Egyre többen kacérkodnak az ökoház építésének gondolatával, de nem tudják, hogyan is kezdjenek hozzá — Németh János szakember előadása során nem csak a lehetőségeket mutatja be, de a legkülönbözőbb kérdésekre is válaszol, hiszen már hosszú évek óta épít ilyen házakat.
Bár sokan azt vallják: inkább haladni kell a korral, mintsem visszafordulni elődeink házépítési formáihoz, egyre többen tartják fontosnak, hogy igenis visszaforduljanak a természethez, és a modern technikákat is felhasználva vályogból, szalmából építkezzenek vagy bővítsék már meglévő házukat — csak épp nem tudják, hogyan is kezdjenek hozzá. „Őseink elég hosszú ideig laktak ilyen — modernül szólva öko- — házakban, melyekben nemcsak kellemesebb és egészségesebb az élet, de jóval olcsóbb is. A környezetkímélő építkezés iránt egyre nagyobb az érdeklődés, ugyanakkor rengeteg a kérdés is, és sok kezdeményezés már az első lépéseknél leáll, mert nagyon sok mindent nem ismerünk, nem tudjuk, hogyan lehet védekezni például a rágcsálók, a kártevők ellen, nem tudjuk, milyen építkezési engedélyek szükségesek stb. Ezért is gondoltunk arra, hogy meghívjuk egy előadásra Németh János zöldházépítési szakembert. Romániában az elsők között volt, akik ezt az építkezési módot ismertetni, népszerűsíteni és alkalmazni kezdték, jelenleg is három honlapon ( www.casedinbalotidepaie.ro, www.casedinlut.ro és www.casenaturale.ro) keresztül, teljesen ingyenesen segít és osztja meg az érdeklődőkkel azokat az információkat, melyek segítségével megértik, mi is egy igazi ökoház, és hogyan tudnának ők is ilyet építeni, vagy a már meglévő házat bővíteni, egészségesebb szigetelőanyagokkal, például náddal vagy kenderrel bevonni.
Hiszen a környezetkímélő építkezésben számtalan megoldás és lehetőség van, amelyek mind-mind jelentősen olcsóbbak — ezért is lenne hasznos, ha az előadásra vidékről is jönnének, például az érintett önkormányzati vezetők, akik a nehezebb anyagi körülmények között élő lakosok életkörülményein is tudnának javítani az egészséges, energiatakarékos, környezetkímélő vályog- vagy szalmabálaházak építésével” — magyarázza a Borókagyökér Egyesületet vezető Szejke Judit, aki szeretettel vár és hív minden érdeklődőt az egyesület székhelyén (Szatmárnémeti, Nagyrét utca 122. szám) április 8-án, szombaton a 10 órakor kezdődő Németh János-előadásra s az azt követő kötetlen beszélgetésre.
Szabó Kinga Mária