmas az azonnali ültetésre, ugyanis a kiszedés során a gyökérzet zúzódik, horzsolódik, így ezeket a sérült részeket el kell távolítani. A metszésnek nem az a célja, hogy alaposan meg legyen kurtítva a gyökér, hanem hogy a sérült végeket eltávolítsuk, ezért minél kisebb sebet ejtsünk, és egyenes vágást, metszlapot hozzunk létre, ami azután könnyen gyógyul. A hosszú, egészséges gyökerekből kb. 1 centimétert kell visszavágni. Az így előkészített oltványok gyökerét célszerű agyagból és vízből készített sűrű keverékbe mártani. A gödörből kiásott földhöz adhatunk némi érlelt istállótrágyát vagy jó minőségű komposztot is, de fontos, hogy ez soha ne érintkezzen a gyökérrel közvetlenül, mert kiégeti a gyümölcsfát.

A szakemberek azt jalvasolják, tegyünk pár lapát termőföldet a gödörbe a növény köré, majd jó alaposan iszapoljuk be a talajt, végül töltsük vissza az összes földet, kissé tapossuk le a talajt a növény körül, majd ismét öntözzük meg jó alaposan. Az ültetés során figyeljünk arra, hogy a fán látható oltás helye mindig a föld felett legyen.

Őszi ültetéskor pedig különösen ajánlatos a fa töve köré némi földet is felkupacolni, ugyanis így védekezhetünk az esetleges hajnali fagyok ellen. Ezek egyelőre még nem veszélyeztetik csemetéinket, de minél később ültetünk, annál valószínűbbek lesznek az ősz végi, tél közeli reggeli fagyok is.

 

Bajnai Botond