Belföld

Oktatási paradoxon: funkcionális analfabéták és éltanulók

A PISA-felmérések eredményei szerint a romániai diákok közel fele funkcionális analfabéta Fotó: Getty Images
2022.08.30 - 14:00
Több mint meghökkentő információk láttak napvilágot a romániai oktatásról: a diákok csaknem 45%-a funkcionális analfabéta, 60%-uk pedig éltanuló — derül ki Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter a Cronicile című folyóiratnak adott legutóbbi interjújából, amelyben maga a tárcavezető hívta fel a figyelmet arra, hogy mennyire eldurvult helyzet uralkodik Romániában az oktatás terén.

Erős ellentétek

A tárcavezető szerint a jegyeket illetően erős ellentétek figyelhetők meg: miközben 2019-ben a közoktatásban részt vevő diákok csupán 15%-a rendelkezett 8,50-es vagy annál nagyobb átlaggal, a pandémia első évében, a 2020/2021-es tanévben ez az arány 53%-ra ugrott, az elmúlt tanév első félévében pedig már 60%-on állt az éltanulók aránya — mindez olyan körülmények között, hogy a PISA-mérések szerint a romániai diákok csaknem 45%-a funkcionális analfabéta, azaz tud olvasni, de nem érti, nem tudja értelmezni a szöveget.

Mint ismeretes, a PISA-tesztelést (Programme for International Student Assessment, azaz a nemzetközi tanulói teljesítménymérés programja) a legfejlettebb államokat tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) hívta életre. A PISA monitorozó jellegű felméréssorozat, amely három területen (alkalmazott matematikai műveltség, alkalmazott természettudományi műveltség és szövegértés) vizsgálja a 15 éves tanulók képességét — a felmérés háromévenként zajlik. 

Bár a nemzetközileg irányított felmérések ijesztő adatokkal szolgálnak, ezzel párhuzamosan a diákoknak adott jegyek egészen más képet festenek. Sorin Cîmpeanu szerint teljes osztályok rendelkeznek színtízessel — nem jegyekkel, hanem átlaggal. Így képtelenség rangsorolni, 10-es mindenki az osztályból, és ezek nem elszigetelt esetek. Természetesen mindenki nagyon jó, de nem lehet mindenki ugyanolyan jó, tiszta tízes, nemde? — jelentette ki az interjúban a miniszter.

Mi a megoldás?

Szerinte a jelenség felszámolása érdekében elsősorban meg kell állítani a jegyek utáni hajszát, meg kell szüntetni a nyomást, amelyet a szülők gyakorolnak a tanárokra. „Standard felmérési formákra van szükségünk, amelyek lehetővé teszik az eredmények összehasonlítását két különböző megye iskolája vagy ugyanazon megye tanintézetei, akár ugyanazon iskola osztályai között. Ez nem helyettesíti a tanárt, de a pedagógust fel kell készíteni az efféle felmérések használatára” — szögezte le a tárcavezető.

Hogy jutottunk idáig?

Cîmpeanu megerősítette: a romániai közoktatás igazi arcát a PISA-mérések tükrözik, ugyanis utóbbi eredményeit visszaigazolják a cikluszáró vizsgák, illetve a minisztérium által az elmúlt tanévben lebonyolított standard felmérések — 280 ezer tesztet végeztek 150 ezer diák részvételével. 
„Éppen elkészült az eredményeket összegző, országos szintű jelentés, amely sajnos megerősíti a PISA-felmérések következtetéseit. Az iskolában osztott jegyek nagyon sokat veszítettek mérvadó mivoltukból” — vázolta az oktatási tárca vezetője, aki szerint mindezért egyébként az elmúlt harminc év valamennyi tanügyminisztere hibáztatható — köztük ő maga is. SZFÚ