Szatmárnémeti

Oktatás a kisegítő iskolába

2016.09.13 - 14:06

A Sajátos Nevelési Igényű Gyermekek Integrált Tanintézetében 280 gyermek kezdte el az új tanévet. Óvodai csoportoktól a X. osztályig zajlik az oktatás, tudtuk meg Costin Ramona igazgatótól.

 

A Sajátos Nevelési Igényű Gyermekek Integrált Tanintézetében (kisegítő iskola) is elkezdődött tegnap a tanév. Mint az intézmény fiatal igazgatójától, Costin Ramonától megtudtuk, a 2016/2017-es tanévben 38 osztályban 280 gyermek tanul óvodai, előkészítő osztályokban X. osztályos korukig. Az intézmény a szatmárnémeti A. I. Cuza utcai tantermeiben óvodát működtet, a Soarelui negyedben is találhatók osztályaik, ezek az egykori MIU-bentlakás emeleti részén működnek. A szatmárnémeti Unirii utcában a Down-szindrómával diagnosztizált gyermekek vannak, és a szatmárnémeti Ana Ipătescu utcában található központban pedig az autista gyermekeket fogadják a szakemberek. A megyeközponton kívül Sárközújlakon egy osztály működik szellemi fogyatékkal élők részére, és Avasfelsőfaluban is indítottak egy osztályt ugyancsak szellemi fogyatékkal élők részére. Nagykárolyban öt osztályt biztosítottak a szellemi fogyatékkal élők részére és két óvodai csoportot, valamint két osztályt autisták részére. Az előző tanévtől kezdődően a kisegítő iskolák felelnek a börtönbeli oktatásért is. Az előző tanévben 20 rab oktatását segítették elő, ebben a tanévben nem lehet pontosan meghatározni az oktatásban részt vevő foglyok számát, mert ez igen változó. Az esetek nagy többségében a rabokat írni és olvasni kell megtanítani, mert a büntetésüket töltők között sok az analfabéta, aluliskolázott személy.

 

Egy hét a beszoktatás

 

Első héten természetesen a beszoktatás/visszaszoktatás zajlik a tanintézetben. Itt szakképzettséggel rendelkező pszichopedagógusok és kinetoterapeuták foglalkoznak a gyermekekkel, akikkel egyénre szabott munkaterv alapján dolgoznak. Az igazgató fontosnak tartotta megemlíteni azt is, hogy vannak olyan fogyatékkal élő gyermekek, akik tömegoktatásban vesznek részt. Őket az ún. támogató tanárok segítik a beilleszkedésben és a tanulásban. A szakember munkaideje felét az órákon tölti az enyhén fogyatékos gyermekekkel, a fennmaradó munkaóráit pedig a személyre szabott felzárkóztató programok töltik ki.

 

Karikás Enikő