Szatmárnémeti

ODIF: verseny bár, de nem ez a legfontosabb

2024.03.24 - 16:11
„A diákszínjátszás, egy olyan szóösszetétel, amelyben a hangsúly nem véletlenül az első szótagon, tehát a diákon van, és nem a színjátszáson. ” – a Kölcsey Ferenc Főgimnázium KÖDIK-csapata nyerte a II. Bessenyei István Országos Diákszínjátszó Fesztivált.

Három nap, kilenc előadás, számtalan workshop — intenzív, izgalmakban és élményekben bővelkedő hétvégét zártak vasárnap délben a diákszínjátszók, felkészítő tanáraik, a zsűri, illetve maga a Kölcsey Ferenc Főgimnázium, amely hagyományosan „jó házigazdája” volt a II. Bessenyei István Országos Diákszínjátszó Fesztiválnak.

hirek/2024/marcius/odif/3.jpg

Virágvasárnap lévén, a díjkiosztó gála az ünnephez illő szavalattal, Benedek Elek Virágvasárnap című versével kezdődött, majd Kallós Zoltán magyar oktatásért felelős államtitkár üdvözölte a jelenlévőket. „Sok fáradt pedagógust látok, ugyanakkor boldogok és büszkék, hiszen egy olyan fesztivál előkészítésében, megszervezésében és lebonyolításában vettek részt, amilyenhez fogható kevés van jelen pillanatban a Romániában zajló versenyek és tantárgyversenyek között. Ez nem csak egy diákszínjátszó fesztivál, hanem a diákszínjátszó fesztiválok legje — bizonyítják ezt a zsűri tagjai is, hiszen Budapestről, Kolozsvárról, Marosvásárhelyről is érkeztek szakemberek. Itt ma lesznek győztesek, és lesznek akik díjat kapnak.” – mondta, utalva arra, hogy a versenyen résztvevő valamennyi diák győztes. Zárógondolatában reményét fejezte ki, hogy évek múlva találkozik majd velük a színházban, akár a nézőtéren, mert megszerették ezt a műfajt, akár fent a színpadon, mert erre a pályára léptek. 
hirek/2024/marcius/odif/4.jpg
Verseny bár, de nem ez a legfontosabb

Mint a díjak átadása előtt Pataki Enikő, a főgimnázium igazgatónője hangsúlyozta: az  ODIF verseny bár, de nem a versengés volt a legfontosabb ezekben a napokban, hanem hogy a diákok megismerjék egymást, lássák egymást színpadon játszani, tanuljanak egymástól és a rangos szakemberektől.

hirek/2024/marcius/odif/6.jpg

Mind a 9 „társulat” nagy doboznyi ajándékcsomagot vehetett át a rendezvény támogatóinak jóvoltából, díjazták azon a pedagógusokat, akik valamilyen módon részt vállaltak az esemény megszervezésében és lebonyolításában, természetesen a zsűri munkája sem maradt köszönet nélkül, s a fesztivál hagyományai szerint elismerésben részesült két olyan pedagógus is, akik az elmúlt 25 év során szívügyüknek tekintették a diákszínjátszást és sokat is tettek érte — idén ezt az oklevelet Ozsváth Ilona és Molnár János vehette át. 
hirek/2024/marcius/odif/4.jpg

A legjobb női mellékszereplő díját Cseke Ágota, míg a legjobb férfi mellékszereplő díját Réti Gergely (Fordított Patkó) kapta, a legjobb női főszereplőnek járó díjat  Dénes Anettnek (Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad), a legjobb férfi főszereplőnek járó díjat pedig Jankó Szép Tamásnak(Ködik) ítélték. A Szamos folyóirat egyéni különdíját Elek György adta át Nagy Milán Errolnak.
hirek/2024/marcius/odif/12.jpg

Természetesen a csapatok esetében sem hiányoztak a különdíjak: a Kölcsey Ferenc Főgimnázium különdíját a Kaméleon csapat, a Harag György Társulat Zseránszky István-díját a Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad vehette át, dicséretben pedig a Fordított Patkó részesült.
A képzeletbeli dobogó harmadik fokára Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad lépett, második a Tinikomédiások csapata lett, II. Bessenyei István Országos Diákszínjátszó Fesztivál első díját a KÖDIK vehette át.
hirek/2024/marcius/odif/1a.jpg
A díjkiosztó s maga a fesztivál zárópillanata igazán önfeledtre sikeredett, ugyanis a KÖDIK-esek, illetve bárki akinek kedve volt csatlakozni, a főgimnázium udvarán vidám örömtáncot járt.

Csapatok és előadások: 

Fordított Patkó (nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium) — Székely Csaba: Idegenek
MASZK (szatmárnémeti Aurel Popp Művészeti Líceum) — Michael Ende: Momo
eReSZ (Marosvásárhelyi Református Kollégium) – Szellem a tükörben
Berekenye (szilágycsehi Gheorghe Pop de Băseşti Technológiai Líceum) – Janne Teller: Semmi
Tinikomédiások (krasznai Cserey-Goga Technológiai Líceum) – Sietünk sehová
Kaméleon (nagyváradi Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium) – George Orwell: Állatfarm
Színarany Amatőr Színjátszó (nagyszalontai Arany János Elméleti Líceum) – Tiszta szívvel
KÖDIK (szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium) – Elise Wilk: Papírrepülők
Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad (kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum) – Székely Csaba: Semmi

Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!