Helyi érték

Oktatási konferencia: Az anyanyelvi oktatás kihívásai

2012.10.27 - 08:21

A Nevelési, Kutatási, Ifjúsági és Sportminisztérium és a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség 2012. november 15—17. között konferenciát szervez Szatmárnémetiben, a magyar nyelvű iskolák tanítói, valamint a magyar nyelv és irodalom szakos tanárok számára.

Abból a társadalmi valóságból kiindulva, mely már nemcsak az oktatás, hanem a nevelés nemes feladatát is egyre inkább az oktatási intézmények felelősségeként tekinti, a Szatmárnémetiben megrendezésre kerülő konferencia témája az anyanyelvi oktatás kihívásai a szakmai és társadalmi párbeszédben — tájékoztatott Gál Gyöngyi kisebbségi oktatásért felelős szaktanfelügyelő. A konferencia megszervezésének ötlete a Vidám Versek Versmondó Versenyének országos szakasza után, a szaktárca és a tanfelügyelőség képviselőinek jelenlétében megrendezett tanácskozáson született. Szükségszerűnek látták egy ilyen szakmai párbeszéd megszervezését, mivel észrevették, hogy az I—IV., az V—VIII. és a IX—XII. osztályokban tanító pedagógusok között nem működik a kommunikáció, és ez a tanítás eredményességének és hatékonyságának a kárára van. Ez a tanácskozás az első próbálkozás lesz ennek megváltoztatására úgy, hogy megismerik egymás munkáját, és megbeszélik a közös dolgaikat.

A másik ok, amiért létrejön ez a tanácskozás, az, hogy az anyanyelv-oktatásról közösen kell beszélni az óvodától a középiskoláig, olyan körülmények közepette, amikor érezzük a társadalom, főként a szülők részéről azt az elvárást, hogy az iskola ne csak oktasson, hanem neveljen is. A pedagógusok úgy érzik, hogy a gyerekek nagy részéből hiányzik az az első hét év, amit otthonról kellene hozniuk magukkal, legtöbb esetben ezt is az iskolában kell pótolni. A szülők elfoglaltsága miatt kevesebb idő marad a gyerekekkel való foglalkozásra délutánonként és hétvégeken is. Ez a teher is a pedagógusokra hárul, ami tulajdonképpen csak akkor teher, ha ezt a szülők számon kérik a pedagógusoktól, ahelyett, hogy megpróbálnának együttműködni.

A harmadik ok, ami miatt aktuális ez a konferencia — tette hozzá Gál Gyöngyi — az, hogy az iskolarendszer átszervezésével létrehozták az iskolai előkészítő osztályt, amihez tantervet kellett készíteni, át kell gondolni a tantervet különböző szinteken, a folytonosság megteremtésére törekedve. Meg kell szüntetni azokat a szakadékokat, amelyek a negyedik osztályból az ötödikbe és a nyolcadikból a kilencedikbe történő átmenetkor észlelhetők. Ezeket a problémákat mindig tudomásul vesszük, de eddig még nem sikerült megoldást találni rá tanterv-szinten.

 

Neves szakemberek

 

Gál Gyöngyi elmondta, hogy a konferenciára olyan neves hazai és magyaroszági szakembereket hívtak meg, akik egy-egy területnek a szakértői, és ha nem is mutatnak utat, de felteszik a kérdéseket. Lehetőség lesz ezekről a kérdésekről közösen beszélni és megfogalmazni bizonyos kritériumokat, elvárható igényeket. A konferencia egy záródokumentummal ér véget, és az abban megfogalmazottak az együtt-gondolkodás hozadékai lesznek.

Előadások: Fóris-Ferenczi Rita docens, dr., BBTE, Pszichológia és Neveléstudományok Kar, Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet: Oktatásfejlesztés múlt és jövő keresztmetszetében; Demény Piroska adjunktus, dr ., BBTE, Pszichológia és Neveléstudományok Kar, Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet: Kompetencialapú tantervek az óvodai és elemi oktatásban; Demeter Bánházi Emőke drd., magyartanár, Nagyváradi Ady Endre Főgimnázium: Érdemi nevelés a tanterv tükrében; Kádár Annamária dr., egyetemi adjunktus, BBTE, Pszichológia és Neveléstudományok Kar, Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet, Marosvásárhelyi Kihelyezett Tagozat: Mesepszichológia — az EQ fejlesztési lehetőségei mesék által; Szabó Thalmeiner Noémi dr., egyetemi adjunktus, BBTE, Pszichológia és Neveléstudományok Kar, Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet, Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozat: A pedagógusi szakma aktuális kihívásai; Végh Balázs Béla dr., egyetemi adjunktus, BBTE, Pszichológia és Neveléstudományok Kar, Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet, Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozat: Képversek a magyar gyermekirodalomban; Duró Zsuzsa dr., egyetemi oktató, Szegedi Tudományegyetem: Tehetségfejlesztés a nevelési-oktatási intézményekben. A tehetséges gyerek felismerése, fejlesztésének lehetőségei, módszerei, eszközei; Kádár Edit dr., egyetemi adjunktus, Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Bölcsésztudományi Kar, Magyar Nyelvi és Általános Nyelvészeti Tanszék, Kolozsvár:

Nyelvi nevelés és/vagy nyelvtanítás?; Pethőné Nagy Csilla szakvezető tanár, érdemes tankönyvíró, Pécsi Tudományegyetem, Babits Mihály Gyakorló Gimnázium és Szakközépiskola: „számtalan Szebbnél-szebb gondolat” — Egy remix-vers a Z generációra hangolva; Orbán Gyöngyi egyetemi tanár, dr. Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Bölcsésztudományi Kar, Magyar Irodalomtudományi Tanszék: Ígérve tanítani (Németh László példája); Kereskényi Sándor irodalomtörténész, a Szatmár Megyei Múzeum munkatársa: A kortárs irodalom helye az irodalomtanításban. Miért nehéz tanítani Esterházyt?

 Elek György